ՀԱՕԿ-ի գլխավոր քարտուղար, ՀՀ սպորտի եւ երիտասարդության հարցերի նախարար Հրաչյա Ռոստոմյանը Վանաձորում ներկա է գտնվել ազգային կոխ ըմբշամարտի Հայաստանի առաջնությանը։ Հրաչյա Ռոստոմյանը կարեւորում է ազգային մարզաձեւերի պահպանումը։ Նախարարը հաճելիորեն զարմացած է.
«Կառավարության որոշումով մշակել ենք հայկական կոխ ըմբշամարտի հայեցակարգ, որի մեջ կա միջոցառումների ցանկ։ Դրանցից մեկն է՝ Հայաստանի առաջնության անցկացումը։ Առաջնության արդյունքներով կձեւավորվի ազգային հավաքականը, որը մեր երկիրը կներկայացնի միջազգային մրցաշարերում։
Բարձր եմ գնահատում առաջնության մակարդակը։ Անկեղծ ասած չէի սպասում, որ այսքան մասնակից կլինի (շուրջ 100 մարզիկ)։ Առաջնությունը, նաեւ լավ կազմակերպված է։
Մրցավայր ընտրել ենք Վանաձոր քաղաքը, քանի որ այն կոխ ըմբշամարտի կենտրոններից է։ Մենք պետք է պահպանենք ազգային մարզաձեւը։ Մի պահ կորցրել էինք այն, հիմա վերագտել ու վերականգնում ենք։ Հաջորդ քայլը կլինի ամրապնդումը։ Դրանից հետո էլ՝ համաշխարհային ճանաչում ձեռք բերելը»,- ասաց Հրաչյա Ռոստոմյանը։
Հրաչյա Ռոստոմյանը նշեց, որ նախարարությունը նպատակ ունի ազգային առաջնությունները մայրաքաղաքից տեղափոխել մարզեր, ինչը կխթանի սպորտի մասսայականացմանը։

Генеральный секретарь НОКА, министр спорта и по делам молодежи РА Грачья Ростомян присутствовал на чемпионате Армении по национальной борьбе кох в Ванадзоре. Грачья Ростомян придал важность сохранению национальных видов спорта. Министр был приятно удивлен.
"По решению правительства мы выработали концепцию армянской борьбы кох, в которой есть список мероприятий. Одно из них – чемпионат Армении. По итогам чемпионата будет сформирована национальная сборная, которая будет представлять нашу страну на международных турнирах.
Высоко оцениваю уровень первенства. Откровенно говоря, не ждал, что будет столько участников (около 100 спортсменов). Чемпионат организован очень хорошо.
Место проведения соревнования выбран Ванадзор, поскольку он является одним из центров борьбы кох. Мы должны сохранить национальные виды спорта. В один момент потеряли, сейчас нашли и восстанавливаем. Следующим шагом будет закрепление успеха. А после этого – достижение международного признания", - сказал Грачья Ростомян.
Грачья Ростомян отметил, что министерство имеет цель переместить национальные первенства из столицы в марзы, что станет стимулом для популяризации спорта.