Հայաստանի ազգային օլիմպիական կոմիտեի նախագահ Գագիկ Ծառուկյանը մեծ և բովանդակալից հարցազրույց է տվել «Առավոտ» օրաթերթին:
-Պրն. Ծառուկյան, ամառային օլիմպիական խաղերին շատ քիչ ժամանակ է մնացել, մեր մարզիկները, արդյոք, սկսել են նախապատրաստական մարզումները
-Առանց չափազանցության կարող եմ նշել, որ նախապատրաստությունը սկսվել է արդեն 2012-ի օլիմպիական խաղերից հետո: Սա ոչ միայն մեզ է վերաբերում , այլեւ բոլոր այն երկրներին, որոնք լուրջ ակնկալիքներ ունեն օլիմպիական խաղերից: Ժամանակակից սպորտն այնպիսին է, որ հանգստանալու, դադարի ժամանակ չի թողնում: Դա անընդհատ, դինամիկ գործընթաց է: Եթե անգամ ուշանաս մեկ ամիս, երկու ամիս, նշանակում է կձախողես առաջիկա մրցաշարերը՝ նախապատրաստական քառամյա փուլը: Այնպես որ, մեր մարզիկները, մարզիչները դեռ չորս տարի առաջ սկսել են նախապատրաստվել մարզական աշխարհի ամենակարեւոր մրցաշարին: Իմ, որպես ՀԱՕԿ նախագահի, խնդիրն է եղել ստեղծել բոլոր պայմանները լիարժեք նախապատրաստվելու համար: Արված է առավելագույնը` մեր մարզիիկների համար մարզումային բոլոր պայմաններ ստեղծելու համար: Ժամանանակից բոլոր մեթոդները, գիտության եւ մարզչական աշխատանքի բոլոր արդյունավետ նորամուծությունները կիրառված են: Վերազինվել, արդիականացվել է մարզիկների մարզումների համար ստեղծված նյութատեխնիկական ամբողջ բազան: Այս առումով արված է հսկայական աշխատանք եւ շարունակում է արվել: Ստեղծվել է մարզիկների եւ մարզիչների խրախուսման եւ պարգեւատրման արդար համակարգ, եւ որեւէ մեկի ջանքն ու աշխատանքը չգնահատված չի մնում եւ չի մնալու: Մարզիկները հոգեբանորեն շատ բարձր մակարդակի վրա են, ինչը, ձեզ վստահեցնում եմ, չափազանց կարեւոր գործոն է, եւ երբեմն դառնում է, թերեւս, ամենակարեւորը: Մեր յուրաքանչյուր մարզիկ հասկանում է, որ պետություն է ներկայացնելու եւ գիտակցում է պետության հեղինակության եւ ազգային արժանապատվության գաղափարը,առավել եւս, վերջին իրադարձությունների ֆոնին :
-Ի՞նչ եք կարծում, քանի՞մարզիկ կներկայացնի Հայաստանն առաջիկա օլիմպիական խաղերին:
-Մենք ամեն ինչ անում ենք, որ հնարավորին չափ մեծ պատվիրակությամբ ներկայանանք օլիմպիական խաղերին: Հաճելի է, երբ խաղերի բացման արարողությանը ներկայանում ենք մեծաթիվ մարզիկներով:Էլ ավելի հաճելի է ներկայանալ ուժեղ, մեդալներին հավակնող մարզիկներով: Բայց դրանք հարցեր են, որոնք միայն մարզական չեն: Որքան երկրի բնակչությունը շատ լինի, որքան երկրի տնտեսութունը զարգացած լինի, որքան մարդկանց բարեկեցությունը բարձր լինի, որքան մարզական ենթակառուցվածքները զարգացած լինեն, այնքան ավելի մեծ թվով մարդիկ կզբաղվեն, թե սիրողական, թե պրոֆեսիոնալ սպորտով: Գոյություն ունեն երկրներ, որոնք այս կան այն մարզաձեւում ավելի շատ մարզիկ ունեն, քան Հայաստանը` բնակչություն: Կարծում եմ օլիմպիական խաղերին մենք ներկայացված կլինենք մոտ 25-28 մարզիկով: Մեր յուրաքանչյուր մարզիկը պետք է օլիմպիական խաղերին մեկնի պայքարելու, արժանապատիվ հանդես գալու, մրցանակային տեղեր զբաղեցնելու համար: Իհարկե, հասկանում ենք, որ պայքարը թեժ է լինելու, բոլորի հնարավորությունները տարբեր են, եւ ոչ բոլոր մարզիկները կարող են մեդալ նվաճել, բայց դա այլ հարց է, եւ այլ, երբ գնում են՝ նախապես իմանալով, որ ունեն զբոսաշրջիկի կարգավիճակ:Մեր օլիմպիական թիմում պետք է լինի բարձր մարտական տրամադրվածություն: Ամեն դեպքում, ես փորձում եմ հենց դրան հասնել:
