Ինձ ոգևորեց Սիմոն Մարտիրոսյանի նվաճումը. Գոռ Մինասյան
31-րդ ամառային Օլիմպիական խաղերի փոխչեմպիոն, գերծանր քաշային Գոռ Մինասյանը գոհ է իր բարձրացրած քաշերից:
«Ամեն մարդու չի հաջողվում մասնակցել Օլիմպիական խաղերի: Կարծում եմ` բոլորը գոհ են իմ արդյունքից, անձնական նոր ռեկորդներ եմ գրանցել և օլիմպիական արծաթ եմ նվաճել մեր երկրի համար: Ինձ ոգևորեց Սիմոն Մարտիրոսյանի նվաճումը, քանի որ մինչ այս չենք ունեցել Օլիմպիական խաղերի 19 տարեկան մեդալակիր: Եթե ինձ հաջողվեր երկրորդ մոտեցմամբ բարձրացանել պատվիրված քաշը, ապա կկարողանայի ավելի բարձր քաշերի էլ մոտենալ: Պոկում վարժությունը շատ թեժ ստացվեց, նույնը չեմ ասի հրում վարժության մասին: Ինձ համար նոր մրցակիցներ չկային, բոլորին էլ գիտեմ աշխարհի և Եվրոպայի առաջնություններից: Չեմպիոնի հետ արդեն 6 տարի շարունակ մրցում ենք»,-ասաց Մինասյանը:
Ծանրամարտի` Հայաստանի հավաքականի անդամ Գոռ Մինասյանը 105+ քաշային կարգում` երկամարտի 451 կգ արդյունքով դարձավ օլիմպիական փոխչեմպիոն: Այս քաշային կարգում օլիմպիական ռեկորդ սահմանեց վրացի Լաշա Տալախաձեն՝ 473 կգ:

Вице-чемпион 31-х летних Олимпийских игр, супертяжеловес Гор Минасян доволен своими поднятыми килограммами.
«Не каждому удается принять участие в Олимпийских играх. Думаю, что все довольны моим результатом, я установил новые личные рекорды и завоевал олимпийское серебро для нашей страны. Меня воодушевило достижение Симона Мартиросяна, поскольку у нас до сих пор не было 19-летних медалистов Олимпийских игр. Если бы мне удалось поднять заказанный вес во втором подходе, то я смог бы подойти и к более высокому весу. Рывок получился очень напряженным, чего не могу сказать о толчке. Для меня не было новых соперников, я знаком со всеми с чемпионатов мира и Европы. С чемпионом мы соревнуемся уже 6 лет подряд»,-отметил Минасян.
Член сборной Армении по тяжелой атлетике Гор Минасян в весовой категории 105+ кг стал вице-чемпионом Олимпийских игр, набрав в сумме двоеборья 451 кг. В этой весовой категории олимпийский рекорд установил грузин Лаша Талахадзе – 473 кг.