«Հայաստանի առաջնությունը ցույց տվեց, որ ոստնակացատկում այնքան էլ փառահեղ վիճակում չենք, բայց աշտարակացատկում զարմանալիորեն լավ մրցակցություն եղավ, ինչն ինձ շատ ուրախացրեց», - ՀԱՕԿ լրատվականին ասաց ջրացատկի Հայաստանի ազգային հավաքականի գլխավոր մարզիչ Հրաչյա Չանդիրյանը հանրապետության առաջնության ավարտից հետո.
«Մրցանակային երեք տեղերն զբաղեցրած Վարդան Բայանդուրյանը, Վլադիմիր Հարությունյանը եւ Լեւ Սարգսյանը հատեցին 400 միավորի սահմանը, ինչը լուրջ թիվ է: Ռիոյի օլիմպիական խաղերի վարկանիշ մենք կարող էինք նվաճել 380 միավորով, ինչը տղաներից ոչ մեկին չհաջողվեց: Իսկ Հայաստանի առաջնությունում 400 միավորը բարձրակարգ մարզիկների արդյունք է, ինչը մեր աշտարակացատկորդներին աշխարհի առաջնությունում կարող է թույլ տալ տեղ զբաղեցնել 18 լավագույնների մեջ: Եվ սա այն դեպքում, երբ մեր աշտարակացատկորդներն այս տարի տարբեր պատճառներով գրեթե չեն մարզվել», - ասաց մարզիչը:
Հայաստանի առաջնության ավարտի նույն գիշերը Հրաչյա Չանդիրյանը, Վլադիմիր եւ Ազատ Հարությունյան եղբայրների հետ մեկնել է Կիեւ՝ մասնակցելու Ուկրաինայի գավաթի բաց առաջնությանը: Տղաները մասնակցելու են անհատական եւ սինքրոն 10 մետր աշտարակացատկերին, որից հետո վերադառնալու են Երեւան եւ սկսելու են նախապատրաստվել հունիսի կեսերին նույնպես Կիեւում կայանալիք Եվրոպայի առաջնությանը.
«Եվրոպայի առաջնությանը մասնակցելու ենք երեք մարզիկով, որի համար նախապատրաստական փուլի ավարտին ես պետք է ընտրություն կատարեմ չորս աշտարակացատկորդների՝ Վարդան Բայանդուրյանի, Վլադիմիր եւ Ազատ Հարությունյանների եւ Լեւ Սարգսյանի միջեւ», - ասաց Հրաչյա Չանդիրյանը:

"Чемпионат Армении показал, что прыжки с трамплина у нас не в таком уж блестящем состоянии, но на вышке имела место на удивление хорошая конкуренция, что меня очень радует", - сказал пресс-службе НОК РА главный тренер сборной Армении по прыжкам в воду Грачья Чандирян по завершении первенства республики.
"Занявшие три призовых места Вардан Баяндурян, Владимир Арутюнян и Лев Саргсян пересекли отметку в 400 очков, что является серьезным результатом. Рейтинг Олимпийских игр в Рио мы могли завоевать с 380 очками, что никому из ребят не удалось. А 400 очков на чемпионате Армении – это результат высококлассных спортсменов, который может позволить нашим прыгунам с вышки занять место в числе 18 лучших на чемпионате мира. И это в том случае, когда наши спортсмены в силу разных причин почти не тренировались", - сказал наставник.
Сразу после чемпионата Армении Грачья Чандирян вместе с братьями Владимиром и Азатом Арутюнянами отправился в Киев для участия в открытом первенстве розыгрыша Кубка Украины. Ребята примут участие в одиночных и синхронных прыжках с 10-метровой прыжки, после чего вернутся в Ереван и начнут готовиться к чемпионату Европы, который также пройдет в столице Украины в середине июня.
"В первенстве Европы выступим тремя спортсменами. После завершения подготовительного этапа я должен сделать выбор между 4 прыгунами с вышки: Варданом Баяндуряном, Владимиром и Азатом Арутюнянами и Львом Саргсяном", - сказал Грачья Чандирян.