-Իսկ ի՞նչ սպասելիքներ ունենք մեդալների առումով:
-Ես ոչ մի անուն չեմ նշի, չեն նշի մեդալների ամենահավանական թեկնածուներին: Ես նույնիսկ խուսափում եմ այդ մասին մտածել, թեեւ շատ լավ գիտեմ մեր յուրաքանչյուր օլիմպիականի հնարավորությունների սահմանը: Անկասկած, ամեն ինչ անելու ենք ոսկե մեդալներ նվաճելու համար: Սպասելիքներ ունենք, այդ ուղղությամբ թե մենք, թե մարզիկները հսկայածավալ աշխատանք են կատարում: Ձեւավորվել է աննախադեպ ուժեղ օլիմպիական թիմ:Շատ շատերը կարող են պայքարել մեդալների համար: Մնացածը կյանքը ցույց կտա: Առաջ չընկնենք:
Ընդգծեմ, որ մենք մեծ հույսեր ենք կապում հունահռոմեական եւ ազատ ոճի ըմբիշների հետ: Քառամյա նախապատրաստական շրջանը եւ մեր ըմբիշների գրանցած փայլուն հաջողությունները մեզ հույս են ներշնչում, որ Ռիոյում մենք կարող ենք լուջ հաջողություններ ունենալ: Մեդալների, ընդ որում, ոսկե մեդալների ակնկալիքներ ունենալ: Իհարկե, սպասելիքներ ունենք նաեւ մեր ծանրամարտիկներից: Մենք նաեւ հրաշալի մարմնամարզիկներ ունենք: Աշխարհի առաջնությունում, աշխարհի գավաթի խաղարկությունում մեր մարմնամարզիկների գրանցած արդյունքները հույսեր են ներշնչում օլիմպիական խաղերից առաջ: Ունենք լավ ձյուդոիստներ, բռնցքամարտիկներ: Ուզում եմ ընդգծել, որ եթե մարզիկը ձեռք է բերել օլիմպիական ուղեգիր, ուրեմն բարձր արդյունքներ է արձանագրել աշխարհի եւ Եվրոպայի առաջնություններում, վարկանիշային մրցումներում հասել առնվազն մինչեւ կիսաեզրափակիչ, իսկ դա նշանակում է մեր օլիմպիականները մեդալների հավակնորդներ են: Այսուհանդերձ, սպորտում կանխատեսում անելը շնորհակալ գործ չէ: Բայց մի բան ուզում եմ հատուկ ընդգծել. ոչ միայն Հայաստանում, այլեւ աշխարհում չի կարող գտնվել մեկ մարզիկ, ով կասի, որ ինքը հարյուր տոկոսով մեդալ է նվաճելու: Չկա նման բան: Ամեն ինչ որոշվում է վերջին պահին, մրցելույթի ժամանակ: Եվ ոմանց ուղեկցում է մեծ հաջողություն, իսկ ոմանց ցավալի եւ չնախատեսված պարտություն: Սա է մարզական կյանքը:
-Նոր անակնկալ բացահայտում հնարավո ՞ր է:
-Իհարկե, հնարավոր է: Ես անգամ հույս ունեմ, որ մեկ-երկու մարզիկ մեզ հաճելի անակնկալ կմատուցեն: Մենք նման ակնկալիքներ ունենք: Օլիմպիական խաղերն էլ այն մրցահարթակն է, որը ավելի մեծ ուժ է տալիս մարզիկներին եւ շատ հնարավոր է, որ մենք չնախատեսված մեդալ կամ չնախատեսված հաղթանակ էլ ունենանք: Բայց կրկնում եմ, դա հենց այնպես չի լինում: Տաղանդները հենց այնպես ի հայտ չեն գալիս: Մինչ տաղանդի ի հայտ գալը հսկայածավալ, ստվերում կատարվող աշխատանք է իրականացվում: Կարեւորը ճիշտ նպատակ դնելն է եւ այդ նպատակին հասնելու համար համար եւ քրտնաջան աշխատանք կատարելը:
-Մեր ծանրորդների փայլուն ելույթը Եվրոպայի առաջնությունում, որքանով էր անակնկալ: Դուք նման հաջողություն ակնկալում էիք:
-Նման հաջողությունները երբեք անակնկալ չեն լինում: Ժամանակակից սպորտում ոչ մի բան հենց այնպես չի լինում: Դրան նախորդել է երկարատեւ գրագետ աշխատանք: Ինչ վերաբերում է մեդալների քանակին, ապա նախապես ճշգրտորեն կռահելը նույնպես հնարավոր չէ: Եվրոպայի այս առաջնությունը անկասկած առանձնահատուկ էր: Այն տեղի էր ունենում մեր պետության եւ ժողովրդի համար կարեւոր օրերին: Ինձ մարզական արդյունքից առավել կարեւոր էր, որ մեր թիմը ուրախության եւ համազգային հպարտության պահեր պարգեւեր մեր ժողովրդին: Այս խնդիրը, բոլորս տեսանք, մեր թիմը լուծեց փառահեղ: Օդանավակայանում թիմին դիմավորելիս, ես