Վահագն Հարությունյան. Սպորտային բախտն այս անգամ մեր կողմն էր
Բասկետբոլի Մ 16 տարեկան աղջիկների Հայաստանի հավաքականը նախորդ շաբաթ Եվրոպայի C դիվիզիոնի առաջնությունում նվաճեց չեմպիոնի կոչումը: Թիմի ավագ մարզիչ Վահագն Հարությունյանը լրագրողների հետ զրույցում ամփոփեց առաջնության արդյունքները.
«Բավական լավ թիմ ունենք, չնայած միշտ ավելին եմ պահանջում աղջիկներից: Մեկ ամիս ուսումնամարզական հավաք էինք անցկացրել, որն իր արդյունքը տվեց: Թույլ մրցակիցներ չկային, բացի Ջիբրալթարից: Բայց, սպորտային բախտն այս անգամ մեր կողմն էր:
C դիվիզիոնում լավագունը ճանաչված Աննա Ասլանյանի մասին կարելի է երկար խոսել: Նա իր տեխնիկական որակներով շատ է տարբերվում մնացած խաղացողնեից: Նա կարող է հաջողությամբ հանդես գալ նաեւ B դիվիզիոնում: Խաղացողն առաջինը պետք է կարեւորի թիմը, հետո անձնական հաջողությունը: Աննան հենց այդպիսին է:
Շատ դեպքերում կարճ ուսումնամարզական հավաքաների ընթացքում դժվար է բացատրել թիմային գաղափարը»,- ասաց Վահագն Հարությունյանը:
Մարզիչը նշեց, որ հանդիպել է ֆեդերացիայի նախագահ Հրաչյա Ռոստոմյանի հետ եւ նախնական համաձայնության են եկել, որ աղջիկների Մ 20 տարեկանների հավաքականը հաջորդ տարի հանդես կգա Եվրոպայի B դիվիզիոնի առաջնությում: Հարությունյանը հայտնեց, որ Մ 18 տարեկանների վերաբերյալ առայժմ չեն կողմնորոշվում, իսկ Մ 16 տարեկանների մայրցամաքի առաջնությանը դեռեւս չեն մասնակցի: Որոշումները կհստակեցվեն սեպտեմբերին:

Сборная девушек Армении по баскетболу до 16 лет на прошлой неделе завоевала чемпионский титул первенства Европы в дивизионе "С". Старший тренер команды Ваагн Арутюнян в беседе с журналистами подвел итоги результатов чемпионата.
"У нас довольно хорошая команда, хотя я всегда требую от девочек большего. Мы провели учебно-тренировочный сбор протяженностью в месяц, который дал свой результат. Слабых соперников не было, за исключением Гибралтара. Однако спортивное счастье в этот раз было на нашей стороне.
О признанной лучшим игроком дивизиона "С" Анне Асланян можно говорить долго. Она по своим техническим качествам значительно отличается от других. Анна может с успехом выступать также в дивизионе "В". Для игрока, во-первых должна быть важна команда, а уже потом - личный успех. Анна - именно такой игрок.
Во многих случаях в ходе коротких учебно-тренировочных сборов трудно объяснить командную идею", - сказал Ваагн Арутюнян.
Тренер отметил, что встретился с президентом федерации Грачья Ростомяном, и они пришли к предварительной договоренности, что сборная девушек до 20 лет в следующем году выступит в дивизионе "В" чемпионата Европы. Арутюнян сообщил, что по поводу 18-летних пока окончательное решение не принято, а 16-летние в первенстве континента пока участвовать не будут. Окончательно все станет известно в сентябре.