Դահուկավազքի եւ լեռնադահուկային սպորտի Հայաստանի հավաքականներն այս օրերին մասնակցում են միջազգային մրցաշարերի եւ ուսումնամարզական հավաքներ անցկացնում: Հայ դահուկորդները պայքարում են 2018 թ. ձմեռային օլիմպիական խաղերի ուղեգրերի համար:
Հայաստանի առաջատար դահուկավազորդ Սերգեյ Միքայելյանը ծնկի վնասվածք ուներ եւ այժմ վերականգնողական փուլում է:
«Մինչեւ օլիմպիական խաղերի մեկնարկը նա ցանկություն ունի եւս մի քանի մրցաշարերի մասնակցել: Այդ հարցը կքննարկենք բժիշկների եւ մարզիչների հետ: Չնայած նա ունի բավականաչափ միավորներ եւ ապահովել է իր տեղը Փհենչհան-2018-ում:
Հունվարի 12-14-ը կկայանա դահուկավազքի Հայաստանի առաջնությունը, որտեղ եւս մեր դահուկավազորդները կկարողանան վարկանիշ ձեռք բերել»,- լրագրողների հետ զրույցում ասաց Հայաստանի դահուկասպորտի ֆեդերացիայի փոխնախագահ Գագիկ Սարգսյանը:
Նա տեղեկացրեց, որ հաջորդ տարվա մարտին Աշոցքում առաջին անգամ կանցկացնեն միջազգային մրցաշար, որն ավանդական բնույթ կկրի.
«Աշոցքը Հայաստանի երկրորդ վայրն է, որը փորձելու ենք զարգացնել մեր մարզաձեւի համար: Աշոցքի հետ կապված հեռահար նպատակներ ունենք: Ցանկանում ենք այն դարձնել դահուկավազքի կենտրոն»,- ասաց Գագիկ Սարգսյանը:
Պարադահուկային սպորտում Հայաստանը 2018թ. ձմեռային պարալիմպիկ խաղերի մեկ ուղեգիր ունի: Այն նվաճել է պարալեռնադահուկորդ Սասուն Հակոբյանը:

Сборные Армении по лыжному и горнолыжному спорту в эти дни участвуют в международных соревнованиях и проводят учебно-тренировочные сборы. Армянские лыжники борются за путевки на зимние Олимпийские игры 2018 года.
Ведущий лыжник Армении Сергей Микаелян имел травму колена и сейчас находится в стадии восстановления.
"До старта Олимпийских игр он хочет принять участие в еще нескольких соревнованиях. Обсудим этот вопрос с врачами и тренерами. При этом он имеет достаточно очков и обеспечил свое место в Пхенчхане-2018.
С 12 по 14 января состоится чемпионат Армении по лыжным гонкам, где наши лыжники также смогут получить рейтинг", - сказал в беседе с журналистами вице-президент Федерация лыжного спорта Армении Гагик Саргсян.
Он сообщил, что в марте следующего года в Ашоцке впервые проведут международный турнир, который станет традиционным.
"Ашоцк является вторым местом в Армении, в котором мы попытаемся развить наш вид спорта. Хотим сделать его центром лыжных гонок", - сказал Гагик Саргсян.
На зимних Паралимпийских играх 2018 года у Армении есть одна путевка. Ее завоевал горнолыжник Сасун Акопян.