Նպատակ ունեմ զարգացնել և նոր մակարդակի հասցնել հայկական բասկետբոլը. Տիգրան Գյոկչյան
Բասկետբոլի Հայաստանի հավաքականը մեկամսյա ուսումնամարզական հավաքի միջոցով նախապատրաստվում է Եվրոպայի փոքր երկրների առաջնությանը: Հունիսի 7-ին հավաքականին միացավ նաև թիմի նորանշանակ մարզիչ Տիգրան Գյոկչյանը: Վերջինս երկարամյա աշխատանքային փորձ ունի, ինչպես լիբանանյան, այնպես էլ ասիական ակումբներում:
-Ինչպե՞ս անցավ Ձեր գլխավորությամբ առաջին մարզումը:
- Իմ օգնականները սկսել են աշխատանքը հունիսի 1-ից, իսկ ես երեկ երեկոյան ժամանեցի Երեւան, քանի որ Լիբանանի առաջնությունը դեռ չէր ավարտվել: Առաջին մարզմանը շատ բան ցույց չտվեցի: Աշխատում ենք տեխնիկա-տակտիկական քայլերի վրա: Դեռևս ընդհանուր համապատկերի չենք հասել: Այս ամենը հիմնական ժամանակի խնդիր է, որպեսզի հասկանանք, թե այս պահին ով ինչի է ընդունակ:
-Ի՞նչ ծրագրեր ունեք մինչև Եվրոպայի առաջնությունը:
-Բացի մարզումները, նախատեսել ենք ընկերական հանդիպումներ: Կմրցենք երիտասարդական հավաքականի, Իրանի հավաքականների, ինչպես նաև հնարավոր է խաղ կանցկացնենք ռուսական ակումբներից մեկի հետ: Իրանի ազգային եւ երիտասարդական հավաքականները պետք է ժամանեն հունիսի 23-ից 25-ը: Այս ամենը մոտ օրերս վերջնականապես կհաստատվի :
-Որպես նորանշանակ մարզիչ, ի՞նչ խնդիր ունեք Ձեր առաջ դրված:
-Իմ խնդիրը մեկանգամյա արդյունքի մեջ չէ, նպատակ ունեմ զարգացնել և նոր մակարդակի հասցնել հայկական բասկետբոլը: Եվ դրա սկզիբը կլինի հավաքականի ստեղծումը, որին հայությունը երկար է սպասել: Պետք է օգնենք սպորտային դպրոցներին, ուշադրություն դրաձնենք ակումբների հնարավոր ստեղծմանը, ուշադրության կենտրոնում պահենք երիտասարդական թիմերին: Կուզենայի, որ ապագայում Հայաստանում հանդես եկող բասկետբոլիստներն էլ կարողանային համալրել մեծահասակների հավաքականը: Ես լիահույս եմ, որ հայկական բասկետբոլը կարող է նոր թափով զարգանալ և վերածնունդ ունենալ:
-Հավաքականի հիմնական կորիզը սփյուռքի հայ երիտասարդներն են, ինչպե՞ս եք պատրաստվում օգտագործել նրանց ներուժը:
-Թիմում կան և՛ փորձառու խաղացողներ, և՛ երիտասարդ բասկետբոլիստներ, ովքեր կօգնեն ազգային հավաքականին: Միշտ հետևել եմ տղաների խաղերին և գիտեմ թե ինչի են ունակ: Ունենք մի շարք տղաներ, ովքեր հեռանկարային են: Նրանք կկարողանան լավ արդյունքի հասնել:
-Հիմա նախապատրաստվում եք Եվրոպայի փոքր երկրների առաջնությանը: Ո՞րն է հիմնական խնդիրը:
-Որպես մարզիչ, իհարկե միշտ էլ հաղթանակ ենք ուզում, պայքարում ենք առաջին տեղի համար: Մենք ունենք հնարավորություն պայքարելու Եվրոպայի փոքր երկրների առաջնությունում լավագույն տեղերի համար: Բայց ուզում եմ, որ այս հավաքականից բացի բազա ստեղծենք ապագայի համար: Մենք ունենք այդ հնարավորությունը՝ ֆեդերացիայի նախագահ Հրաչյա Ռոստոմյանի, Գաբրիել Ղազարյանի, Արա Պողոսյանի, Արթուր Նազարյանի շնորհիվ: Բասկետբոլը մեծ մասսայականություն է վայելում թե՛ Եվրոպայում, թե՛ աշխարհում, այդ կերպ մենք աշխարհում ևս կկարողանանք բարձրացնել Հայաստանի անունը:

Сборная Армении по баскетболу месячным учебно-тренировочным сбором готовится к чемпионату малых стран Европы. 7-го июня к команде присоединился также новоназначенный тренер Тигран Гекчян. Последний имеет многолетний опыт работы как в ливанских, так и в азиатских клубах.
-Как прошла первая тренировка под вашим руководством?
-Мои помощники начали работать с 1-го июня, а я прибыл в Ереван вчера вечером, поскольку чемпионат Ливана пока не завершился. На первой тренировке я многого не показал. Работаем над технико-тактической подготовкой. Мы пока не достигли общей картины. Это все вопрос основного времени, чтобы понять, кто на что способен на данном этапе.
-Какие у вас планы до чемпионата Европы?
-Кроме тренировок, предусмотрены товарищеские встречи. Проведем встречи с молодежной сборной, сборными Ирана, а также, возможно, с одним из российских клубов. Национальная и молодежная сборные Ирана должны прибыть с 23-го по 25-е июня. Все это окончательно потвердится в ближайшие дни.
-Как новоназначенный тренер, какие задачи Вы ставите перед собой?
-Моя задача не в одноразовом результате, моя цель – довести армянский баскетбол до нового уровня. Началом этого послужит создание новой сборной, чего армяне так долго ждали. Мы должны помочь спортшколам, обратить внимание на возможное создание клубов, держать в центре внимания молодежные команды. Я бы хотел, чтобы в будущем выступающие в Армении баскетболисты также смогли пополнить взрослую сборную. Я полон надежд, что армянский баскетбол может развиваться с новой силой и возродиться.
-Основной костяк сборной составляют баскетболисты из армянской диаспоры, как вы собираетесь использовать их потенциал?
-В команде есть и опытные игроки, и молодые баскетболисты, которые помогут национальной сборной. Я всегда наблюдал за игрой ребят и знаю, на что они способны. У нас есть перспективные ребята, которые смогут достичь хороших результатов.
-Сейчас вы готовитесь к чемпионату малых стран Европы. Какова основная задача?
-Как тренер, конечно, всегда хотим победы и будем бороться за первые места. У нас есть возможность побороться за лучшие места на чемпионате малых стран Европы. Но я хочу, чтобы мы, кроме этой сборной, создали также базу для будущего. У нас есть эта возможность благодаря президенту федрации баскетбола Грачья Ростомяну, Габриэлю Казаряну, Ара Погосяну и Артуру Назаряну. Баскетбол очень популярен и в Европе, и в мире, таким образом, мы сможем также высоко держать честь Армении в мире.