ՀԱՕԿ-ի նախաձեռնությամբ սեպտեմբերի 19-ին «Օլիմպավանում» անցկացվեց «Սպորտային բժիշկների իրազեկության բարձրացումը դոպինգի օգտագործման կանխարգելման, սննդային հավելումների օգտագործման, մարզական միջոցառումների ժամանակ անհետաձգելի բուժօգնության եւ վնասվածքների բուժման ոլորտում» թեմայով սեմինար:
Հայաստանի ազգային օլիմպիական կոմիտեի գլխավոր քարտուղար, ՀՀ սպորտի եւ երիտասարդության հարցերի նախարար Հրաչյա Ռոստոմյանը, ողջունելով սեմինարի մասնակիցներին, նշեց, որ այսօր դոպինգը դարձել է սպորտի ամենաարդիական չարիքը.
«Այսօր ամբողջ աշխարհում մեծ պայքար է ընթանում այդ չարիքի դեմ: Տեղյակ եք, որ տարբեր մարզաձեւեր այդ պատճառով վերանալու եզրին են կանգնած: Կյանքը ցույց տվեց, որ դոպինգի խնդիրն առկա է ոչ միայն նախկին ԽՍՀՄ երկրներում, այլեւ ամբղջ աշխարհում: Մենք էլ խնդիրներ ունեցել ենք: Բայց պիտի նշեմ, որ սկսած 2013 թվականից, ՀԱՕԿ-ի նախագահ Գագիկ Ծառուկյանն իր վրա վերցրեց ոլորտի վերահսկողությունը: Պարոն Արեգ Հովհաննիսյանի հետ միասին ստեղծվեց կազմակերպություն, որը համառ պայքար ծավալեց դոպինգի դեմ: Եվ դրա արդյունքում 2013 թվականից ցայսօր մենք դոպինգի հետ կապված խնդիր չունենք, բացառությամբ մեկ պատանի ըմբիշի: Անցկացված հետաքննությունն էլ պարզեց, որ այդ երեխան ինչ-որ ֆիթնես ակումբի մարզիչների խորհրդով է անծանոթ դեղահաբ օգտագործել՝ անձնական քաշն ավելացնելու նպատակով:
Ներկայումս մեր մարզիկները գրեթե երեքշաբաթյա ռեժիմով դոպինգ թեստավորում են անցնում մեր հակադոպինգային ծառայության, ՀԱՕԿ-ի, նախարարության, ՎԱԴԱ-ի եւ միջազգային ֆեդերացիաների կողմից»,- ասաց Հրաչյա Ռոստոմյանը եւ դիմելով ներկա մարզիչներին, մասնագետներին, ավելացրեց.
«Այս սեմինարը շատ կարեւոր է ձեզ համար, որպեսզի դուք, սկսած մարզադպրոցներից, ձեր սաներին ճիշտ ուղու վրա դնեք: Դուք պարտավոր եք իմանալ, որ դոպինգը ցանկացած երկրի համար խայտառակվելու կարեւոր հանգամանք է: Գիտեք, որ գերհզոր երկրներ կան, որոնց մի քանի մարզաձեւերում ընդհանրապես արգելված է մասնակցել օլիմպիական խաղերին, աշխարհի, մայրցամաքների առաջնություններին: Մեր բոլոր մարզիչներն ու մարզիկները տեղյակ են, որ դոպինգ օգտագործելու դեպքում թե´ մարզիչը, թե´ մարզիկն ուղղակի հեռանում են սպորտից: Երկրորդ տարբերակ չկա: Սա պարոն Գագիկ Ծառուկյանի՝ մարզաշխարհի ներկայացուցիչներիդ ուղղված խոսքն է, որին քաջատեղյակ եք»:

По инициативе НОКА 19 сентября в Олимпаване был проведен семинар на тему "Повышение осведомленности спортивных врачей в сферах предотвращения использования допинга, использования пищевых добавок, неотложной медицинской помощи во время спортивных мероприятий и лечения травм".
Генеральный секретарь Национального олимпийского комитета Армении, министр спорта и по делам молодежи РА Грачья Ростомян, приветствуя участников семинара, отметил, что сегодня допинг стал самым актуальным злом в спорте.
"Сегодня во всем мире ведется борьба против этого зла. Вы знаете, что некоторые виды спорта по этой причине стоят на краю исчезновения. Жизнь показала, что проблема допинга присутствует не только в странах бывшего СССР, но и во всем мире. Мы тоже имели проблемы, однако, начиная с 2013 года, президент НОКА Гагик Царукян взял эту сферу под личный контроль. Вместе с господином Арегом Оганесяном была создана организация, которая развернула упорную борьбу против допинга. В результате этого с 2013 года по сегодняшний день мы не имеем проблем с допингом, за исключением одного случая с юным борцом. Проведенное расследование выяснило, что тот парень по совету тренеров какого-то фитнес клуба принял незнакомую таблетку для увеличения собственного веса.
В настоящее время наши спортсмены почти в трехнедельном режиме проходят допинговое тестирование со стороны нашей антидопинговой службы, НОКА, министерства, ВАДА и международных федераций", - сказал Грачья Ростомян и, обращаясь к присутствующим тренерам и специалистам, добавил:
"Этот семинар очень важен для вас, чтобы вы, начиная со спортивных школ, наставляли ваших воспитанников на правильный путь. Вы обязаны знать, что допинг для любой страны является важным фактором позора. Есть супердержавы, которым вообще запрещено участвовать в нескольких видах спорта на Олимпийских играх, чемпионатах мира и континентов. Все наши тренеры и спортсмены в курсе, что в случае использования допинга тренер и спортсмен просто уходят из спорта. Второго варианта нет. Это слова господина Гагика Царукяна, направленные представителям спортивной общественности, которые вам хорошо известны".