առաջինը սա եմ ասել: Ես համոզված եմ, մենք Եվրոպայում կարող ենք լինել առաջինը ու ոչ միայն սպորտում: Մենք ցանկացած բնագավառում կարող ենք մեծ հաջողությունների հասնել:Դրա համար պետք են պայմաններ, համառ աշխատանք, միասնականություն եւ հավատ սեփական ուժերի հանդեպ:Ցանկանում եմ հատուկ ընդգծել, որ ծանրամարտիկները վերջին երկու-երեք տարիներին փայլուն աշխատանք են կատարել եւ այսօր պատահական չէ, որ Եվրոպայում ուժեղագույնն ենք: Մենք որոշակի հետեւություններ արեցինք Լոնդոնի օլիմպիական խաղերից հետո, բավական գրագետ ուզումնամարզական աշխատանք կատարեցինք եւ արդյունքներն արդեն երեւում են:
-Տնտեսական, ֆինանսական խնդիրների պարագայում ինչպե՞ս է լուծվում լիարժեք մարզումների հարցը:
-Անում ենք ամեն ինչ, որ արժանապատիվ ձեւով ներկայանանք օլիմպիական խաղերին: Հասկանալի է, որ հեշտ չէ լուծել առկա խնդիրները: Պահանջվում են հսկայական միջոցներ՝ պատշաճ մարզումներ անցկացնելու համար: Ցավոք, երկիրը զարգացման այն աստիճանի վրա չէ, որ ֆինանսական միջոցների հայթայթումը մարզաշխարհի համար հեշտ լիներ: Բերեմ ընդամենը մեկ օրինակ: Հայաստանի ազգային օլիմպիական կոմիտեն որոշում է կայացրել իր վրա վերցնել Ծանրամարտի ֆեդերացիայի ամբողջ ծախսը: Այս տարվա փետրվարին ֆեդերացիայի նախագահը եւ փոխնախագահը հրաժարական տվեցին, ինչից հետո ֆինանսական ծախսերը հոգալու խնդիր առաջացավ: Բնականաբար, մենք չէինք կարող ծանրամարտիկներին թողնել այս վիճակում: Ես առաջացած բոլոր ֆինանսական խնդիրներ, որպես ՀԱՕԿ նախագահ, իմ վրա եմ վերցրել:
Այս իրավիճակում այլ լուծում չէր էլ կարող լինել: Եւվստահ եմ, որ Ռիոյում մեր մարզիկները պատվով կներկայացնեն Հայաստանը: Այնպես որ, այս իրավիճակում Հայաստանի նման երկրին հեշտ չէ ճգնաժամային այս փուլում հավասար պայքար մղել աշխարհի գերհզոր երկրների հետ: Հեշտ չէ, բայց մենք մեր արժանապատիվ տեղն ունենք օլիմպիական ընտանիքում: Իհարկե, պետությունը աջակցում է, բայց բոլորս հասկանում ենք, որ միայն պետական միջոցներով հնարավոր չէ լուրջ խնդիրներ լուծել: Պետությունը շատ հոգսեր ունի եւ անում է այն, ինչը այդ պահին հնարավոր է: Շատ կարեւոր է գտնել մասնավորի եւ պետության համագործակցության ճիշտ բանաձեւը:
-Այժմ աշխարհում հակադոպինգային խիստ պայքար է մղվում:Մեր անելիքները որոնք են այս իրավիճակում, եւ ունենք, արդյոք, մտավախություններ:
-Մենք գործ ունենք մի խնդիրի հետ, որն առնչվում է ոչ միայն մարզիկներին, մարզիչներին, մարզական բժիշկներին, այլեւ հարյուր միլիոնավոր մարզասերների: Ու ինչու չէ, դա ուղղակի վերաբերում է պետություններին:
Հակադոպինգային պայքարը այն ոլորտն է, որտեղ պարտվելու իրավունք մենք չունենք: Սպորտում արդար մրցակցության եւ օլիմպիական գաղափարախոսության համամարդկային սկզբունքները պահպանելու համար մենք պետք է կրկնապատկենք մեր ջանքերը, երբեք կանգ չառնենք ձեռք բերածով:
Հայաստանի ազգային օլիմպիական կոմիտեն մշտապես կողմ է եղել բոլոր ջանքերին, որոնք սպորտը հեռու կպահեն անարդարությունից, ոչ ազնիվ մրցակցությունից: Այստեղ մեր դիրքորոշումը հստակ է: Մենք կողմ ենք միջազգային կառույցների հետ առավել սերտ եւ առավել արդյունավետաշխատելուն:
Մենք վստահ ենք, որ հակադոպինգային պայքարի շրջանակներում պետք է բացառել որեւէ քաղաքական ենթատեքստ եւ կողմնապահությունեւ այդ մասին միշտ բարձրաձայնում ենք մեր գործընկերների հետ հանդիպումների ժամանակ:
