Հունահռոմեական ոճի ըմբշամարտի Հայաստանի պատանեկան հավաքականը հուլիսի 24-30-ը Բոսնիա եւ Հերցեգովինայում կմասնակցի Եվրոպայի առաջնությանը: ՀԱՕԿ լրատվականի հետ զրույցում թիմի ավագ մարզիչ Գագիկ Խաչատրյանը հայտնեց, որ աշխարհամասի առաջնությունում տասը քաշային կարգերից Հայաստանն իննում կունենա մասնակից.
«100 կգ քաշային կարգում ըմբիշ չենք ներկայացնի, քանի որ մեր մարզիկը պատրաստ չէ: Գերծանր քաշում մենք միշտ խնդիր ունեցել ենք:
Նախորդ տարվանից թիմում մնացել են երեք ըմբիշներ, մյուսները նորեկներ են: Այս տարի մասնակցել ենք երեք միջազգային մրցաշարերի եւ տարբեր հարգի մեդալներ նվաճել: Այժմ ուսումնամարզական հավաք ենք անցկացնում Օլիմպավանում, որտեղից էլ կմեկնենք մրցավայր: Ունենք տղաներ, որոնք հաջողությամբ հանդես կգան»,- ասաց Գագիկ Խաչատրյանը:
Եվրոպայի առաջնությանը կմասնակցեն Գառնիկ Հովհաննիսյանը (42 կգ քաշային կարգ), Ռոբերտ Կարապետյանը (46 կգ), Հայկ Ասատրյանը (50 կգ), Սամվել Աղաջանյանը (54 կգ), Աշոտ Կիրակոսյանը (58 կգ), Շանթ Խաչատրյանը (63 կգ), Սարգիս Թադեւոսյանը (69 կգ), Վահե Պողոսյանը (76 կգ), Տիգրան Համբարձումյանը (85 կգ):

Юношеская сборная Армении по греко-римской борьбе с 24 по 30 июля примет участие в чемпионате Европы в Боснии и Герцеговине. В беседе с пресс-службой НОКА старший тренер Гагик Хачатрян заявил, что на первенстве континента Армения будет представлена в девяти весовых категориях из десяти.
"В весовой категории 100 кг у нас не будет борца, поскольку наш спортсмен не готов. В супертяжелом весе мы всегда имели проблемы.
С прошлого года в команде остались три борца, остальные – новички. В этом году мы участвовали в трех международных соревнованиях и завоевали медали различной пробы. Сейчас проводим учебно-тренировочный сбор в Олимпаване, откуда отправимся на турнир. Есть ребята, которые должны удачно выступить", - сказал Гагик Хачатрян.
В чемпионате Европы примут участие Гарник Оганесян (весовая категория 42 кг), Роберт Карапетян (46 кг), Айк Асатрян (50 кг), Самвел Агаджанян (54 кг), Ашот Киракосян (58 кг), Шант Хачатрян (63 кг), Саркис Тадевосян (69 кг), Ваге Погосян (76 кг), Тигран Амбарцумян (85 кг).