«Շնորհավորում եմ բոլորիս Լեւոն Արոնյանի հիանալի հաղթանակի կապակցությամբ: Եւս մեկ անգամ ապացուցվեց, որ Հայաստանը շախմատային գերտերություն է: Հույս ունեմ՝ ի վերջո Լեւոնը կնվաճի աշխարհի չեմպիոնի կոչումը»,- ասաց ՀՀ սպորտի եւ երիտասարդության հարցերի նախարար Հրաչյա Ռոստոմյանը: Լրագրողների հետ հանդիպմանը նախարարն ամփոփեց պաշտոնավարման մեկ տարին.
«Մեր թիրախային խնդիրներից մեկը եղել է սպորտի մասսայակայանցումը, որին ուղղված ծրագրերին մասնակցողների թիվը մոտ երկու անգամ աճել է: Բացօթյա մարզումներ ենք անցկացնում Երեւանում,Աբովյանում, Հրազդանում, Գյումրիում: Չինաստանի դեսպանատան հետ համատեղ Վանաձորում ավարտել ենք մարզահրապարակի կառուցումը: Մինչեւ տարեվերջ երկու քաղաքում պատրաստ կլինեն սպորտային հրապարակները: Այս տարի բացվեցին Օլիմպավանի լողավազանը եւ խաղային երկու դահլիճները: Կառավարությունից ստացել ենք 668 հանձնարարական, որից 615-ը կատարել ենք ամբողջությամբ եւ որակով, իսկ մյուսներն ընթացքի մեջ են:
Հրաչյա Ռոստոմյանի խոսքով, դեռեւս առկա են 2008 եւ 2012 թթ. օլիմպիական խաղերում ծանրորդների դոպինգի օգտագործման պատճառով առաջացած խնդիրները.
«2012 թվականից հետո ՀԱՕԿ նախագահ Գագիկ Ծառուկյանի հանձնարարությամբ ստեղծվեց հակադոպինգային կենտրոն, որն այսօր Արեւելյան Եվրոպայի առաջատար կազմակերպություններից է: 2013 թ-ից սկսած մեր բոլոր առաջատար մարզիկների մոտ դոպինգ թեստերը դրական արդյունք չեն տվել:
Սպասում ենք ծանրամարտի միջազգային ֆեդերացիայի գործադիր կոմիտեի նիստին, որտեղ քննարկվելու է այս տարվա աշխարհի առաջնությունում նաեւ Հայաստանի մասնակցության հարցը: Այնպես որ, վտանգ դեռ կա»:
Հրաչյա Ռոստոմյանն ասաց, որ պաշտպանության նախարարի հետ քննարկել են մարզիկների զինվորական ծառայության հարցն ու գտել տարբերակ.
«Մարզիկները ստանալու են չորս տարվա տարկետում: Նրանք այդ ընթացքում պետք է ավելի լավ եւ նպատակաուղղված մարզվեն, կարողանան միջազգային հարթակներում մեդալներ նվաճել, որպեսզի տարկետման իրավունքը եւս չորս տարով երկարաձգվի:
Այն մարզիկները, որոնք այդ ընթացքում չկարողանան մեդալ նվաճել, կամ Եվրոպայի առաջնություններում զբաղեցնել առնվազն 5-րդ տեղը՝ կզորակոչվեն բանակ:
Օլիմպիական չեմպիոններն ու մեդալակիրները, աշխարհի չեմպիոնները, այսպես ասած, համարվում են որպես զինվոր, որոնք իրենց պարտքը հայրենիքի առջեւ կատարել են»:
Նախարարը նշեց, որ շուտով կկարգավորվի օլիմպիական չեմպիոն Արթուր Ալեքսանյանի մարզադպրոցի հարցը, որը վերանորոգման ենթակա չէ.
«Կոսմետիկ նորոգումն անիմաստ է: Պետք է նոր կենտրոն կառուցել անհրաժեշտ բոլոր պայմաններով: Շուտով պատրաստ կլինի շինության գծագիրը, որը կներկայացվի ՀՀ նախագահին: Հավանության արժանանալու դեպքում հաջորդ տարի կսկսվի կառուցումը», - տեղեկացրեց Հրաչյա Ռոստոմյանը:
Նախարարի խոսքով, սխալ է այն կարծիքը, թե հայ մարզիկները փայլում են միայն մենապայքարային մարզաձեւերում.
