Սեպտեմբերի 13-ին Պերուի մայրաքաղաք Լիմայում կայացել է Միջազգային օլիմպիական կոմիտեի վեհաժողովը, որի ընթացքում որոշվել են 2024 եւ 2028 թվականների ամառային օլիմպիական խաղերի մայրաքաղաքները:
ՄՕԿ-ի նախագահ Թոմաս Բախը հայտարարել է, որ 2024 թվականին 33-րդ օլիմպիական խաղերը հյուրընկալելու է Փարիզը, իսկ 2028-ին՝ Լոս Անջելեսը.
«Սրանք երկու հզոր պետությունների երկու մեծ քաղաքներ են, որոնք ունեն հսկայական օլիմպիական պատմություն: Երկու քաղաքներն էլ մեծ խանդավառությամբ են մոտենում Խաղերին եւ նպաստում են օլիմպիական ոգու բարձրացմանը»,- ասել է Բախը:
Ե´ւ Փարիզը, ե´ւ Լոս Անջելեսն օլիմպիական խաղերն ընդունելու կրկնակի փորձ ունեն: Ֆրանսիան օլիմպիականներին հյուրընկալել է 1900 ու 1920 թթ, ԱՄՆ-ը` 1932 ու 1984 թթ.:

13 сентября в столице Перу Лиме состоялась сессия Международного олимпийского комитета, в ходе которой были определены столицы летних Олимпийских игр 2024 и 2028 гг.
Президент МОК Томас Бах объявил, что в 2024 году 33-е Олимпийские игры примет Париж, а в 2028 – Лос-Анджелес.
"Это два крупных города двух мощных государств, которые имеют великую олимпийскую историю. Оба города с большим рвением подходят к Играм и способствуют поднятию олимпийского духа", - сказал Бах.
И Париж, и Лос-Анджелес имеют двойной опыт принятия Олимпийских игр. Франция принимала олимпийцев в 1900 и 1920 гг., США – в 1932 и 1984 гг.