Հայաստանի ազգային օլիմպիական կոմիտեի նախագահ Գագիկ Ծառուկյանի հովանու ներքո այսօր կայացավ Աշոտ Սարգսյանի հիշատակին նվիրված բազկամարտի Հայաստանի առաջնությունը։ Աջ եւ ձախ ձեռքով իրենց բազկի ուժը չափեցին շուրջ 400 մարզիկներ, այդ թվում գեղեցիկ սեռի 10 ներկայացուցիչներ եւ սահմանափակ կարողություններով շուրջ 30 անձիք։
Աշոտ Սարգսյանը եղել է ՀԱՕԿ նախագահի մարզիչն ու ֆեդերացիայի հիմնադիր նախագահը, եւ մարզիչ-մանկավարժի հիշատակին նվիրված առաջնությունը հովանավորելը եւ անցկացնելը Գագիկ Ծառուկյանն ավանդույթ է դարձրել 2004 թվականից ու միշտ անձամբ է ներկա լինում։ Այս անգամ էլ ՀԱՕԿ նախագահը դահլիճում էր:
Գագիկ Ծառուկյանը հետեւեց պայքարի ընթացքին, մոտեցավ մասնակիցներին, զրուցեց նրանց հետ, սահմանափակ կարողություններով մասնակիցներից հետաքրքրվեց նրանց մարզումային պայմաններով, կենսական խնդիրներով եւ բոլոր հարցերին հենց տեղում լուծումներ տվեց:
Առաջնությունն արդեն ավարտվում էր, երբ Գագիկ Ծառուկյանն առաջարկեց կազմակերպել նաեւ աջ ձեռքով բացարձակ առաջնություն, որին ըստ ցանկության մասնակցեցին ըստ քաշային կարգերի չեմպիոնական տիտղոս նվաճած բազկամարտիկները: Գրանցվեց վեց հոգի եւ չեմպիոնների պայքարում հաղթող դարձավ Կոտայքի մարզը ներկայացնող 70 կգ քաշային, 2016 թվականի աշխարհի չեմպիոն եւ այս տարվա արծաթե մեդալակիր Էմիլ Ամիրշադյանը:
Բազկամարտի Հայաստանի առաջնության բոլոր հաղթողները եւ մրցանակակիրները պարգեւատրվեցին Գագիկ Ծառուկյանի սահմանած մեդալներով, գավաթներով, դիպլոմներով եւ դրամական խոշոր մրցանակներով:

Под патронажем президента Национального олимпийского комитета Армении сегодня состоялся чемпионат Армении по армрестлингу, посвященнный памяти Ашота Саргсяна. Силой своих правых и левых рук померились около 400 спортсменов, в том числе 10 представительниц прекрасного пола и 30 человек с ограниченными возможностями.
Ашот Саргсян был тренером президента НОКА и основателем-президентом федерации. Соревнование, посвященное памяти тренера и педагога, с 2004 года спонсирует и проводит Гагик Царукян, который всегда лично присутствует на нем. И на этот раз президент НОКА находился в зале.
Гагик Царукян наблюдал за ходом борьбы, подошел к участникам, поговорил с ними, поинтересовался условиями тренировок спортсменов с ограниченными возможностями, их жизненными проблемами, на месте решив все вопросы.
Первенство уже завершилось, когда Гагик Царукян предложил также организовать абсолютное первенство правой рукой, в котором по желанию приняли участие чемпионы всех весовых категорий. Зарегистрировалось шесть человек, и в борьбе чемпионов победителем стал представитель Котайкского марза, чемпион мира 2016 года и серебряный призер этого года Эмиль Амиршадян (70 кг).
Все чемпионы и призеры первенства Армении по армрестлингу были награждены медалями, кубками, дипломами и денежными призерами, установленными Гагиком Царукяном.