ՀՀ Նախագահ, Հայաստանի շախմատային ֆեդերացիայի նախագահ Սերժ Սարգսյանը Տիգրան Պետրոսյանի անվան շախմատի տանը ներկա է գտնվել Խուլերի շախմատի աշխարհի անհատական առաջնության բացման արարողությանը:
Մրցաշարը, որն անցկացվելու է մինչև մայիսի 26-ը, տեղի է ունենալու 7 ենթախմբերում` 24 երկրի շուրջ 120 շախմատիստի մասնակցությամբ: Առաջնության բացմանը ներկա են գտնվել նաև ՖԻԴԵ-ի Նախագահ Կիրսան Իլյումժինովը, Խուլերի շախմատի համաշխարհային կոմիտեի նախագահ Ֆիլիպ Գարդները, Երևանի քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանը, Հայաստանի շախմատային ֆեդերացիայի պատասխանատուներ: ՀՀ Նախագահը և ՖԻԴԵ-ի Նախագահը խաղատախտակի առջև կատարել են առաջին քայլը՝ ազդարարելով առաջնության բացումը:
Մինչ արարողության մեկնարկը, Հանրապետության Նախագահը և ՖԻԴԵ-ի Նախագահը ծաղիկներ են դրել Տիգրան Պետրոսյանի կիսանդրուն և հարգանքի տուրք մատուցել նրա հիշատակին: Խուլերի շախմատի անհատական առաջնության բացման շրջանակում ՀՀ Նախագահին շախմատի տանը ներկայացրել են նաև սուրդո (խուլուհամրերի) թարգմանության ավտոմատացված ծրագիրը:

Президент Серж Саргсян присутствовал на церемонии открытия Индивидуального чемпионата мира по шахматам среди глухих
17:15 - 17 Май, 2016
Президент РА, президент Шахматной федерации Армении Серж Саргсян присутствовал на церемонии открытия Индивидуального чемпионата мира по шахматам среди глухих в Доме шахмат имени Тиграна Петросяна.
Турнир, который продлится до 26-го мая, пройдет в 7-и подгруппах с участием около 120-и шахматистов из 24-х стран. На открытии чемпионата присутствовали также Президент ФИДЕ Кирсан Илюмжинов, президент всемирного комитета по шахматам среди глухих Филлип Гарднер, мэр Еревана Тарон Маргарян и ответственные лица Шахматной федерации Армении. Президент РА и Президент ФИДЕ сделали первые ходы на шахматной доске, ознаменовав открытие чемпионата.
Перед началом церемонии Президент РА и Президент ФИДЕ возложили цветы к бюсту Тиграна Петросяна, почтив его память. В рамках открытия Индивидуального чемпионата мира по шахматам среди глухих в Доме шахмат Президенту РА представили также автоматизированную программу сурдоперевода дла глухонемых.