Մարմնամարզության Հայաստանի հավաքականի անդամ Արթուր Դավթյանի խոսքով` ապրիլին Ռիոյում կայանալիք «Թեստ իվենթ»-ում ավելի հեշտ կլինի պայքարը Օլիմպիական խաղերի ուղեգրերի համար:
«Մեր մարմնամարզիկների ելույթներն իսկապես լավ ստացվեց: Վահանգ Դավթյան էլ իր ուժերի ներածին չափով պայքարեց, բայց ավելին անել չհաջողվեց: Իմ վարժությունների դժվարությունը մի քիչ թուլացված էր, քանի որ գլխապտույտներ ունեի: Ես կարողացա վերականգնվել մինչև մրցումների մեկնարկը: Ռիոյի «Թեստ իվենթ»-ում ավելի հեշտ կլինի պայքարը, քան Գլազգոյում էր: Արտառոց բան չպատահելու դեպքում, Ռիոյում ավելի թեթև կլինի»,- լրագրողների հետ զրույցում նշեց մարմնամարզության Հայաստանի հավաքականի անդամ Արթուր Դավթյանը:
Շոտլանդական Գլազգո քաղաքում ավարտված մարմնամարզության աշխարհի վարկանիշային առաջնությունում Հայաստանի հավաքականի անդամ Հարություն Մերդինյանը (նժույգթափեր) վարժությունում, հավաքելով 15.500 միավոր, դարձել է մարմնամարզության աշխարհի առաջնության բրոնզե մեդալակիր: Հայ մարմնամարզիկը ապահովել է Օլիմպիական խաղերի ուղեգիր: Մարմնամարզիկներ Հուրի Գեբեշյանը և Արթուր Դավթյանը իրավունք են ստացել մասնացելու Ռիոյում կայանալիք «Թեստ իվենթ»-ին և աշխարհի առաջնությունում գրանցած արդյունքները կրկնելու դեպքում կնվաճեն Օլիմպիական խաղերի ուղեգիր:

Armenia’s gymnastics team member Arthur Davtyan opines that the fight for the Olympic Qualifications will be easier to win in the «Test Event» in Rio.
“Our athletes performed really well. Vahagn Davtyan did everything he could. My exercises were simplified because of my dizziness. I could recover before the competition began. It will be easier to win in the «Test Event» in Rio than it was in Glasgow. If something special doesn’t happen I think it will be lighter in Rio”, said Arthur Davtyan.
At the World Gymnastics Championship in Glasgow which was qualifying the Armenian representative Harutyun Merdinyan (pommel horse) scoring 15, 500 points became a bronze medalist. The Armenian athlete could gain the Olympics Qualification. The athletes Houry Gebeshyan and Arthur Davtyan got the right to participate in «Test Event» in Rio and in case of repeating the same result there, they’ll conquer the Olympic Qualification.