Այսօր Օլիմպավանում լրագրողների հետ հանդիպեցին բռնցքամարտի տղամարդկանց հավաքականի գլխավոր մարզիչ Դավիթ Թորոսյանը եւ ազգային թիմի անդամներ Արամ Ավագյանը, Նարեկ Աբգարյանը եւ Գոռ Երիցյանը: Այս երեք բռնցքամարտիկները Ռիո դե Ժանեյրոյի օլիմպիական խաղերից հետո, հավաքականի կազմում հանդես գալուն զուգահեռ, կարիերա են սկսել նաեւ պրոֆեսիոնալ ռինգում, որտեղ հասցրել են առաջին հաջողությունները գրանցել:
Դավիթ Թորոսյան. «Մարտ ամսից սկսած տղաները պրոֆեսիոնալ ռինգում տասնյոթ մենամարտ են անցկացրել եւ բոլորում էլ հաղթանակ տարել: Որեւէ մեկին հատուկ չեմ առանձնացնի, բոլորը լավ մարզավիճակում են եւ որակյալ բռնցքամարտ են ցուցադրում: Տասնյոթ մենամարտից միայն չորսն են մինչեւ վերջ ընթացել, մյուսներն ավարտվել են նոկաուտով: Ինձ, որպես հավաքականի մարզչի, ուրախացնում է նրանց առաջընթացը պրոֆեսիոնալ ռինգում, հաշվի առնելով, որ սիրողական բռնցքամարտի միջազգային ասոցիացիան (AIBA) թույլատրել է մարզիկներին համատեղել երկու ռինգերը: Պրոֆեսիոնալ բռնցքամարտն օլիմպիական խաղերի ուղեգիր նվաճելու ճանապարհներից մեկն է դարձել: Մեզ համար դա առաջնային նպատակ է, այդ պատճառով էլ շատ կաշխատենք, որպեսզի լավ մարզավիճակ ձեռք բերենք եւ 2019 թվականին պայքարենք Տոկիո-2020-ի համար»:
Արամ Ավագյան (6 հաղթանակ՝ 4-ը նոկաուտով). «Վերջին մենամարտից առաջ Ծաղկաձորում հավաք անցկացրինք: Հասցրեցի լավ պատրաստվել, ռինգում կիրառեցի մարզչիս խորհուրդները եւ ժամանակից շուտ հաղթանակով ավարտեցի մարտը: Ապագայի պլանների մասին հստակ ոչինչ չեմ կարող խոսել, ամեն ինչ դեռ քննարկման փուլում է: Երբ պարզ դառնա, կհայտնեմ լրագրողներին»:
Գոռ Երիցյան (4 հաղթանակ, բոլորը՝ նոկաուտով). «Վերջին մրցակիցս Վրաստանի ներկայացուցիչն էր: Լավ տրամադրված էի մենամարտին եւ հասա անհրաժեշտ արդյունքին: Այնուհետեւ հավաքականի կազմով մեկնեցինք Լեհաստան՝ մասնակցելու սիրողական մրցաշարի, որտեղ եւս բարձր մակարդակով հանդես եկանք: Ոչ մեծ հանգստից հետո այժմ շարունակում ենք մարզվել: Ապագա մենամարտի հետ կապված ես նույնպես չեմ տիրապետում հստակ ինֆորմացիայի»:
Նարեկ Աբգարյան (7 հաղթանակ՝ 5-ը նոկաուտով). «Աստիճանաբար պետք է ավելի ուժեղ մրցակիցների դեմ պայքարենք: Փետրվարի 10-ին մենամարտ ունեմ ԱՄՆ-ն ներկայացնող լուրջ բռնցքամարտիկի հետ, որն ունեցել է 8 հաղթանակ, 2 պարտություն եւ մայրցամաքային վարկածներից մեկի չեմպիոնական գոտի: Շատ մանրակրկիտ պետք է պատրաստվեմ այդ մենամարտին»:
Բռնցքամարտիկների կարծիքով պրոֆեսիոնալ բռնցքամարտը շոու է, եւ նրանք արագ համակերպվեցին նոր պայմաններին: Ռինգում տղաներն իրենց վստահ են զգում: Հիմնական տարբերություններից մեկը, սիրողական բռնցքամարտի համեմատ, ռաունդների մեծ քանակն է, ինչն իր հերթին ազդում է մենամարտի ոճի եւ մարզական գործընթացի վրա՝ դարձնելով այն ավելի հետաքրքիր:
Արամ Ավագյանի, Նարեկ Աբգարյանի եւ Գոռ Երիցյանի գործերով պրոֆեսիոնալ ռինգում զբաղվում է ռուսական Punch Boxing Promotions կազմակերպությունը, որը գլխավորում է մեր հայրենակից Արամ Դավթյանը:

Сегодня в Олимпаване с журналистами встретились главный тренер мужской сборной Армении по боксу Давид Торосян и члены национальной команды Арам Авакян, Нарек Абгарян и Гор Ерицян. Эти три боксера после Олимпийских игр в Рио-де-Жанейро параллельно с выступлением за сборную начали карьеру на профессиональном ринге, где уже успели достичь первых успехов.
Давид Торосян: "Начиная с марта, ребята провели 17 боев на профессиональном ринге и во всех одержали победы. Не стану кого-то специально выделять – все в хорошей форме и показывают качественный бокс. Лишь четыре боя из 17 продлились положенное время – остальные завершились нокаутом. Меня, как тренера сборной, радует их прогресс на профессиональном ринге, учитывая, что Международная ассоциация любительского бокса (AIBA) разрешила спортсменам совмещать оба ринга. Профессиональный бокс становится одним из способов завоевать путевку на Олимпийские игры. Для нас это – первоочередная цель, поэтому будем много работать, чтобы набрать хорошую спортивную форму и в 2019 году побороться за Токио-2020".
Арам Авакян (6 побед, 4 нокаутом): "Перед последним боем мы провели сбор в Цахкадзоре. Я сумел хорошо подготовиться, применил советы тренера на ринге и завершил бой досрочной победой. О ближайших планах точно сказать не могу, пока все находится в стадии обсуждения. Когда наступит ясность, сообщу журналистам".
Гор Ерицян (4 победы, все – нокаутом): "Моим последним соперником был представитель Грузии. Я хорошо настроился на бой и добился нужного результата. Потом мы в составе сборной отправились на любительский турнир в Польшу, где тоже выступили на высоком уровне. После небольшого отдыха сейчас продолжаем тренироваться. Четкой информацией о ближайшем бое я тоже пока не обладаю".
Нарек Абгарян (7 побед, 5 – нокаутом): "Постепенно мы должны выходить против более сильных соперников. 10 февраля меня ждет бой с серьезным боксером из США. В его активе 8 побед, 2 поражения и один из чемпионских поясов по одной из континентальных версий. Я очень тщательно буду готовиться к этому поединку".
По мнению наших боксеров, профессиональный бокс – это шоу, и они быстро привыкли к новым условиям. На ринге ребята чувствуют себя уверенно. Одно из основных отличий по сравнению с любительским боксом – это большее количество раундов, что в свою очередь влияет на стиль боя и тренировочный процесс, делая его более интересным.
Добавим, что делами Арама Авакяна, Нарека Абгаряна и Гора Ерицяна в профессиональном боксе занимается российская компания Punch Boxing Promotions, которую возглавляет наш соотечественник Арам Давтян.