Բասկետբոլի մինչեւ 16 տարեկանների հավաքականի գլխավոր մարզիչ Արեգ Վաթյանը ՀԱՕԿ լրատվականի հետ զրույցում ամփոփեց Թբիլիսիի միջազգային մրցաշարի արդյունքները: Մարզչի խոսքով, սա լավ հարթակ էր միջազգային փորձ ձեռք բերելու համար.
«Թբիլիսիում մենք պետք է խաղայինք մեր տարիքային խմբի թիմերի հետ, սակայն տեխնիկական խնդիրների պատճառով մրցեցինք Մ 18 տարեկանների հետ: Ես կարողացա փորձարկել բոլոր բասկետբոլիստներին, հասկանալ մեր ուժեղ եւ թույլ կողմերը: Նմանատիպ մրցաշարերում տղաները միջազգային փորձ են ձեռք բերում:
Կենտրոնականների խնդիր ունենք: Օղակի տակ կաղում ենք: Մեզ հարկավոր են բարձրահասակ բասկետբոլիստներ: Հիմա փորձում ենք հասկանալ՝ ովքեր կարող են այդ բացը լրացնել»,-նշեց մարզիչը:
Թբիլիսիում հավաքականի կազմում ընդգրկված էր 12 բասկետբոլիստ: Նրանցից 11-ը Հայաստանից էին, մեկը` Ռուսաստանից: Արեգ Վաթյանի խոսքով, հայաստանցի բասկետբոլիստներից հավաքականում կմնան միայն 7-ը.
«Հավաքականում տեղացի բասկետբոլիստներին կմիանան մեր մի քանի հայրենակիցներ արտասահմանից: Շատ գոհ եմ Ռուսաստանից ժամանած Գեորգի Շախնազարովից: Այս մրցաշարում նա մեր ամենաարդյունավետ բասկետբոլիստներից էր: Առաջիկա Մոսկվայի հավաքին թիմը կհամալրեն նաեւ Սամվել Բունիաթյանն ու Տիգրան Հովսեփյանը: Մինչեւ Եվրոպայի առաջնությունը կաշխատենք լրացնել բաց տեղերն ու ավելի մարտունակ լինել»,-ասաց Արեգ Վաթյանը:

Главный тренер юношеской сборной Армении по баскетболу до 16 лет Арег Ватьян в беседе с пресс-службой НОК РА подвел итоги международного турнира в Грузии. По словам наставника, турнир был полезен в плане приобретения международного опыта.
"В Тбилиси мы должны были сыграть с командами нашего возраста, однако, из-за технических проблем встретились со сборной до 18 лет. Я смог просмотреть всех баскетболистов, понять наши сильные и слабые стороны. В подобных соревнованиях ребята приобретают международный опыт.
Есть проблема с центровыми. Хромает игра под щитом. Нам нужны высокорослые баскетболисты. Сейчас пытаемся понять, кто может восполнить этот пробел", - отметил тренер.
В Тбилиси в состав сборной вошло 12 игроков. 11 из них из Армении, 1 – из России. По словам Арега Ватьяна, из местных баскетболистов в сборной останутся только семеро.
"К баскетболистам из Армении присоединятся несколько наших соотечественников из-за заграницы. Я очень доволен приехавшим из России Георгием Шахназаровым. На этом турнире он стал одним из наших самых результативных баскетболистов. На ближайшем сборе в Москве в команду пополнят также Самвел Буниатян и Тигран Овсепян.
До чемпионата Европы постараемся восполнить пробелы и стать более боеспособной командой", - сказал Арег Ватьян.