Ակնհայտ է, որ էֆեկտիվ պայքարը ենթադրում է ֆինանսական զգալի միջոցների ներդրում: Ոչ բոլոր պետություններն ու ազգային օլիմպիական կոմիտեներն են ի վիճակի դա ապահովելու: Այստեղ, իսկապես, պետք է գտնվեն համագործակցության մեխանիզմներ` հակադոպինգային կազմակերպությունների, օլիմպիական կոմիտեների եւ պետությունների միջեւ: Մեծ ուրախությամբ են ասում, որ Հայաստանի Ազգային օլիմպիական կոմիտեն բավական առաջ է գնացել այս հարցում եւ մեզ մոտ խնդիրների լուծման եւ համագործակցության որակապես նոր բարձր մակարդակ է ապահովվել:
Մենք ազնիվ մարզական պայքարի կողմնակից ենք: Ես խիստ եւ հատուկ հրահանգ եմ տվել բոլոր մարզաձեւերի ղեկավարներին, մարզիկների հետ աշխատող բժիշկներին, որ լինեն զգոն եւ հետեւեն WADA-ի բոլոր որոշումներին եւ անզգուշաբար մարզիկներին արգելված դեղամիջոցներ չտան: Մենք հաջողության պետք է հասնենք բացառապես ազնիվ պայքարում, բարձր պահելով մեր երկրի պատիվը եւ չվնասելով մարզիկների առողջությանը: Մենք մի քանի անգամ սպորտային բժշկության հիմանախնդիրներին նվիրված խորհրդաժողովներ ենք անցկացրել, որոնց ներկա են եղել սպորտային բժշկության եւ հակադոպինգային ծառայության կենտրոնի ներկայացուցիչներ, մարզիկներ եւ մարզիչներ: Ավելին, նոր կառուցված օլիմպիական ավանում մի հսկայական բաժին է հատկացվել հակադոպինգային կենտրոնին, որը հագեցած է նորագույն սարքավորումներով: Այն ղեկավարում է պրոֆեսոր, հրաշալի մասնագետ Արեգ Հովհաննիսյանը, ով նաեւ Արեւելյան Եվրոպայի հակադոպինգային կազմակերպության նախագահն է: Ի դեպ, այդ կազմակերպության վերջին նիստն էլ կայացավ Ծաղկաձորում:
Մենք պետք է դառնանք հակադոպինգային պայքարի առաջատարներից մեկը: Ես նույնիսկ հայտարարել եմ, որ այն մարզիկը, որը կբռնվի խթանիչներ օգտագործելու մեջ կորակազրկվի մարզչի հետ միասին: Մեզ նման մարզիչներ եւ մարզիկներ պետք չեն:
-Սպորտի զարգացման հեռանկարը մեր երկրում, ձեր տեսլականը:
-Զարգացնել մարզական ենթակառուցվածքները, կիրառել բոլոր ժամանակակից նորամուծությունները, այդ թվում մարզումների եւ մարզական բժշկության բոլոր առաջադեմ ձեռքբերումները, իրականացնել մարզիչների բարձրակարգ վերապատրաստում, առավելագույնի հասցնել մասսայական սպորտով զբաղվողների թիվը: Սրանք ապահովելուց հետո մենք կունենանք լավ մարզիչներ եւ լավ պրոֆեսիոնալ մարզիկներ:
Անկասկած, մեր երկրում սպորտի զարգացման հիմքը մանկապատենական սպորտն է: Ամբողջ երկրով մեկ մենք պետք է ունենանք մարզադպրոցներ, պարապելու, մարզվելու եւ ընդհանրապես առողջ մեծանալու համար անհրաժեշտ պայմանները: Մեր երկրին պետք են ոչ միայն ուժեղ մարզիկներ, այլ որ ամենակարեւորնէ՝ առողջ եւ մարզված բնակչություն: Զինվորական ծառայության զորակոչվածները պետք է լինեն ֆիզիկապես կոփված տղաներ:
-Մենք փոքր երկիր ենք եւ չենք կարող թույլ տալ մեզ շռայլություն աչքաթող անելու մարզերի, գյուղերի մեր տաղանդավոր պատանիներին: Մենք այս ուղղությամբ աշխատել ենք եւ շարունակելու ենք նպատակասլաց աշխատել: Այսպես, աշխատանքներ են տարվում նոր մարզաբազաների կառուցման, գործողների համալրման եւ վերանորոգման ուղղաթյամբ:
-Մենք պետք է ամեն ինչ անենք եղած մարզադպրոցների արդիականացման համար: Մասնավորապես, Սիսիանում լայն թափով ընթանում են համալիր մարզադպրոցի շինարարության աշխատանքները: Այստեղ մարզվելու են մենապայքարային մարզաձեւերով զբաղվող մարզիկները` բռնցքամարտ, ծանրամարտ, ըմբշամարտ, ձյուդո: Ասեմ ավելին` ՀՀ ամողջ տարածքում բնակվող բոլոր շնորհաշատ մարզիկները գտնվում են ՀԱՕԿ-ի ուշադրության կենտրոնում:
