Արթուր Նազարյան. Բոլոր նախադրյալներն ունենք, որ ավելի բարձր դասի մեջ մտնենք
Բասկետբոլի հայկական պատվիրակությունը` ֆեդերացիայի գլխավոր քարտուղար Արթուր Նազարյանի ղեկավարությամբ օրեր առաջ Հոնգ Կոնգում մասնակցել են ՖԻԲԱ-ի համաշխարհային կոնգրեսին: ՀԱՕԿ լրատվականի հետ հարցազրույցում Արթուր Նազարյանը պատմեց ՖԻԲԱ-ի կանոնադրության որոշ փոփոխությունների, աշխատանքային ծրագրերի եւ Հայաստանին առնչվող թեմաների մասին:
- Ի՞նչ թեմաներ են քննարկվել կոնգրեսի ընթացքում եւ ի՞նչ փոփոխություններ են կատարվել ՖԻԲԱ-ի կանոնակարգում:
- Կոնգրեսին մասնակցում էին ՖԻԲԱ-ի անդամ 140-ից ավելի երկրներ, այդ թվում Հայաստանը: ՖԻԲԱ-ի ղեկավարությունը ցանկանում էր որոշ փոփոխություններ կատարել կանոնադրության մեջ: Գլխավորն այն էր, որ կանայք իրավունք կունենան հանդես գալ գլխաշորով: Մի շարք երկրներում այսպիսի խնդիր կար:
Ստեղծվել էին աշխատանքային խմբեր, Հայաստանը եվրոպական գոտում էր: Խմբերում քննարկվում էր ազգային հավաքականների նոր մրցակարգը, որով խաղալու ենք ամբողջ տարվա ընթացքում: Մինչեւ այս, ընտրական փուլերն անցկացվում էին մոտ 18 օրվա ընթացքում, իսկ այժմ` տարվա կտրվածքով:
Հիմա ՖԻԲԱ-ն փորձում է հասկանալ` որքանով դա կհաջողվի, հատկապես այն երկրներին, որոնք առաջին անգամ են միջազգային կարգի խաղեր անցկացնելու: Նման երկրներից մեկն էլ Հայաստանն է: Պետք էր հասկանալ` ինչ հնարավորություններ ունեն ֆեդերացիաները: Կաշխատենք բարձր մակարդակով անցկացնել հանդիպումները եւ հնարավորինս շատ օգուտ քաղել:
- Այդ փոփոխությունն  ինչպե՞ս կանդրադառնա Հայաստանի հավաքականի վրա:
- Փոփոխությունը կնպաստի բասկետբոլի մասսայականացմանը, քանի որ ազգային հավաքականի դերը շատ մեծ է: Մենք խաղալու ենք նախնական ընտրական փուլում, եւ, եթե հաջողվի խմբից դուրս գալ` կխաղանք հիմնական ընտրական փուլում: Եթե չանցնենք, ապա դուրս մնացած թիմերի հետ կխաղանք B դիվիզիոնում: Կարեւորը, որ տարվա ընթացքում մի քանի անգամ տանը միջազգային խաղեր կունենանք:
- Հայաստանի հավաքականին վերաբերող ի՞նչ թեմաներ քննարկվեցին:
- Խոսեցինք տարբեր երկրներում բասկետբոլի կարգավիճակի մասին: Հայաստանը վերջին տարիների ընթացքում առաջընթաց ունեցող երկրների թվում է: Չորս դասի երկիր կա` A, B, C, D: Մենք C դասի մեջ ենք` մեկ կարգ բարձր: Դա հավաքականների շնորհիվ է: Մենք բոլոր նախադրյալներն ունենք, որ ավելի բարձր դասի մեջ մտնենք, ինչը լուրջ արդյունք կլինի: A եւ B դասերում բասկետբոլային երկրներն են:
Այս տարի ամռանը Եվրոպայի եւ աշխարհի առաջնություններում Հայաստանը կներկայացնի վեց հավաքական (4 տղամարդկանց եւ 2 կանանց): Տարիքային վեց թիմ ունենալը շատ լուրջ արդյունք է, ըստ այդմ մենք համարվում ենք դինամիկ զարգացող երկիր: Օրինակ, 2011 թվականին Հայաստանն ընդամենը մեկ տարիքային հավաքական է ունեցել Եվրոպայի առաջնություններում: Այսքանով ոչ մի դեպքում չի կարելի սահմանափակվել: Փորձելու ենք առաջ գնալ: Պետք է  ներքին առաջնությունների մակարդակը բարձրացնել, որ կարողանանք կայուն առաջընթաց ապահովել:
Մեր պատվիրակությունը հանդիպումներ ունեցավ բազմաթիվ երկրների հետ:  Խոսեցինք համագործակցության, ընկերական հանդիպումներ կազմակերպելու մասին: Հիմա գործն ավելի հեշտացել է, քանի որ Հայաստանի հավաքականի մասին տեղեկացված են եւ ընդունում են որպես լուրջ մրցակից:
- Հայաստանում որտե՞ղ են անցկացվելու խաղերը:
- Նախըտնրական առաջին փուլում խաղերը կանցկացնենք «Միկա» մարզահամալիրում, բայց հիմնական փուլ անցնելու դեպքում այնտեղ չենք կարող խաղալ, քանի որ ՖԻԲԱ-ն պահանջում է 3000-ից ավել նստատեղ ունեցող մարզադահլիճ: Նման հնարավորություն ունի միայն Կարեն Դեմիրճյանի անվան մարզահամերգային համալիրը:
Պետք է համապատասխան պայմաններ ստեղծենք համալիրում: Սա եւս լուրջ հարց է: Կարծում եմ` կկարողանանք արդյունքի հասնել: Այլ տարբերակ չունենք:
Մայիսի 19-ին Բեռլինում կմասնակցենք ՖԻԲԱ-Եվրոպայի կոնգրեսին: Այստեղ եւս կշարունակվեն քննարկումները եւ կամփոփվեն նախորդ տարի տեղի ունեցած իրադարձությունները:

Армянская баскетбольная делегация под руководством генерального секретаря национальной федерации Артура Назаряна на днях приняла участие во всемирном конгрессе ФИБА в Гонконге. В интервью пресс-службе НОКА Артур Назарян рассказал о некоторых изменениях в уставе ФИБА, рабочих программах и темах, имеющих отношение к Армении.
- Какие темы обсуждались в ходе конгресса, и какие изменения произошли в уставе ФИБА?
- В конгрессе участвовали свыше 140 стран-членов ФИБА, в том числе Армения. Руководство ФИБА хочет совершить некоторые изменения в уставе. Главное, что женщины получат право выступать в головном уборе. В ряде стран была такая проблема.
Были созданы рабочие группы, Армения была в европейской зоне. В группах обсуждались новый турнирный регламент национальных сборных, который будет действовать в течение всего года. До этого отборочные этапы проводились примерно за 18 дней, а теперь – в течение года.
Сейчас ФИБА пытается понять, насколько это удастся, особенно тем странам, которые впервые будет проводить игры международного уровня. Одна из таких стран – Армения. Надо было понять, какими возможностями обладают федерации. Постараемся провести встречи на высоком уровне и получить большую пользу.
- Как эти изменения отразятся на сборной Армении?
- Изменения поспособствует развитию массовости баскетбола, поскольку роль национальной сборной очень велика. Мы сыграем на предварительном отборочном этапе, и, если удастся выйти из группы, на основном отборочном этапе. Если не пройдем, то с остальными выбывшими командами сыграем в дивизионе "В". Важно, что в течение года несколько раз проведем дома международные игры.
- Какие обсуждались темы относительно сборной Армении?
- Говорили о статусе баскетбола в разных странах. В последние годы Армения находится в числе прогрессирующих стран. Есть страны 4 классов: "А", "В", "С", "D". Мы в классе "С". Это благодаря сборным. У нас есть все предпосылки, чтобы подняться классом выше, что будет серьезным результатом. В классах "А" и "В" находятся баскетбольные страны.
Летом этого года на чемпионатах мира и Европы Армению представят шесть сборных (4 мужские и 2 женские). Иметь шесть сборных различных возрастов – очень серьезный результат, согласно которому мы считаемся динамично развивающейся страной. Например, в 2011 году Армения имела всего одну сборную на чемпионатах Европы. Нельзя ни в коем случае останавливаться на достигнутом. Попробуем идти вперед. Нужно поднимать уровень внутреннего первенства, чтобы обеспечить устойчивый прогресс.
Наша делегация имела встречи со многими странами. Говорили о сотрудничестве, организации товарищеских встреч. Сейчас дело облегчилось, поскольку о сборной Армении информированы, и принимают ее как серьезного соперника.
- Где в Армении будут проводиться матчи?
- Матчи предварительного этапа проведем в спорткомплексе "Мика", но в случае попадания в основной этап играть там не сможем, поскольку ФИБА требует спортзал вместимостью свыше 3000 мест. Такую возможность имеет только спортивно-концертный комплекс имени Карена Демирчяна.
Нужно создать соответствующие условия в спорткомплексе. Это тоже серьезный вопрос. Думаю, сможем достигнуть результата. Другого варианта нет.
19 мая примем участие в конгрессе ФИБА-Европа в Берлине. Там продолжатся обсуждения и будут подведены итоги событий прошлого года.