Անկախ Հայաստանի պատմության մեջ առաջին անգամ այս տարի կանցկացվի բասկետբոլի պատանիների Հայաստանի կանոնավոր առաջնություն: Սեպտեմբերի 30-ից պատանի բասկետբոլիստներն ամեն շաբաթ կպայքարեն չեմպիոնի կոչման համար: Ֆեդերացիայի գլխավոր քարտուղար Արթուր Նազարյանը ՀԱՕԿ լրատվականին տեղեկացրեց, որ առաջնությանը հայտավորված է 12 թիմ, որից հինգը մարզերից ու Արցախից են, մյուսները՝ Երեւանից.
«Այս տարին շատ կարեւոր է, քանի որ նման մասշտաբների առաջնություններ անցկացնելու մեր առաջին փորձն է: Մեր գլխավոր նպատակը հայկական բասկետբոլի բարձրացումն է, իսկ առանց կանոնավոր խաղերի դա անհնար է: Առաջնության շնորհիվ տղաները կայուն խաղային պրակտիկա կունենան: Առավել աչքի ընկած խաղացողները կհամալրեն Մ 16 տարեկանների հավաքականի կազմը:
Դեռ շատ աշխատանքներ ունենք անելու: Ի տարբերություն մեծահասակների, պատանեկան առաջնության դեպքում մարզադահլիճների հարցն ավելի լուրջ է: Մի քանի ակումբներ չունեն մարզադահլիճներ կամ այն վարձակալելու հնարավորություն: Փորձում ենք թիմերին օգնել այդ հարցում:
Մարզերում վիճակն այնքան էլ վատ չէ: Գյումրիի հետ կապված մի քանի օրից հետաքրքիր զարգացումներ են սպասվում, որի մասին կտեղեկացնենք»,- ասաց Նազարյանը:
Ֆեդերացիայի գլխավոր քարտուղարի խոսքով՝ Հայաստանն այն եզակի երկրներից է, որտեղ ֆեդերացիան թիմերից անդամավճար չի վերցնում, հակառակը՝ ինքն է ֆինանսապես օգնում.
«Կանոնավոր առաջնություն անցկացնելու համար ֆինանսական միջոցներ են պահանջվում: Այժմ մեզ աջակցում է ամերիկահայ բարերար, մնացած ծախսերը հոգում է բասկետբոլի ֆեդերացիան: Մի շարք այլ երկրներում պատանեկան թիմերը տալիս են անդամավճար, որի միջոցով էլ կազմակերպում են առաջնությունը: Հաշվի առնելով մեր ակումբների եւ մարզադպրոցների ֆինանսական վիճակը՝ մենք ինքներս ենք հոգում առաջնության ծախսերը, այդ բեռից ազատելով մասնակից թիմերին:
Ցանկանում ենք նաեւ կանանց առաջնություններ անցկացնել: Հաջորդ տարվա համար նոր ծրագրեր ունենք: ՖԻԲԱ-ից աջակցություն կստանանք պատանեկան առաջնությունների անցկացման համար»:
Արթուր Նազարյանը նշեց, որ այս տարի անցկացվելու է նաեւ Մ 12 տարեկան տղաների Հայաստանի առաջնություն, սակայն ոչ կանոնավոր կերպով:

Впервые в истории независимой Армении в этом году пройдет регулярный чемпионат страны среди юношей. С 30 сентября юные баскетболисты каждую неделю будут бороться за чемпионское звание. Генеральный секретарь федерации Артур Назарян в беседе с пресс-службой НОКА сообщил, что в первенстве заявлены 12 команд, пять из которых представляют Арцах и марзы, остальные - Ереван.
"Этот год очень важен, поскольку мы впервые пробуем проводит чемпионаты такого масштаба. Наша главная цель - развитие армянского баскетбола, что невозможно без регулярных матчей. Благодаря чемпионату у ребят будет регулярная игровая практика. Особо отличившиеся игроки пополнят состав сборной до 16 лет.
Предстоит еще очень много работы. В отличие от взрослых, в случае с юношеским первенством проблема спортзалов стоит более серьезно. Несколько клубов не имеют спортзалы или возможность арендовать их. Пытаемся помочь командам в этом вопросе.
В марзах ситуация не так уж плоха. В связи с Гюмри через несколько дней ожидаются интересные новости, о которых мы сообщим", - сказал Назарян.
По словам генерального секретаря федерации, Армения одна из тех редких стран, где федерация не берет с клубов членские взносы, а, наоборот, сама оказывает финансовую помощь.
"Для проведения регулярного чемпионата требуются средства. Сейчас нас поддерживает американский предприниматель армянского происхождения, остальные расходы несет национальная федерация. В ряде других стран юношеские команды дают членские взносы, за счет которых организуется первенство. Учитывая финансовое состояние наших клубов и спортшкол, мы сами несем расходы по чемпионату, освобождая команды от этого груза.
Хотим также провести женское первенство. Есть новые программы на следующий год. Получим помощь от ФИБА для проведения юношеских чемпионатов".
Артур Назарян отметил, что в этом году состоится чемпионат Армении среди мальчиков до 12 лет, но не в регулярном формате.