Այսօր Հայաստանի շախմատի ակադեմիայում կայացավ «Երեւան օփեն» շախմատի 2-րդ միջազգային մրցաշարի բացման արարողությունը: Հայաստանի շախմատի ֆեդերացիայի փոխնախագահ, ՀՇԱ-ի տնօրեն Սմբատ Լպուտյանը ՀԱՕԿ լրատվականի հետ զրույցում ասաց, որ նմանատիպ մրցաշարերը մեծ նշանակություն ունեն երկրում շախմատի զարգացման համար:
«Երեւան օփենում» կարող են խաղալ հայաստանցի շախմատիստներ, որոնք հնարավորություն չունեն արտերկրում նման մակարդակի մրցաշարերի մասնակցել: Սա նրանց համար հրաշալի փորձ է: Ուրախ եմ նաեւ, որ Հայաստանում բազմաթիվ միջազգային մրցաշարեր են անցկացվում, ինչի շնորհիվ հարյուրավոր մարդիկ կարող են մոտիկից ծանոթանալ մեր երկրին:
Այս տարի սա արդեն հինգերորդ միջազգային մրցաշարն է: Մինչեւ տարեվերջ Ջերմուկում եւ Ծաղկաձորում եւս երկուսը կանցկացնենք: Այսօր մենք ականատես ենք իսկական շախմատային տոնի, որը պետք է ավանդույթ դառնա: Հայաստանի շախմատի ակադեմիան հաճույքով է հյուրեր ընդունում իր պատերի ներսում: Հուսանք, նրանք տուն կվերադառնան ամենահաճելի տպավորություններով, իսկ մասնակիցների քանակը տարեցտարի կաճի»,-ասաց Սմբատ Լպուտյանը:
Բացման արարողությանը ներկաներին դիմեց Երեւանի քաղաքապետ, Երեւանի շախմատի ֆեդերացիայի նախագահ Տարոն Մարգարյանը: Նա ողջունեց մրցաշարի մասնակիցներին, մաղթելով հետաքրքիր պայքար, իսկ հյուրերին՝ նաեւ հաճելի ժամանց:
«Մեր քաղաքը ջերմորեն ընդունում է ձեզ, եւ ես շատ եմ ցանկանում, որ շախմատային խաղին զուգահեռ կարողանաք լիարժեքորեն վայելել Երեւանի գեղեցկությունը եւ տեսարժան վայրերը: «Երեւան օփենը» հայտարարում եմ բացված»,-ասաց Տարոն Մարգարյանը:

Сегодня в Академии шахмат Армении состоялась церемония открытия II международного турнира "Ереван Опен". Вице-президент Федерации шахмат Армении, директор АША Смбат Лпутян в беседе с пресс-службой НОКА сказал, что подобные соревнования имеют больше значение для развития шахмат в стране.
"В "Ереван Опен" могут сыграть армянские шахматисты, которые не имеют возможности участвовать в турнирах подобного уровня за рубежом. Это для них – отличный опыт. Я также рад, что в Армении проводятся многочисленный международные турниры, благодаря чему сотни людей могут ближе познакомиться с нашей страной.
В этом году это уже пятый международный турнир. До конца года проведем еще два – в Джермуке и Цахкадзоре. Сегодня мы являемся свидетелями настоящего шахматного праздника, который должен стать традиционным. Академия шахмат Армении с удовольствием принимает в своих стенах гостей. Надеемся, что они уедут домой с самыми приятными впечатлениями, а их число с каждым годом будет расти", - сказал Смбат Лпутян.
В ходе церемонии открытия к присутствующим обратился мэр столицы, президент Федерации шахмат Еревана Тарон Маркарян. Он приветствовал участников турнира, пожелав им интересной борьбы за шахматной доской, а гостям столицы – также приятного времяпровождения.
"Наш город с теплотой принимает вас, и я очень хочу, чтобы помимо шахматной игры вы смогли сполна насладиться красотой Еревана и его достопримечательностями. Объявляю "Ереван Опен" открытым", - сказал Тарон Маркарян.