Բուդապեշտում ավարտվեց ջրային մարզաձեւերի աշխարհի առաջնությունը, որին Հայաստանը ներկայանում էր ջրացատկ մրցաձեւում: Եզրափակիչ օրը մեր մարզիկները հանդես եկան 10 մետր անհատական աշտարակացատկում:
Վլադիմիր Հարությունյանը զբաղեցրեց 22-րդ տեղը, Վարտան Բայանդուրյանը` 41-րդ: Կիսաերզափակիչ անցնելու համար անհրաժեշտ էր մտնել 18 լավագույնների մեջ իսկ եզրափակչին մասնակցում էր 12 ջրացատկորդ: Հաղթող ճանաչվեց Թոմաս Դեյլին:
«Կիսաեզրափակիչ անցնելու համար Հարությունյանին չորս տեղ չբավարարեց,- ՀԱՕԿ լրատվականի հետ զրույցում ասաց Հայաստանի հավաքականի գլխավոր մարզիչ Հրաչյա Չանդիրյանը,- Վլադիմիրի մկաններն ուշ «արթնացան», արդյունքում առաջին երեք ցատկերը, հատկապես երրորդը, նա անհաջող կատարեց: Եզրափակիչ երեք ցատկերում Վլադիմիրն ակնհայտորեն ավելացրեց, բայց, ինչպես ասում են, «գնացքն, արդեն գնացել էր»:
Վարտան Բայանդուրյանը հավաքականի կազմում առաջին անգամ էր հանդես գալիս այդպիսի լուրջ մակարդակում եւ չկարողացավ հաղթահարել հոգեբանական լարվածությունը: Մարզչի խոսքով, գլխավոր նպատակը միջազգային փորձ ձեռք բերելն էր.
«Պետք է իրատես լինել, սակայն ամեն դեպքում Վարդանն ինքն իրեն նման չէր»,- նշեց մարզիչը:
Հրաչյա Չանդիրյանն իր սաների ելույթները բավարար է գնահատում.
«Աշխարհի առաջնությունից առաջ ես իմ առջեւ առավելագույն նպատակ էի դրել` եզրափակիչ մտնել սինքրոն ցատկում եւ կիսաեզրափակիչ` 10 մետր անհատական աշտարակացատկում: Առաջինը հաջողվեց, որոշակի հանգամանքներում անգամ կարող էինք զբաղեցնել ոչ թե 9-րդ, այլ 7-րդ տեղը: Նպատակի երկրորդ մասի իրականացման համար շատ քիչ բան չբավականացրեց»,- ասաց մարզիչը:

В Будапеште завершился чемпионат мира по водным видам спорта, на котором Армения была представлена в прыжках в воду. В заключительном выступлении наши спортсмены соревновались в индивидуальных 10-метровой вышке.
Владимир Арутюнян занял 22-е место, Вардан Баяндурян стал 41-м. Для выхода в полуфинал необходимо было попасть в число 18 сильнейших, а в финале участвовали 12 лучших прыгунов. Победителем стал британец Томас Дейли.
"Арутюняну для выхода в полуфинал не хватило четыре места, - сказал в беседе с пресс-службой НОКА главный тренер сборной Армении Грачья Чандирян. – Мышцы Владимира поздно "проснулись", и первые три прыжка, особенно третий, он выполнил неудачно. В трех заключительных прыжках Владимир заметно прибавил, но поезд, как говорится, уже ушел.
Вардан Баяндурян впервые выступал за сборную Армении и на таком серьезном уровне не смог справиться с психологическим напряжением. По словам наставника, главной целью было приобретение международного опыта.
"Нужно быть реалистом, хотя в любом случае Вардан не был похож сам на себя", - отметил наставник.
Грачья Чандирян расценивает выступление его подопечных как удовлетворительное.
"Перед чемпионатом мира я сам перед собой поставил программу-максимум: выйти в финал синхронных прыжков и пройти в полуфинал на 10-метровой вышке. Первая часть удалась: мы даже могли при определенном раскладе занять не 9-е место, а 7-е. Для выполнения второй части программы не хватило совсем немного", - сказал тренер.