Հայաստանի ազգային հավաքականի գլխավոր մարզիչ Նիկշա Բավցեւիչը որոշում է կայացրել ազգային թիմի կազմ վերադաձնել Ռայան Բոաթրայթին: Ինչպես հայտնում է Հայաստանի բասկետբոլի ֆեդերացիայի մամուլի քարտուղարությունը՝ գլխավոր մարզիչը երկար զրույց է ունեցել Ռայանի հետ: Վերջինս ներողություն է խնդրել իր պահվածքի համար.
«Նոյեմբերի 21-ին Երեւանում կայացած մամուլի ասուլիսում, ես եւ ՀԲՖ փոխնախագահ Արա Պողոսյանը հայտարարեցինք, որ Ռայան Բոաթրայթը հեռացված է ազգային հավաքականից ոչ մարզական պահվածքի համար:
Խաղացողը իրոք հեռացվել էր ազգային թիմից եւ պետք է հեռանար նաեւ Հայաստանից նոյեմբերի 21-ի երեկոյան: Նա հավաքականից հեռացվել էր ինձ վիրավորելու, ինչպես նաեւ մարզական ռեժիմը խախտելու համար:
Ես եւ Ֆեդերացիայի ղեկավարությունը որոշել էինք, որ նման իրավիճակում անհնար է նրա՝ հավաքականում մնալը, այնուամենայնիվ, խաղացողը երեկ երկար զրույց ունեցավ ինձ հետ, խորապես զղջաց իր արարքի համար, ներողություն խնդրեց ողջ թիմից եւ խնդրեց իրեն եւս մեկ հնարավորություն տալ` հանդես գալ հավաքականում:
Մարզչական շտաբը եւ ֆեդերացիայի ղեկավարությունը որոշեցին ընդառաջել խաղացողին եւ նրան նորից ընդգրկել հավաքականի կազմ ՝ պայմանով, որ այլեւս նման բան չի կրկնվի բասկետբոլիստի կողմից:
Ես բազմիցս ասել եմ իմ թիմին, որ կարգապահությունը եւ միմյանց հանդեպ հարգանքը շատ կարեւոր է մեզ համար, մենք ներկայացնում ենք ազգային հավաքական, եւ պետք է զգույշ լինենք մեր գործողություններում:
Հույս ունեմ, որ հետագայում նման միջադեպեր չեն կրկնվի Հայաստանի հավաքականում»,- ասել է Նիկշա Բավցեւիչը:

Главный тренер национальной сборной Армении по баскетболу Никша Бавцевич принял решение вернуть в состав национальной команды Райана Боатрайта. Как сообщает Федерация баскетбола Армении, главный тренер имел долгий разговор с Райаном. Последний попросил прощение за свое поведение.
"21 ноября на состоявшейся в Ереване пресс-конференции я и вице-президент ФБА Ара Погосян объявили, что Райан Боатрайт отчислен из национальной сборной за неспортивное поведение.
Игрок действительно покинул национальную команду и также должен был уехать из Армении вечером 21 ноября. Он отчислен из сборной за оскорбление в мой адрес, а также нарушение спортивного режима.
Я и руководство федерации решили, что в подобной ситуации его пребывание в сборной невозможно. Тем не менее, игрок вчера имел со мной долгий разговор, глубоко раскаялся за свой поступок, попросил прощения у всей команды и попросил предоставить ему еще один шанс выступать за сборную.
Тренерский штаб и руководство федерации решили пойти навстречу игроку и снова включить его в состав сборной, при условии, что подобного со стороны баскетболиста больше не повторится.
Я многократно говорил мой команде, что дисциплина и взаимное уважение друг к другу очень важны для нас. Мы представляем национальную сборную и должны быть осторожны в своих действиях.
Надеюсь, что в дальнейшем подобные инциденты не повторятся", - сказал Никша Бавцевич.
Сейчас Райан Боатрайт вместе с национальной командой находится в Албании и готовится к предстоящей игре.