Վազգեն Ազրոյան. Շատ հաճելի է կրկին Հայաստանում լինել
Հայաստանի գեղասահքի առաջնությանը ներկա էր Վազգեն Ազրոյանը: Ճանաչված գեղասահորդը զուգապարերում հանդես է եկել Հայաստանի դրոշի ներքո, այդ թվում՝ 2006 թվականի Թուրինի օլիմպիական խաղերում:
«Երեւանում եմ որպես մարզիչ,-ՀԱՕԿ լրատվականին ասաց Վազգեն Ազրոյանը,- Հայաստանի առաջնությանը մասնակցեց սանս` Կոնստանտին Միլյուկովը: Նա 22 տարեկան է, մենք արդեն չորս տարի է միասին ենք աշխատում: Կոնստանտինը Հայաստանի քաղաքացիություն է ստացել եւ նոր մրցաշրջանում կկարողանա հանդես գալ ազգային հավաքականի կազմում:
Զուգապարերի ցուցադրական ելույթում հանդես եկան դուստրս` Վիկտորյան (շուտով 14 տարին կլրանա) եւ Ֆիլիպ Խարիսովը, որոնք վերջերս սկսել են միասին սահել մինչեւ 21 տարեկանների տարիքային խմբում: Հուսամ՝ ազգային ֆեդերացիան նրանց կթուլյատրի հանդես գալ Հայաստանի դրոշի ներքո:
Ես մարզական կարիերաս 2008 թվականին եմ ավարտել: Շատ հաճելի է նորից այստեղ գալ:
Ջերմությամբ եմ հիշում Հայաստանի դրոշի ներքո հանդես գալու տարիները, երբ ես պատվի արժանացա լինելու Թուրինի ձմեռային օլիմպիական խաղերի բացման դրոշակակիր: Վերջին երեք ու կես տարիներին աշխատել եմ Կազանում, որպես Թաթարստանի Հանրապետության հավաքականի գլխավոր մարզիչ: Այժմ Մոսկվա եմ վերադարձել, որտեղ շարունակում եմ մարզել»,-պատմեց Վազգեն Ազրոյանը:

На чемпионате Армении по фигурному катанию присутствовал Вазген Азроян. Известный фигурист выступал под армянским флагом в танцах на льду, в том числе на Олимпийских играх 2006 года в Турине.
"В Ереване я нахожусь в качестве тренера, - сообщил Азроян пресс-службе НОКА. – В чемпионате Армении выступил мой ученик Константин Милюков. Ему 22 года, мы уже 4 года работаем вместе. Константин получил армянское гражданство, и в новом сезоне сможет выступать за сборную Армении.
Показательное выступление в танцах на льду продемонстрировали моя дочь Виктория (ей скоро исполнится 14 лет) и Филипп Харисов, которые недавно начали кататься вместе в возрастной категории юниоров (до 21 года). Надеюсь, что национальная федерация разрешит им выступать за Армению.
Я завершил спортивную карьеру в 2008 году. Очень приятно вновь приехать сюда. С теплотой вспоминаю годы выступления под флагом Армении, когда я удостоился чести быть знаменосцем на открытии зимних Олимпийских игр в Турине. Я последние 3,5 года работал в Казани главным тренером сборной республики Татарстан. Сейчас вернулся в Москву, где продолжаю тренировать", - рассказал Вазген Азроян.