Երևանի քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանը «Էրեբունի-Երևան» 2797-ամյակին նվիրված պաշտոնական հանդիսության ժամանակ, պրոֆեսիոնալ բռնցքամարտիկ, WBO վարկածով աշխարհի չեմպիոն Արթուր Աբրահամին հանձնեց Երևանի պատվավոր քաղաքացու կոչում:
«Ես ապրում եմ Երևանում արդեն 35 տարի և իմ կարծիքով ամեն երևանցու երազանք է, դառնալ պատվավոր քաղաքացի: Ես շատ ուրախ և երջանիկ եմ Երևանի պատվավոր քաղաքացի դառնալու համար: Երևանն իմ երազած քաղաքն է, ես այստեղ ծնվել եմ և այստեղ մեծացել եմ, աշխարհում չկա այդպիսի մի քաղաք, որ Երևանից շատ սիրեմ: Բայց կցանկանայի որ Երևանն ավելի շատ աճեր և զարգանար, լիներ այնպիսի մի քաղաք, որ ամբողջ աշխարհը ուզենար մեզ այցելել»,-նշեց Աբրահամը:
Հոկտեմբերի 8-ին տեղի ունեցած արտահերթ նիստում Երևանի ավագանին միաձայն կողմ քվեարկությամբ հավանություն էր տվել պրոֆեսիոնալ բռնցքամարտիկ, աշխարհի բազմակի չեմպիոն Արթուր Աբրահամին, կոմպոզիտոր, դիրիժոր, ՀՀ արվեստի վաստակավոր գործիչ, ՀՀ ժողովրդական արտիստ, Հայաստանի հանրային ռադիոյի սիմֆոնիկ նվագախմբի գլխավոր դիրիժոր և գեղարվեստական ղեկավար Երվանդ Երզնկյանին, ՀՀ ժողովրդական արտիստ Ռաիսա Մկրտչյանին, երգիչ, ՀԽՍՀ ժողովրդական արտիստ Ռուբեն Մաթևոսյանին «Երևանի պատվավոր քաղաքացի» կոչում շնորհելու մասին որոշումների նախագծերին:
Արթուր Աբրահամը (Ավետիք Աբրահամյան) ծնվել է 1980 թվականի փետրվարի 20-ին, Երեւանում: Գերմանիայի մայրաքաղաք Բեռլինում բնակվում է 2004 թվականից: ՀՀ քաղաքացի լինելուց բացի` 2005 թվականից ունի նաեւ Գերմանիայի քաղաքացիություն:

Мэр Еревана Тарон Маргарян во время официального празднования 2797-летия «Эребуни-Ереван» присвоил звание почетного гражданина Еревана профессиональному боксеру, чемпиону мира по версии WBO Артуру Абрахаму.
«Я живу в Ереване уже 35 лет и мне кажется, что любой ереванец мечтает стать почетным гражданином. Я очень рад и счастлив стать почетным гражданином Еревана. Ереван - город моей мечты, я здесь родился и вырос. В мире нет такого города, который бы я любил больше Еревана. Хочется, чтобы Ереван продолжал расти и развиваться, и чтобы весь мир желал посетить его»,- отметил Артур Абрахам.
На прошедшем 8-го октября внеочередном заседании мэрии Совет старейшин Еревана единогласно одобрил проект решения о присуждении звания «Почетного гражданина Еревана» профессиональному боксеру, многократному чемпиону мира Артуру Абрахаму, композитору, дирижеру, заслуженному деятелю искусства РА, народному артисту РА, главному дирижеру и художественному руководителю симфонического оркестра Общественного радио Армении Ерванду Ерзникяну, народной артистке РА Раисе Мкртчян, а также певцу, народному артисту РА Рубену Матевосяну.
Артур Абрахам (Аветик Абрахамян) родился 20-го февраля 1980-го года в Ереване. В столице Германии Берлине проживает с 2004 года. Помимо гражданства РА, с 2005-го года имеет также гражданство Германии.