Մարմնամարզության Հայաստանի հավաքականը Ռումինիայում կայացած Եվրոպայի առաջնությունում հանդես եկավ վեց մարմնամարզիկով եւ նվաճեց մեկ բրոնզե մեդալ: Հավաքականի գլխավոր մարզիչ Հակոբ Սերոբյանը ՀԱՕԿ լրատվականի հետ հարցազրույցում ամփոփեց առաջնության արդյունքներն ու խոսեց առաջիկա անելիքների մասին:
- Ձեզ գոհացրի՞ն Եվրոպայի առաջնությունում մեր մարմնամարզիկների ելույթները:
- Մեդալ ունենք` արդեն բավարար է: Ավելի շատ օղակներից էի ակնկալում, բայց կարեւորը` մեդալ նվաճեցինք: Ընդհանուր թիմի արդյունքները նորմալ եմ գնահատում:
Որակավորման փուլը չորս մարզիկ հաղթահարեցին, սա մեծ արդյունք է: Բացի այդ, Արթուր Դավթյանը եզրափակիչ դուրս եկավ նաեւ բազմամարտում: Այս անգամ ամենամեծ թվով մասնակիցներն ունեցանք Եվրոպայի առաջնությունների եզրափակիչներում:
- Խոսենք մարմնամարզիկների ելույթների մասին առանձին-առանձին:
- Շատ գոհ եմ Հարություն Մերդինյանից: Դոհայում նա վնասվածքով էր ելույթ ունեցել, մի քանի անգամ ընկել էր: Սակայն այստեղ հավաքվեց, լավ կատարեց վարժությունը եւ բարձր գնահատական ստացավ: Արդյունքն ակնհայտ է:
Արթուր Թովմասյանը օղակներում որակավորման փուլն անցավ երկրորդ տեղով, շատ լավ կատարեց վարժությունը եւ պետք է մեդալ նվաճեր: Սակայն չհասկացանք` եզրափակչում ի՞նչ կատարվեց, ինչո՞ւ վերջում այդքան վատ ցատկեց: Դժգոհ եմ նրանից:
Արթուր Դավթյանն ամեն ինչ արեց լավագույն կերպով: Նոր կանոններով հենացատկերում նա բարդությամբ չէր կարող կատարել այն վարժությունը, որն արել էր նախորդ տարի: Նա փոքր ինչ հեշտ ցատկ կատարեց, զիջում էր մնացած մարմնամարզիկներին: Ճիշտ է, ցատկը թույլ էր, բայց լավ կատարումով նա անցավ եզրափակիչ եւ 5-րդ տեղը զբաղեցրեց: Արթուրն ավելին չէր կարող անել: Բազմամարտում մրցակցությունը շատ մեծ էր, այստեղ էլ նա 6-րդն էր:
Վահագն Դավթյանի առաջին ելույթը բարդ էր եւ որոշակի թերություններ կային: Եզրափակչում մենք մի փոքր թուլացրինք կատարումը, նա ավելի մաքուր արեց եւ բարձր գնահատական ստացավ: Մեդալների համար պայքարում Վահագնը բարդությամբ զիջեց: Հիմա պետք է մարզումների ընթացքում աշխատենք բարդ վարժության վրա եւ շտկենք սխալները:
Բազմամարտիկ Վիգեն Խաչատրյանից շատ դժգոհ եմ: Վրիպումները բավականին շատ էին: Անհասկանալի սխալներ էր անում: Առաջիկայում մի քանի մրցաշարեր բաց կթողնի, որ ավելի պատասխանատվությամբ մոտենա: Եթե նման սխալներով շարունակի` նա չի ընդգրկվի հավաքականի կազմում:
Իսկ Արմեն Պետրոսյանը հանդես եկավ իր ուժերի ներածին չափով:
- Հաջորդ տարի նախատեսում եք հանդես գալ նաեւ թիմային պայքարում: Բազմամարտում փոխարինողներ ունե՞նք:
- Բազմամարտիկներ չունենք: Այս առաջնությանը Խաչատրյանին եւ Պետրոսյանին փորձեցինք` հետագայում թիմով հանդես գալու համար: Սակայն բազմամարտից կաղում ենք: Մեր մյուս մարմնամարզիկը` Արթուր Ավետիսյանը, մակարդակով ավելի ցածր է:
- Նշել էիք, որ այս տարի աշխարհի առաջնությունում օղակների վարժությունում մեր երկու մարմնամարզիկներից հանդես կգա միայն մեկը: Եվ դա պետք է պարզ դառնար Եվրոպայի առաջնությունից հետո:
- Աշխարհի առաջնությունում օղակներ վարժությունում հանդես կգա Վահագն Դավթյանը: Ես նախապես ասել էի` աշխարհի առաջնությանը օղակներում կմասնակցի այն մարզիկը, որը Եվրոպայի առաջնությունում կհաղթի կամ ավելի լավ կմասնակցի:
- Առաջիկայում ի՞նչ ծրագրեր ունի հավաքականը:
- Մայիսի 17-ից Սանկտ Պետերբուրգում միջազգային մրցաշարի կմասնակցենք: Այս անգամ ցանկանում ենք փորձել երիտասարդներին` Արթուր Ավետիսյանին, Ժորա Սմբատյանին եւ Գագիկ Խաչիկյանին: Ակնկալում ենք, որ Սմբատյանն ու Խաչիկյանը 2018 թվականի պատանեկան օլիմպիական խաղերի ուղեգիր ձեռք կբերեն: Այդ պատճառով նրանց արդեն պատրաստում ենք:
Նախատեսում ենք, որ Արթուր Դավթյանն ու Արթուր Ավետիսյանը օգոստոսի վերջին կմասնակցեն Ունիվերսիադային, որտեղ լուրջ պայքար կունենանք: Դե, իսկ հետո աշխարհի առաջնությունն է:

