Հոկտեմբերի 28-ին Հերսոնեսում (Կրետե կղզի) մեկնարկում է շախմատի տղամարդկանց եւ կանանց Եվրոպայի թիմային առաջնությունը: Հունաստան մեկնելուց առաջ Հայաստանի տղամարդկանց հավաքականի գլխավոր մարզիչ Արշակ Պետրոսյանը զրուցեց ՀԱՕԿ լրատվականի հետ.
«Թիմը լավ տրամադրվածություն ունի, տղաները շատ են ուզում հաջող հանդես գալ Եվրոպայի առաջնությունում: Մրցաշարից առաջ հոկտեմբերի 14-ից 24-ը հավաք ենք անցկացրել Ծաղկաձորում: Մարզական գործընթացը բաղկացած էր ֆիզիկական եւ զուտ շախմատային մասերից: Օրվա առաջին կեսին տղաները, ըստ անհատական նախասիրությունների զբաղվում էին սպորտով, իսկ ճաշից հետո անցնում էինք շախմատին: Հավաքից գոհ եմ»,-ասաց Արշակ Պետրոսյանը:
Հավաքականի կորիզը կազմում են փորձառու շախմատիստներ Լեւոն Արոնյանը, Գաբրիել Սարգսյանը, Սերգեյ Մովսեսյանը եւ Հրանտ Մելքումյանը: Նրանք մեկ թիմային առաջնություն չէ, որ անցկացրել են: Հայաստանի չեմպիոն Հովհաննես Գաբուզյանն առաջին անգամ ներառված է հավաքականի կազմում: Մարզչի խոսքով, Հովհաննեսը լավ շախմատիստ է եւ անհրաժեշտության դեպքում կարող է օգնել թիմին: Մրցաշարի ընթացքը ցույց կտա, թե նա որքանով ակտիվ ներգրավված կլինի խաղում:
Ծաղկաձորում, տղամարդկանց հավաքին զուգահեռ, գլխավոր մարզիչ Արթուր Չիբուխչյանի ղեկավարությամբ, պատրաստվում էր նաեւ կանանց հավաքականը, որի կազմում են Էլինա Դանիելյանը, Լիլիթ Մկրտչյանը, Լիլիթ Գալոյանը, Մարիա Կուրսովան եւ Մարիա Գեւորգյանը: Մարզչի խոսքով, աղջիկները մարտական են տրամադրված, բայց մրցաշարից առաջ կանխատեսումներն անելն իմաստ չունի:
Հայաստանի տղամարդկանց հավաքականը Եվրոպայի առաջնությունում հաղթել է 1999 թվականին՝ Բաթումում, 2007 եւ 2015 թվականներին դարձել է արծաթե, իսկ 1997-ին՝ բրոնզե մեդալակիր:
Կանանց ընտրանին Եվրոպայի թիմային չեմպիոնի տիտղոսը նվաճել է 2003-ին՝ Պլովդիվում (Բուլղարիա), իսկ 2007-ին ճանաչվել է բրոնզե մեդալակիր:

28 октября в Херсонесе (остров Крит) стартует командный чемпионат Европы по шахматам среди мужчин и женщин. Перед отъездом в Грецию главный тренер мужской сборной Армении Аршак Петросян побеседовал с пресс-службой НОКА.
"У команды хороший настрой, ребята очень хотят успешно выступить на чемпионате Европы. Перед турниром мы с 14 по 24 октября провели сбор в Цахкадзоре. Тренировочный процесс состоял из физической и сугубо шахматной частей. Первую половину дня ребята занимались спортом, исходя из своих личных предпочтений. После обеда переходили к шахматным занятиям. Я доволен тем, как прошел сбор", - сказал Аршак Багратович.
Костяк сборной составляют опытные Левон Аронян, Габриел Саргсян, Сергей Мовсесян и Грант Мелкумян. За их плечами не один командный турнир. Чемпион Армении Оганес Габузян впервые включен в состав сборной. По словам наставника, Оганес – хороший шахматист, и в случае необходимости может помочь команде. Ход турнира покажет, насколько активно он будет задействован в игре.
Параллельно в Цахкадзоре под руководством главного тренера Артура Чибухчяна готовилась женская сборная. В ее состав вошли Элина Даниелян, Лилит Мкртчян, Лилит Галоян, Мария Курсова и Мария Геворгян. По словам наставника, наши девушки настроены по-боевому, но делать какие-то прогнозы до турнира не имеет смысла.
Мужская сборная Армении побеждала на командном чемпионате Европы 1999 года в Батуми. В 2007 и 2015 году наши шахматисты становились серебряными призерами, в 1997 году – бронзовыми.
Женская сборная в 2003 году побеждала на командном чемпионат Европы в болгарском Пловдиве, а в 2007 году становилась бронзовым призером.