Հայաստանի դահուկային սպորտի ֆեդերացիան եւ Հայաստանի ազգային պարալիմպիկ կոմիտեն համագործակցության հուշագիր ստորագրեցին
14:59 - 11 Դեկ, 2017
Այսօր, Հայաստանի դահուկասպորտի ֆեդերացիան եւ Հայաստանի ազգային պարալիմպիկ կոմիտեն համագործակցության հուշագիր ստորագրեցին: Սա նշանակում է, որ մեր երկրում կսկսեն անցկացվել պարադահուկային մարզաձեւերի մրցումներ:
Հայաստանի դահուկասպորտի ֆեդերացիայի փոխնախագահ Գագիկ Սարգսյան.
«Սա պատմական պահ է: Հատկապես հաշմանդամություն ունեցող մարզիկների համար: Հորդորում եմ իմ գործընկերներին սկսել նման գործընթաց:
Հունվարի 29-ին Հայաստանի լեռնադահուկային սպորտի բաց առաջնությանը զուգահեռ կանցկացնենք նաեւ պարալեռնադահուկային միջազգային մրցաշար: Դա կլինի մեր համատեղ առաջին միջոցառումը: Մրցաշարն ընդգրկված է Դահուկասպորտի  միջազգային ֆեդերացիայի օրացույցում: Տեխնիկական պատվիրակ նշանակվել է միջազգային պարալիմպիկ կոմիտեի ձմեռային մարզաձեւերի վարչության նախագահը: Նա նաեւ սեմինարներ կանցկացնի հայ մրցավարների համար: Հանդիպում կլինի Հայաստանի պարալիմպիկ կոմիտեի ղեկավարության հետ: Նրանք կքննարկեն Հայաստանում պարադահուկային մարզաձեւերի զարգացման հեռանկարները: Միջազգային ֆեդերացիան նույնպես շահագրգռված է եւ ողջունել է այս համագործակցությունը: Հայաստանը կարող է այն երկիրը հանդիսանալ, որը հետագայում կզարգացնի պարադահուկային մարզաձեւերն ամբողջ  տարածաշրջանում» :
Հայաստանի ազգային պարալիմպիկ կոմիտեի նախագահ Հակոբ Աբրահամյան
«Վաղուց էինք համագործակցում Հայաստանի դահուկասպորտի ֆեդերացիայի հետ: Պարզապես ցանկացանք պաշտոնական հիմքերի վրա դնել այս համագործակցությունը: Առաջիկայում սպասվում է լուրջ միջազգային մրցաշար: Որպես ընդունող երկիր՝ պետք է մասնակցենք հաշմանդամություն ունեցող յոթ մարզիկով: Չնայած մենք արդեն 12 մարզիկ ենք հավաքագրել այդ մրցաշարի համար:
Նախնական տվյալներով մրցաշարին կմասնակցեն հաշմանդամություն ունեցող լեռնադահուկորդներ Ռուսաստանից, Վրաստանից, Լեհաստանից, Իրանից եւ Բուլղարիայից:

Сегодня Федерация лыжного спорта Армении и Национальный паралимпийский комитет Армении подписали меморандум о сотрудничестве. Это означает, что в нашей стране начнут проводить соревнования по лыжным видам спорта среди инвалидов.
Вице-президент Федерация лыжного спорта Армении Гагик Саргсян:
"Это исторический момент. Особенно для спортсменов с инвалидностью. Хочу побудить всех моих коллег начать подобный процесс.
29 января параллельно с открытым чемпионатом Армении по горнолыжному спорту мы также проведем международный турнир среди парагорнолыжников. Это будет нашим первым совместным мероприятием. Соревнование включено в календарь Международной федерации лыжного спорта. Техническим делегатом назначен председатель управления зимних видов спорта Международного паралимпийского комитета. Он также проведет семинар для наших арбитров. Состоится встреча с руководством Паралимпийского комитета Армении, на которой будут обсуждаться перспективы развития паралыжных видов спорта в Армении. Международная федерация тоже заинтересована и приветствует это сотрудничество. Армения может выступить той страной, которая в дальнейшем будет развивать паралыжные виды спорта во всем регионе".
Президент Национального паралимпийского комитета Армении Акоп Абрамян:
"Мы давно сотрудничаем с Федерацией лыжного спорта Армении. Просто хотим установить это сотрудничество на официальной основе. В ближайшем будущем ожидается серьезный международный турнир. Как принимающая страна, мы должны выступить семью спортсменами, несмотря на то, что мы уже оформили участие 12 наших спортсменов в этом турнире.
По предварительным данным в соревновании примут участие горнолыжники с инвалидностью из России, Грузии, Польши, Ирана и Болгарии.