Սիսիանին զուգահեռ մարզադպրոց է կառուցվում նաեւ Գյումրիում, որը բավական մեծ համալիր է լինելու, որտեղ կպատրաստվեն ծանրամարտիկներ, ըմբիշներ եւ բռնցքամարտիկներ: Պետք է փաստեմ, որ Շիրակի մարզում, եւ Գյումրիում մասնավորապես, շատ մեծ մարզական ներուժ կա: Գյումրու նորակառույցն ունենալու է 4000 քառակուսի մետր տարածք, հյուրանոցային համարներ, որտեղ կարող են բնակվել նաեւ մարզադպրոցում իրենց հավաքներն անցկացնողները, ինչպես նաեւ գյուղերից այստեղ տեղափոխված տաղանդավոր երեխաները: Ասեմ, որ ի տարբերություն Սիսիանի մարզադպրոցի՝ այստեղ կառուցվելու է նաեւ խաղային մազաձեւերի համար նախատեսված մարզահրապարակ:
-Իսկ երբ պատրաստ կլինի Օլիմպիական ավանը
Մինչ Դավիթաշենում կառուցվող օլիմպիական ավանին անդրադառնալը, ուզում եմ շեշտել, որ մենք մեր աշխատանքները կառուցում ենք հեռանկարային կտրվածքով: Իհարկե, մեծ ուշադրություն է դարձվում քառամյա փուլին, բայց մենք արդեն նայում ենք ավելի հեռու՝ հաջորդ օլիմպիական խաղերին: Եւ Դավիթաշենի օլիմպիական ավանի կառուցումն էլ ոչ թե այս, այլ հաջորդ քառամյա եւ հետագա քառամյա փուլերի համար է: Այդ ավանի պտուղները մենք կքաղենք հաջորդ օլիմպիական խաղերում, աշխարհի եւ Եվրոպայի առաջնություններում: Լիահույս եմ, որ համալիրը շահագործման կհանձնվի սեպտեմբերին: Համալիրն իր մեջ ներառում է երեք կառույց՝ՀԱՕԿ-ի շենքը, մարզաբազան ու մարզիկների համար նախատեսված հյուրանոցը: Մարզաբազայում բացի տարբեր մարզաձեւերի համար նախատեսված դահլիճներից, ինչպես արդեն ասացի, գործելու է նաեւ հակադոպինգային ու վերականգնողական բժշկական կենտրոնը, որըհագեցած է լինելու ժամանակակից կրեո-սառնարաններով: Այս ամենն իրականացվում է իմ նախաձեռնությամբ, առանց պետությունից մեկ լումա անգամ խնդրելու:
Այնպես որ, մեր հնարավորությունների եւ ուժերի չափով անում ենք ամեն ինչ, որ ֆիզկուլտուրան եւ սպորտը մեր երկրում գնալով զարգանա եւ նոր թափ ստանա, որ յուրաքանչյուր նոր օլիմպիական խաղեր մեզ համար ավելի հաջող լինեն, քան նախորդները:
-Վերջում` ինչ եք մաղթում մեր մարզիկներին եւ մարզասերներին:
-Մինչեւ օլիմպիական խաղերի մեկնարկը դեռ շատ աշխատանք կա անելու: Ժամանակը քիչ է, եւ եթե այս կարճ վերջնական փուլում մենք չանենք անհրաժեշտը, ապա կարող ենք ջուրը գցել նախորդ չորս տարիների աշխատանքը: Ես սա լավ եմ հասկանում, սա հասկանում են մարզիչները, սա հասկանում են նաեւ մարզիկները: Օրվա գրաֆիկով մենք գիտենք մեր անելիքը: Մեր մարզիկները լուրջ պրոֆեսիոնալներ են եւ ես վստահ եմ, որ նրանք մեծ պրոֆեսիոնալիզմով են մոտենալու նախապատրաստական այս վերջին փուլին: Ես կցանկանայի, որ նրանք զինվեին համբերությամբ ու միշտ հիշեն, որ իրենց մեջքի հետեւում պետությունն է ու ամբողջ ժողովուրդը: Մեր մարզիկներին ես մաղթում եմ օլիմպիական հանգստություն, հաջողություն եւ օլիմպիական առողջություն:
Իսկ մարզասերներին ես կմաղթեմ մեծ հավատ: Իսկապես, հավատացեք մեր օլիմպիական մարզիկներին` նրանք համաշխարհային ճանաչում ունեցող մարզիկներ են եւ կարգին, հայրենասեր մարդիկ: Գիտեք , մրցելույթների օրը ես նույնպես դառնում եմ սովորական մարզասեր ու թերեւս դա ամենադժվար պահն է: Մի քանի ամիս հետո մենք բոլորս իրար հետ, շունչներս պահած, հետեւելու ենք նրանց ելույթներին ու վստահ եմ ուրախության եւ հպարտության պահեր ենք ունենալու: Աստված պահապան մեզ բոլորիս:

