«Ամենավատն այն է, որ մեզ մոտ չի ստացվում 20 տարեկանների աշխարհի առաջնություններին ամբողջ թիմով լավագույն ձեւով մասնակցել, թեեւ ունենում ենք առանձին չեմպիոններ, մրցանակակիրներ: Այս անգամ ավելի հաջող ստացվեց: Բավականաչափ լավ արդյունք է այն առումով, որ երկուսուկես տարուց ավելի ֆեդերացիայի նախագահ չունենք ու հարմարվում ենք պետական աջակցությանը: Շնորհակալություն ՀԱՕԿ-ին, նախագահ Գագիկ Ծառուկյանին, որ ցանկացած հարցում մեր կողքին են, մարզիկներին օգնում են վնասվածքներից բուժվել եւ վերականգնվել», - ՀԱՕԿ լրատվականին տված հարցազրույցում ասաց Հայաստանի ծանրամարտի ֆեդերացիայի գլխավոր քարտուղար, տղամարդկանց ազգային հավաքականի գլխավոր մարզիչ Փաշիկ Ալավերդյանը:
- Ծանրորդների մասնակցությունն առանձին-առանձին կգնահատե՞ք:
- Ես ծանրորդներից լրիվ գոհ լինելու սովորություն չունեմ: Որ ծանրորդից գոհ եղա, նրա հետ չեմ աշխատի: 85 կգ քաշայիններ Դավիթ Հովհաննիսյանն ու Հակոբ Մկրտչյանը, եթե մեկական հաջող մոտեցում էլ կատարեին, մրցանակակիր էին դառնում: Ես իրենց միշտ էլ ասում եմ, որ պետք է մեդալակիրների արանքում լինեն: Խանգարեց ինքնավստահության պակասությունը: Տղաներն աշխատեցին: Չստացվեց:
105 կգ քաշային Սամվել Գասպարյանից ավելի շատ սպասելիքներ ունեի: Տաղանդաշատ տղա է: Բայց նա շատ բան պիտի փոխի, եթե ցանկանում է հաջողություններ ունենալ:
- Սիմոն Մարտիրոսյանը հրում վարժությունում երրորդ մոտեցումով գնաց աշխարհի ռեկորդի (246 կգ), բայց չստացվեց:
- Սիմոնն այդ քաշին երբեք չէր մոտեցել եւ ես շատ էի անհանգստանում նրա համար: Բայց հավատում էի: Նա մարզումների ժամանակ երկու անգամ բարձրացրել էր 240 կգ: Հիմա տեսանք, որ կարող է, եւ ես, որպես հավաքականի մարզիչ մտածում եմ, որ այդ ռեկորդը նրանն է լինելու: Ժամանակից առաջ չանցնենք: Եթե ամեն բան նորմալ ընթանա, նա դա կփորձի անել Եվրոպայի երիտասարդական առաջնությունում:
- Հիմա ի՞նչ ծրագրեր ունեք:
- Մեր աշխատանքային պլանները պիտի նայեմ: Ամենայն հավանականությամբ, հուլիսի 3-ից կամ 4-ից մեծահասակներն ու երիտասարդները համատեղ հավաք կսկսեն Օլիմպավանում: Երիտասարդները պետք է պատրաստվեն Եվրոպայի, մեծահասակները՝ աշխարհի առաջնությանը: Բայց այժմվանից նշեմ, որ աշխարհի առաջնությանը մասնակցելու ենք ոչ մեծ կազմով:
-Մեծահասակների հետ համատեղ մարզումներն ու հավաքները որքա՞ն են օգտակար երիտասարդների համար:
- Հավաքականի հիմնական կազմի համար երիտասարդներին նախապատրաստել ես սկսել եմ դեռ անցած տարվանից: Նրանք մեդալներ բերում են կամ չեն բերում, մոտ են, թե՝ ոչ, այս փուլում գլխավորը չէ, թեեւ մեդալների համար պետք է պայքարեն: Հակառակ դեպքում ինչո՞ւ են մեկնում: Մինչեւ օլիմպիական խաղեր գրեթե բոլոր մեկնարկները ես դիտարկում եմ որպես փորձամրցում մարզչիների, մարզիկների համար: Մեդալները մարզիչների եւ ծանրորդների աշխատանքի գնահատականն են: Բայց ես հիմա ավելի շատ կարեւորում եմ երիտասարդների կայուն մրցելույթները, նրանց բարձրացրած կիլոգրամների կայուն դրական աճը եւ, ընդհանրապես, կարգապահ մասնակցությունը: Ի վերջո, նրանք են վաղվա օրը: Այսօր աշխարհի երիտասարդական առաջնության մասնակիցների շուրջ 50 տոկոսը 2020 թվականի օլիմպիական խաղերի մասնակիցներն են:
- Տղամարդկանց քաշային կարգերից մեկը կրճատվում է: Լինելու են տղամարդկանց եւ կանանց յոթական քաշային կարգեր: Ո՞րն է դուրս գալիս:
- Դեռ պարզ չէ: Աշխատանքային գործընթաց է, որը շարունակվում է: Ազգային ֆեդերացիաները պետք է ներկայացնեն իրենց առաջարկները: Դրանք ամփոփվելու են աշնանը՝ ԱՄՆ-ում աշխարհի առաջնության ընթացքում կայանալիք IWF համաժողովում եւ ուժի մեջ մտնելու են 2018 թվականից: Ասեմ նաեւ, որ հաջորդ օլիմպիական խաղերում ազգային ֆեդերացիաներին տրվելու է տղամարդկանց առավելագույնը չորս ուղեգիր:

