Այսօր Հայաստանի ծանրամարտի ֆեդերացիան պաշտոնական նամակ է ստացել միջազգային ֆեդերացիայի նախագահ Տամաշ Այանից: IWF-ի նախագահը նշել է, որ 2017 թվականի աշխարհի առաջնությունում Հայաստանի հավաքականին որակազրկելու տեղեկությունն առայժմ ոչ պաշտոնական է: Նամակում մասնավորապես նշված է.
«Մենք արդեն տեղեկացրել էինք 2016 թվականի հունիսի 22-ին Թբիլիսիում կայացած ժողովում ընդունված որոշման մասին: Ըստ այդ որոշման, պատժամիջոցներ պետք է կիրառել այն հավաքականների նկատմամբ, որոնց երեք եւ ավելի մարզիկների դոպինգ թեստերը դրական արդյունք են ունեցել 2008 թ. եւ 2012 թ. օլիմպիական խաղերի ժամանակ:
Այժմ համապատասխան հանձնաժողովը պետք է որոշում ներկայացնի գործադիր կոմիտեին: Որոշումը կհամարվի պաշտոնական միայն գործադիր կոմիտեի ժողովից հետո՝ ձեզ ուղարկված նամակով: Այդ մասին կհաղորդենք որքան հնարավոր է շուտ»:
Հայաստանի հակադոպինգային ծառայության ղեկավար Արեգ Հովհաննիսյանը ՀԱՕԿ լրատվականին տեղեկացրեց, որ իրենք եւս ինֆորմացիա են ստացել ծանրամարտի միջազգային ֆեդերացիայից: Նամակում նշված է, որ ստեղծվել է «Ծանրամարտի միջազգային ֆեդերացիայի մաքուր սպորտի հանձնաժողով», որը քննարկումներ կկատարի եւ սեպտեմբերի 12-ի իրենց ժողովում առաջարկներ կներկայացնի միջազգային ֆեդերացիայի գործադիր կոմիտեին:
Այդ առաջարկները վերջնական կքննարկվեն սեպտեմբերի 30-ին՝ Բուխարեստում կայանալիք միջազգային ֆեդերացիայի գործադիր կոմիտեի ժողովում:
Արեգ Հովհաննիսյանի կարծիքով՝ ֆեդերացիաներին կպատժեն ըստ դոպինգ թեստերի դրական արդյունքների քանակի եւ վերջին տարիներին մարզիկների պահվածքի:

Сегодня Федерация тяжелой атлетики Армении получила официальное письмо от президента Международной федерации тяжелой атлетики Тамаша Аяна. Глава IWF отметил, что информация о дисквалификации сборной Армении на чемпионате мира 2017 года не является официальной. В письме, в частности, говорится:
"Мы уже сообщали о решении, принятом на состоявшемся 22 июня 2016 года собрании в Тбилиси. Согласно тому решению, санкции должны применять к тем сборным, у спортсменов которых допинговые тесты трижды и больше показывали положительный результат, во время Олимпийских игр 2008 и 2012 гг.
Сейчас соответствующая комиссия должна представить решение исполнительному комитету. Решение будет считаться официальным лишь после собрания исполнительного комитета, в посланном вам письме. Об этом сообщим, как можно, раньше".
Руководитель Антидопинговой службы Армении Арег Оганесян сообщил пресс-службе НОКА, что они тоже получили информацию от IWF. В письме указано, что создана "Комиссия чистого спорта Международной федерации тяжелой атлетики", которая проведет обсуждения, и 12 сентября на своем собрании представит предложения исполнительному комитету IWF.
Эти предложения окончательно будут обсуждены 30 сентября в Бухаресте, на предстоящем собрании исполнительного комитета IWF.
По мнению Арега Оганесяна, федерации накажут согласно количеству положительных результатов тестов на допинг и поведению спортсменов за последние годы.