Гагик Царукян. У нас блестящая олимпийская команда
Президент Национального олимпийского комитета Армении Гагик Царукян дал большое и содержательное интервью газете «Аравот».
-Господин Царукян, до летних Олимпийских игр осталось совсем мало времени, начали ли подготовку наши спортсмены?
-Без преувеличения могу заметить, что подготовка началась еще после Олимпийских игр 2012-го года. Это касается не только нас, но и всех тех стран, которые имеют серьезные ожидания от Олимпийских игр. Современный спорт не оставляет времени на отдых и паузу. Это постоянный, динамичный процесс. Если опоздаешь на 1-2 месяца, то провалишь предстоящие турниры и 4-летний этап подготовки. Так что наши спортсмены и тренеры начали готовиться к наиважнейшему спортивному мировому турниру еще 4 года назад. Моей задачей, как президента НОК Армении, было создать все условия для полноценной подготовки. Созданы все условия для тренировки наших спортсменов. Применены все современные методы, все результативные новшества науки и тренерской работы. Модифицирована вся материально-техническая база для тренировок. Проделана и продолжает выполняться огромная работа. Создана справедливая система поощрения и награждения спортсменов и тренеров, ничьи усилия и работа не остается неоцененной. Спортсмены находятся на высоком психологическом уровне, что является очень важным критерием, а иногда и самым важным. Наш каждый спортсмен понимает, что представляет государство, и осознает идею государственного авторитета и национального достоинства, особенно на фоне последних событий.
-Как Вы думаете, сколько спортсменов представят Армению на предстоящих Олимпийских играх?
-Мы делаем все, чтобы быть представленными насколько возможно большой делегацией. Приятно быть представленными на церемонии открытия Игр большим количеством спортсменов. Еще приятнее быть представленными сильными, претендующими на медали спортсменами. Но это вопрос не только спорта, здесь важны также численность населения и развитость экономики. Чем выше уровень жизни людей, чем сильнее развиты спортивная инфраструктура, тем больше людей будут заниматься спортом как любительским, так и профессиональным. Есть страны, где число спортсменов в том или ином виде спорта превышает численность населения Армении. Думаю мы будем представлены на Олимпийских играх 25-28-ю спортсменами. Каждый из наших спортсменов должен отправиться на Олимпийские игры, чтобы бороться, достойно выступить и занять призовые места. Конечно, борьба будет трудной и не все спортсмены могут завоевывать медали, но никто не должен ехать, заранее зная, что он просто турист. В нашей олимпийской команде должен быть высокий боевой настрой, я стараюсь добиться именно этого.
-А какие у Вас ожидания в плане медалей?
-Я не буду называть имен самых вероятных претендентов. Я даже не хочу думать об этом, хотя очень хорошо знаю все возможности наших олимпийцев. Естественно, сделаем все, чтоб завоевать золотые медали. Сформирована очень сильная олимпийская команда. Многие могут претендовать на медали, остальное покажет жизнь, не будем спешить.