"Самое плохое – это то, что у нас не получается выступить на молодежном чемпионате мира всей командой наилучшим образом, хотя отдельные тяжелоатлеты становятся чемпионами и призерами. На этот раз получилось успешней. Результат довольно хорош с учетом того, что свыше 2,5 лет у нас нет президента федерации. Вынуждены адаптироваться к государственной поддержке. Спасибо НОКА, президенту Гагику Царукяну, за то, что в любом вопросе они рядом с нами, помогают спортсменам залечивать травмы и восстанавливаться", - сказал в интервью пресс-службе НОКА генеральный секретарь Федерации тяжелой атлетики Армении, главный тренер национальной мужской сборной Пашик Алавердян.
- Дадите оценку выступлениям тяжелоатлетов по отдельности?
- У меня нет привычки быть довольным тяжелоатлетами. Если буду доволен спортсменом – не стану с ним работать. В весовой категории 85 кг Давид Оганесян и Акоп Мкртчян в случае одного удачного подхода становились призерами. Я всегда говорю им, что они должны быть среди призеров. Помешало отсутствие уверенности в своих силах. Ребята работали. Не получилось.
От Самвела Гаспаряна (105 кг) я ожидал большего. Он – талантливый парень. Но должен многое изменить, если желает достичь успеха.
- Симон Мартиросян в толчке в третьем подходе пошел на мировой рекорд (246 кг), но не получилось.
- Симон никогда не подходил к такому весу, и я очень беспокоился за него. Но в то же время верил. Он во время тренировок дважды поднимал 240 кг. Теперь увидели, что он может, и как тренер сборной, думаю, этот рекорд будет его. Не будем забегать вперед. Если все пройдет нормально, он попробует это сделать на молодежном чемпионате Европы.
- Каковы сейчас ваши планы?
- Нужно посмотреть наш рабочий график. По всей вероятности с 3 или 4 июля взрослые и юниоры начнут совместный сбор в Олимпаване. Юниоры будут готовиться к чемпионату Европы, взрослые – к мировому первенству. Но уже сейчас отмечу, что на чемпионате мира мы выступим в неполном составе.
- Насколько для молодежи полезны совместные тренировки и сборы вместе со взрослыми?
- Готовить молодежь вместе со взрослыми я начал еще с прошлого года. Приносят они медали или нет, близки к этому или нет, на данном этапе не главное, хотя за медали нужно бороться. В противном случае – зачем ехать? До Олимпийских игр все старты я рассматриваю как пробу сил тренеров и спортсменов. Медали являются оценкой их работы. Но сейчас я придаю более важное значение стабильным выступлениям молодежи, стабильно положительному росту поднятых ими килограммов и дисциплинированному участию. В конце концов, они – наш завтрашний день. Сегодня около 50% участников молодежного чемпионата мира – участники Олимпийских игр 2020 года.
- Мужские весовые категории сократятся на одну. Станет по 7 весовых категорий у мужчин и женщин. Какой из весов будет убран?
- Еще неясно. Рабочий процесс пока продолжается. Национальные федерации должны представить свои предложения. Они будут подытожены осенью, в ходе конгресса IWF на чемпионате мира в США, и войдут в силу с 2018 года. Скажу также, что на следующих Олимпийских играх национальные федерации получат по 4 мужских и женских путевки.