Հունիսի 28-ին կայացավ բասկետբոլի Հայաստանի հավաքականի առաջին պաշտոնական հանդիպումը Եվրոպայի փոքր երկրների առաջնությունում: Ազգային ընտրանու առաջին խաղն ավարտվեց հաղթանակով: ՀԱՕԿ լրատվականի հետ զրույցում բասկետբոլի Հայաստանի ֆեդերացիայի փոխնախագահ Արա Պողոսյանը խոսեց հավաքականի առաջին հանդիպման մասին և պատմեց, թե ինչպես հաջողվեց վերջապես ստեղծել ազգային ընտրանին և պայքարել բարձր արդյունքների համար:
-Շնորհավորում ենք առաջին հաղթանակի կապակցությամբ: Գո՞հ եք հավաքականի խաղից:
-Շնորհակալ եմ: Գիտեք, հեշտ չէ նոր կազմավորված հավաքականով այսպիսի լուրջ ստուգատեսին առանց հուզմունքի մոտենալը: Խաղից առաջ բոլորս լարված էինք, բայց ոչ թե պարտվելու մտավախությունից, այլ՝ պատասխանատվությունից և հաղթանակի ձգտումից: Կարևոր էր Հայաստանի ընտրանու՝ պատմության մեջ առաջին պաշտոնական հանդիպումն հաղթական ավարտել: Ինչ վերաբերում է խաղին՝ ես գոհ եմ թիմային աշխատանքից: Դանսթոնը իրեն հրաշալի դրսևորեց՝ իսկական պրոֆեսիանալի նման: Խաղակցվածությունը գնալով ուժեղանում է:
-Պարոն Պողոսյան, բասկետբոլի ազգային հավաքական ստեղծելու փորձեր բազմիցս են եղել, սակայն՝ ապարդյուն: Այս անգամ ի՞նչն օգնեց այսպիսի մրցունակ հավաքական ստեղծելուն:
-Այո, մեր ֆեդերացիայի կողմից մի քանի անգամ փորձեր եղել են, սակայն միշտ մի բան խանգարել է, չի հերիքել: Նախագիծն այս անգամ հաջողությամբ պսակվեց, քանի որ բասկետբոլի Հայաստանի ֆեդերացիային միացավ Հայաստանի ազգային օլիմպիական կոմիտեն և անձամբ ՀԱՕԿ նախագահ Գագիկ Ծառուկյանը երաշխավորեց, որ մեր աշխատանքները ջուրը չեն ընկնի: Կարծում եք հե՞շտ էր համաշխարհային մեծության աստղ Բրայան Դանսթոնին հավաքական հրավիրելը: Մեր նախագիծը կրկին կտապալվեր, եթե մեզ չաջակցեր ՀԱՕԿ նախագահը:
-Կարևոր խաղ ունենք Անդորրայի հավաքականի հետ: Ի՞նպիսինն են մեր շանսերն ամենատիտղոսակիր ընտրանու դեմ խաղում:
-Անդորրայի հավաքականում խաղում են Իսպանիայի լիգայում հանդես եկող մարզիկները: Նրանք միանշանակ ֆավորիտներ են: Սակայն մեր թիմը շատ խանդավառված է առաջին հաղթանակով, հավաքականի ստեղծմամբ և ամեն ինչ անելու են հայ երկրպագուներին ուրախացնելու համար: Այսքան աշխատանքներ են տարվել հենց Հայաստանի, հայերի և բասկետբոլի համար:

28-го июня состоялась первая официальная встреча сборной Армении по баскетболу на чемпионате малых стран Европы. Первая игра национальной сборной завершилась победой. В беседе с пресс-службой НОК Армении вице-президент федерации баскетбола Армении Ара Погосян рассказал о первой встрече сборной и о том, как удалось наконец создать национальную сборную и бороться за высокие результаты.
-Поздравляем с первой победой. Вы довольны игрой сборной?
-Спасибо. Знаете, нелегко относится без волнения к такой серьезной проверке сил новосозданной сборной. Мы все были напряжены перед игрой, но не из-за боязни проиграть, а из-за ответственности и стремления к победе. Было важно, чтобы первая официальная встреча в истории национальной сборной завершилась победой. Что касается игры, то я доволен командной работой. Данстон показал, что он настоящий профессионал. Сыгранность постепенно улучшается.
-Господин Погосян, было много тщетных попыток создать национальную сборную по баскетболу. Что помогло на этот раз создать такую конкурентноспособную сборную?
-Да, наша федерация пыталась несколько раз, но всегда что-то мешало, чего-то не хватало. Проект на этот раз увенчался успехом, поскольку к федерации баскетбола Армении присоединился Национальный олимпийский комитет Армении, и президент НOK Армении Гагик Царукян лично гарантировал, что наша работа не пройдет даром. Вы думаете было легко пригласить в сборную звезду мирового масштаба Брайанта Данстона? Если бы нас не поддержал президент НОК Армении, наш проект бы снова провалился.
-Впереди важная игра с командой Андорры. Каковы наши шансы в игре против самой титулованной сборной?
-В сборной Андорры играют спортсмены, выступающие в испанской лиге. Они, однозначно, являются фаворитами. Однако наша команда очень воодушевлена первой победой, созданием сборной и сделает все, чтобы порадовать армянских болельщиков. Столько работы было проделано именно для Армении, армян и баскетбола.