«Իհարկե, Հայաստանում հնարավոր է զարգացնել խաղային մարզաձեւերը: Պարզապես հարկավոր է սրտացավ վերաբերմունք եւ պրոֆեսիոնալ մոտեցում: Բասկետբոլի օրինակով մենք դա ապացուցեցինք: Պետք չէ ափսոսալ մարզչին վճարվող մեծ գումարը, քանի որ մարզչի դերը ահռելի է:
Ծանրամարտի եւ ըմբշամարտի ֆեդերացիաներն այսօր գտնվում են ՀԱՕԿ նախագահ Գագիկ Ծառուկյանի հովանու ներքո: Հակառակ դեպքում մենք լուրջ խնդիրների առջեւ կկանգնեինք: Քանի դեռ կա Գագիկ Ծառուկյանը մեր ֆեդերացիաներն անտեր չեն մնա»,- ասաց ՀՀ սպորտի եւ երիտասարդության հարցերի նախարար, ՀԱՕԿ գլխավոր քարտուղար Հրաչյա Ռոստոմյանը:

"Поздравляю всех в связи с великолепной победой Левона Ароняна. Еще раз было доказано, что Армения – шахматная супердержава. Надеюсь, что, в конце концов, Левон завоюет титул чемпиона мира", - сказал министр спорта и по делам молодежи РА Грачья Ростомян. На встрече с журналистами министр подвел итоги года пребывания на посту.
"Одной из наших приоритетных задач было развитие массовости в спорте. Количество участников в соответствующих программах выросло примерно в два раза. Проводим тренировки на открытом воздухе в Ереване, Абовяне, Раздане, Гюмри. Совместно с посольством Китая завершили строительство спортивной площадки в Ванадзоре. До конца года такие площадки будут готовы еще в двух городах. В этом году открылись бассейн и два игровых спортзала в Олимпаване. От правительства нами получено 668 директив, 615 из которых выполнено полностью и качественно, а другие находятся на стадии исполнения.
По словам Грачья Ростомяна, еще присутствуют проблемы, возникшие из-за употребления тяжелоатлетами допинга на Олимпийских играх 2008 и 2012 гг.
"После 2012 года по распоряжению президента НОКА Гагика Царукяна был создан антидопинговый центр, который сегодня является одним из ведущих в Восточной Европе. Начиная с 2013 года, допинговые тестирования всех наших ведущих спортсменов не давали положительных результатов.
Ждем заседания исполнительного комитета Международной федерации тяжелой атлетики, где также будет обсуждаться вопрос участия Армении в чемпионате мира этого года. Так что, риск еще есть".
Грачья Ростомян сказал, что вместе с министром обороны обсуждался вопрос военной службы спортсменов и был найден вариант.
"Спортсмены получат четырехлетнюю отсрочку. Они за этот период должны еще лучше и целенаправленно тренироваться, суметь завоевать медали на международных аренах, чтобы их отсрочка была продлена еще на четыре года.
Те спортсмены, которые за это время не смогут завоевать медали, или занять минимум 5-е место на чемпионатах Европы, будут призваны в армию.
Олимпийские чемпионы и призеры, чемпионы мира, так сказать, считаются солдатами, которые выполнили свой долг перед родиной".
Министр отметил, что скоро будет решен вопрос спортшколы олимпийского чемпиона Артура Алексаняна, которая не подлежит ремонту.
"Косметический ремонт не имеет смысла. Нужно построить новый центр со всеми необходимыми условиями. Скоро будет готов строительный проект, который представят президенту РА. В случае получения одобрения в следующем году начнется строительство", - сообщил Грачья Ростомян.
По словам министра, неправильным является мнение, что армянские спортсмены блистают только в единоборствах.
"Конечно, в Армении возможно развивать игровые виды спорта. Просто необходимо проявлять заботливое отношение и профессиональный подход. Мы доказали это на примере баскетбола. Не нужно жалеть крупные суммы на оплату тренера, поскольку роль наставника огромна.
Федерации тяжелой атлетики и борьбы сегодня находятся под патронажем президента НОКА Гагика Царукяна. В противном случае мы встали бы перед серьезными проблемами. Пока есть Гагик Царукян, наши федерации одни не останутся", - сказал министр спорта и по делам молодежи, генеральный секретарь НОКА Грачья Ростомян.