Подчеркну, что мы связываем большие надежды с борцами греко-римского и вольного стилей. 4-летняя подготовка и блестящий успех наших борцов вселяет уверенность, что мы можем иметь серьезные успехи в Рио. Конечно, есть надежда и на наших тяжелоатлетов, у нас также есть великолепные гимнасты, которые также вселяют нам надежду своими результатами, показанными на чемпионате мира и розыгрыше Кубка мира. У нас есть хорошие дзюдоисты, боксеры. Если спортсмен приобрел олимпийскую путевку, значит он показал высокие результаты на чемпионатах мира и Европы, дошел как минимум до финала на рейтинговых турнирах, а значит является реальным претендентом на медаль. В спорте не стоит делать прогнозов, ни один спортсмен ни в Армении, ни в другой стране не может сказать, что точно завоюет медаль. Все решается в последний момент, во время соревнований. Кто-то побеждает, а кто-то неожиданно проигрывает, такова спортивная жизнь.
-Возможны ли новые неожиданные открытия?
-Конечно, возможны. В этот раз я надеюсь, что 1-2 спортсмена нас приятно удивят. Участие в Олимпийских играх придает силу спортсменам и возможно, что будут непридвиденные победы и медали. Но повторюсь, что все не случайно, выявлению талантов предшествует огромная и кропотливая работа. Главное поставить перед собой правильную цель и усердно трудиться для ее осуществления.
-Было ли неожиданным блестящее выступление наших тяжелоатлетов на чемпионате Европы? Вы ожидали таких успехов?
-Такие успехи никогда не бывают неожиданными. В современном спорте ничего не бывает просто так. Этому предшествовала долгая грамотная работа. Что касается числа медалей, то это никогда нельзя точно предугадать. Это был особенный чемпионат Европы, он проходил в важные для нашего государаства и народа дни. Для меня важнее спортивных результатов было то, что наша команда доставила моменты радости и всеобщей национальной гордости нашему народу. Это им удалось на славу. Я сказал об этом, встречая команду в аэропорту. Я уверен, что мы можем быть первыми в Европе, и не только в спорте. Мы можем добиться успехов в любой области, для этого нужны условия, упорная работа, единство и вера в свои силы. Хочу подчеркнуть, что тяжелоатлеты блестяще работали в последние 1-2 года, и, не случайно, стали сильнейшими в Европе. Мы сделали выводы после Олимпийских игр в Лондоне, провели грамотные учебно-тренировочные сборы, и результаты уже видны.
-Как решается вопрос полноценных тренировок при наличии экономических и финансовых проблем?
-Делаем все, чтобы достойно выступить на Олимпийских играх. Нелегко решать имеющиеся проблемы, требуются огромные средства для тренировок на должном уровне. К сожалению, уровень развития страны не позволяет легко находить средства для спорта. Приведу один пример. НОК Армении решил взять на себя все расходы федерации тяжелой атлетики. В феврале этого года президент и вице-президент федерации подали в отставку, после чего возникла проблема с финансированием. Естественно, мы не могли оставить тяжелоатлетов в таком состоянии, и я, как президент НОК Армении, взял на себя все финансовые расходы.
В этой ситуации не могло быть другого решения. Я уверен, что в Рио наши спортсмены достойно представят Армению. В таком состоянии Армении нелегко бороться со сверхдержавами. Нелегко, но мы имеем свое достойное место в олимпийской семье. Конечно, государство поддерживает, но этого недостаточно для решения серьезных проблем. Важно найти частное лицо и правильную форму сотрудничества с государством.
-Сейчас в мире проводится строгая антидопинговая борьба. Каковы наши действия в этой ситуации и нет ли опасений?
-Мы имеем дело с проблемой, которая касается не только спортсменов, тренеров, спортивных врачей, миллионов болельщиков, но также и государства.
Антидопинговая борьба – это та область, где мы не имеем права проигрывать. Для сохранения в спорте принципов справедливого соперничества и олимпийской общечеловеческой идеологии, мы должны удвоить свои усилия и не останавливаться на достигнутом.
НОК Армении всегда прилагал усилия, чтобы спасти спорт от несправедливостей и нечестного соперничества. В этом вопросе наша позиция тверда. Мы за более тесное и результативное сотрудничество с международными организациями.
Мы уверены, что в рамках антидопинговой борьбы надо исключить любой политический подтекст и предвзятость, и всегда заявляем об этом.
Естественно, что эффективная борьба предполагает ощутимый вклад финансовых средств. Не все государства и олимпийские комитеты в состоянии обеспечить это. Здесь необходимы механизмы сотрудничества между антидопинговыми организациями, олимпийскими комитетами и государствами. С радостью заявляю, что НОК Армении обеспечил новый высокий уровень сотрудничества и решения проблем.
