Հեծանվասպորտի Հայաստանի հավաքականի առաջատար Մհեր Մկրտչյանը Ֆրանսիայում պատրաստվում է նոր մրցաշրջանին:
ՀԱՕԿ լրատվականի հետ զրույցում հեծանվորդը պատմեց առաջիկա մեկնարկների մասին.
«2016 թվականի հունիսից մարզվում եմ և հանդես եմ գալիս Լեոնից 26 կմ հեռավորության վրա գտնվող ֆրասնիական Շարվե Շավայնե քաղաքի համանուն ակումբում: Մեկ տարվա համաձայնագրով ինձ այստեղ ապրելու և մարզվելու լավ պայմաններ են տրամադրել:
Ամանորյա տոներից հետո վերադարձել եմ Ֆրանսիա և սկսել մարզումները նոր մրցաշրջանի համար:
Փետրվարի 9-20-ը օվիկիանոսի ափին ուսումնամարզական հավաքի էինք մասնակցում: Նոր մրցաշրջանը սկսվել է փետրվարի 26-ից և յուրաքանչյուր շաբաթ-կիրակի ես մասնակցում եմ մրցումներին:
Այս մրցաշրջանին ինձ 70 տարբեր մեկնարկ է սպասվում: Իմ անձնական գրաֆիկը մոտ օրերս պատրաստ կլինի և ըստ դրա կսկսեմ աշխատել: Իսկ այժմ բոլորս մարզվում ենք հավաքականի ընդհանուր ծրագրով:
Խոշոր մրցումներից կառանձնացնեմ Ֆրանսիայի գավաթը և հոկտեմբերին Բեռլինում կայանալիք Եվրոպայի առաջնությունը, որտեղ հանդես կգամ Հայաստանի դրոշի ներքո :
Ֆրանսիայի գավաթի ժամանակ կաշխատեմ միավորներ վաստակել ինչպես իմ ակումբի, այնպես էլ ազգային հավաքականի համար: Ինձ համար մեծ պատիվ է հանդես գալ իմ երկրի համար»,- ասաց Մհեր Մկրտչյանը:

Лидер сборной Армении по велоспорту Мгер Мкртчян во Франции готовится к новому сезону. В беседе с пресс-службой НОК РА велогонщик рассказал о ближайших стартах.
"С июня 2016 года я тренируюсь и выступаю во Франции в составе одного из местных клубов "Шарвье Шаванье" из небольшого одноименного города в 26 км от Лиона. Здесь мне предоставили хорошие условия для проживания и тренировок в рамках однолетнего соглашения.
После новогодних праздников я вернулся во Францию и начал подготовку к новому сезону. С 9 по 20 февраля мы с командой находились на сборах на берегу океана. Новый сезон стартовал 26 февраля и каждые субботу-воскресенье я участвую в соревнованиях. Всего меня в этом сезоне ожидает около 70 различных стартов. Мой личный график будет готов в ближайшие дни, и я начну работать по нему. Пока все тренируются по общекомандной программе.
Из крупных соревнований сезона отмечу Кубок Франции и чемпионат Европы в Берлине, который состоится в октябре.
На первенстве континента я уже буду представлять Армению.
На этапах Кубка Франции постараюсь завоевать очки, как для своего клуба, так и для себя, как члена национальной сборной. Для меня большая честь выступать за свою страну", - сказал Мгер Мкртчян.