Сборная Армении по спортивной гимнастике на состоявшемся в Румынии чемпионате Европы выступила шестью гимнастами и завоевала бронзовую медаль. Главный тренер сборной Акоп Серопян в интервью пресс-службе НОК РА подытожил результаты первенства и рассказал о дальнейших планах.
- Вас удовлетворили выступления наших гимнастов на чемпионате Европы?
- Медаль есть – уже нормально. Больше ожидал от колец, но главное – есть медаль. Общий результат команды оцениваю удовлетворительно.
Квалификационный этап преодолели 4 гимнаста. Это – серьезный результат. Кроме того, Артур Давтян также выступил в финале многоборья. В этот раз мы выступили в финалах первенства Европы в рекордном количестве.
- Поговорим о выступлении каждого гимнаста в отдельности.
- Я очень доволен Арутюном Мердиняном. В Дохе он выступил с травмой, несколько раз упал. Однако здесь собрался, хорошо выполнил упражнение и получил высокую оценку. Результат очевиден.
Артур Товмасян в квалификационном этапе на кольцах занял второе место, очень хорошо выполнил упражнение и должен был завоевать медаль. Однако мы не поняли, что произошло в финале, почему в концовке он так плохо спрыгнул? Я недоволен им.
Артур Давтян все сделал наилучшим образом. По новым правилам он не мог в опорном прыжке выполнить с усложнением упражнение, которое выполнял в прошлом году. Он совершил менее сложный прыжок, уступая остальным гимнастам. Да, прыжок был слабым, но благодаря хорошему исполнению Артур прошел в финал и занял 5-е место. Большего сделать он не мог. В многоборье соперничество было велико, здесь он стал 6-м.
Первое выступление Ваагна Давтяна было сложным, с некоторыми недостатками. В финале мы немного упростили исполнение, он выполнил упражнение чище и получил высокую оценку. В борьбе за медали Ваагн уступил соперникам в сложности. Теперь нужно на тренировках работать над сложным упражнением и исправлять ошибки.
Я очень недоволен многоборцем Вигеном Хачатряном. Было довольно много промахов. Он совершал непонятные ошибки. Виген пропустит несколько ближайших соревнований, чтобы с большей ответственностью подходить к выступлениям. Если подобные ошибки продолжатся, он не войдет в состав сборной.
Армен Петросян выступил в меру своих сил.
- В следующем году вы планируете выступить также в командной борьбе. Есть резервы в многоборье?
- Многоборцев нет. На этом чемпионате попробовали Хачатряна и Петросяна, чтобы в дальнейшем выступить командой. Однако в многоборье мы хромаем. Наш другой гимнаст – Артур Аветисян – более низкого уровня.
- Вы отмечали, что в этом году на чемпионате мира в упражнении на кольцах из двух наших гимнастов выступит только один. И это должно стать ясным после чемпионата Европы.
- На чемпионате мира в упражнении на кольцах выступит Ваагн Давтян. Я заранее сказал, что выступит спортсмен, который выиграет первенство Европы или займет более высокое место.
- Каковы планы сборной на будущее?
- С 17 мая выступим на международном турнире в Санкт-Петербурге. В этот раз хотим попробовать нашу молодежь: Артура Аветисяна, Жору Смбатяна и Гагика Хачикяна. Ожидаем, что Смбатян и Хачикян завоюют путевки на юношеские Олимпийские игры 2018 года. Поэтому уже сейчас готовим ребят.
Планируем, что Артур Давтян и Артур Аветисян в конце августа выступят на Универсиаде, где будет серьезная конкуренция. Ну, а затем – чемпионат мира.