Мы за честную спортивную борьбу. Я дал специальное и строгое указание всем спортивным руководителям, спортивным врачам, чтоб были бдительны и следили за всеми решениями WADA, а также не давали, по неосторожности, спортсменам запрещенные препараты. Мы должны добиться успеха в честной борьбе, высоко держа честь нашей страны и не навредив здоровью спортсменов. Мы неоднократно проводили совещания, посвященные спортивной медицине, с участием спортивных врачей, представителей центра антидопинговой службы, спортсменов и тренеров. Более того, мы выделили огромный отдел в новопостроенном олимпийском городке антидопинговому центру, оснащенный современным оборудованием. Центром руководит профессор, прекрасный специалист Арег Оганесян, который является также президентом антидопинговой организации Восточной Европы. Кстати, последнее заседание этой организации состоялось в Цахкадзоре.
Мы должны войти в число лидеров антидопинговой борьбы. Я даже объявил, что спортсмен принимающий препарат будет дисквалифицирован вместе с тренером. Нам не нужны такие тренеры и спортсмены.
-Каково ваше видение перспектив развития спорта в нашей стране?
-Развивать спортивные инфраструктуры, применять все современные новшества, в том числе все передовые приобретения спортивной медицины и тренировок, осуществлять высоклассную переподготовку тренеров, популяризировать спорт. Только после обеспечения всего этого у нас будут хорошие тренеры и профессиональные спортсмены.
Несомненно, основой развития спорта в нашей стране является детско-юношеский спорт. Нужно иметь спортшколы по всей стране и необходимые условия для тренировок и здорового образа жизни. Нашей стране нужны не только сильные спортсмены, но и здоровое и спортивное население. Новобранцы должны быть физически закаленными.
-Мы, как небольшая страна не можем упускать из виду талантливых ребят из областей и деревень, мы всегда работали в этом направлении. Проводятся ли работы по построению новых спортбаз, оснащению и ремонту уже действующих?
-Мы должны сделать все для усовершенствования имеющихся спортшкол. В частности, в Сисиане полным ходом идет строительство комплексной спортшколы. Там будут проводиться тренировки по единоборствам: бокс, тяжелая атлетика, борьба и дзюдо. Более того, все талантливые спортсмены со всей территории РА находятся в центре внимания НОК Армении.
Параллельно с Сисианом, строится спортшкола в Гюмри, которая станет большим комплексом, и где будут готовить тяжелоатлетов, борцов и боксеров. В Ширакской области, в частности в Гюмри, есть большой спортивный потенциал. Сооружение в Гюмри будет иметь площадь 4000 квадратных метров, гостиничные номера, где смогут проживать также спортсмены, проводящие сборы и талантливые ребята из деревень. В отличии от Сисиана, здесь будет построена также площадка для игровых видов спорта.
-Когда будет готов Олимпийский городок?
-Перед тем как обратиться к строящемуся в Давидашене Олимпийскому городку, хочу отметить, что мы строим наши работы с перспективой. Конечно, наше внимание обращено к этому 4-летнему этапу, но мы уже думаем о следующих Олимпийских играх. Построение Олимпийского городка в Давидашене направлена не на этот, а на следующие 4-летние этапы. Я надеюсь, что комплекс будет сдан в эксплуатацию в сентябре. Он будет состоять из трех зданий: здания НОК Армении, спортбазы и гостиницы для спортсменов. В спортбазе, кроме залов для различных видов спорта,  будут действовать антидопинговый и восстановительный медицинский центры, оснащенные современными крио-холодильниками. Все это строится на мои средства, без помощи государства.
Так что мы делаем все, что возможно, и все, что в наших силах, чтобы физкультура и спорт в нашей стране развивались, чтобы все последующие выступления на Олимпийских играх были еще лучше прежних.
-И в конце, что пожелаете нашим спортсменам и болельщикам?
-До начала Олимпийских игр есть еще много работы. Времени мало, и надо сделать все возможное. Я хорошо осознаю это. Осознают также тренеры и спортсмены. Мы действуем по плану, наши спортсмены – серьезные профессионалы, и я уверен, что они с профессионализмом отнесутся к последнему подготовительному этапу. Желаю им терпения и пусть всегда помнят, что за ними стоит государство и весь народ. Нашим спортсменам желаю олимпийского спокойствия, удачи и здоровья.
А болельщикам пожелаю верить в силу наших олимпийских спортсменов, которые всемирно известны, и являются хорошими людьми и большими патриотами. Знаете, в дни соревнований я становлюсь обычным болельщиком и это самое сложное. Через несколько месяцев мы все вместе, затаив дыхание, будем следить за выступлениями наших спортсменов, и я уверен, что они доставят нам моменты радости и гордости. Храни нас всех бог.