Արթուր Ալեքսանյանի պարտության մեջ ցավագին ոչինչ չեմ տեսնում. Լևոն Ջուլֆալակյան
Հունահռոմեական ոճի ըմբշամարտի Հայաստանի հավաքականի գլխավոր մարզիչ Լևոն Ջուլֆալակյանը ՀԱՕԿ լրատվականի հետ զրույցում ամփոփեց Եվրոպայի առաջնությունը և մեկնաբանեց հայ մարզիկների ելույթները:
-Պարոն Ջուլֆալակյան, խնդրում եմ մեկնաբանել  Արթուր Ալեքսանյանի պարտությունը: Մարզասերները տհաճ անակնկալի եկան:
-Բացարձակ ոչ մի ցավագին բան չեմ տեսնում Արթուր Ալեքսանյանի պարտության մեջ: Նորմալ երևույթ է: Պրոֆեսիոնալ սպորտում կա և հաղթանակ, և պարտություն: Արթուրը Եվոպայի առաջնությանը եկել էր իր միջին մարզավիճակով: Մենք ինքներս չցանկացանք, որ նա գերազանց մարզավիճակով գար: Կային սխալներ, որոնց վրա պետք է աշխատենք: Բացի այդ մարզասերներն էլ արդեն հասկանում են, որ երբ մենք մրցում ենք ռուսների հետ, պետք է մեկ գլուխ բարձր լինենք նրանցից: Հավասարի դեպքում մեր հնարավորությունները քչանում են: Մենք մինչև Օլիմպիական խաղերն այն աստիճանի կմարզվենք, որ ոչ թե մեկ այլ երկու գլուխ բարձր լինենք մեր մրցակիցներից և ոչ մի հնարավորություն չտանք մրցավարներին: Այս պարտությունը պետք է նոր լիցքեր տա Արթուրին, որպեսզի նա ավելի շատ ձգտի հաղթանակի: Համոզված եմ, որ ամեն ինչ լավ կլինի:
-Կարծես թե Մելիկով-Ալեքսանյան հակամարտությունը նմանվում է Վլասով-Ջուլֆալակյան հակամարտությա՞նը:
-Դուք շատ ճիշտ նկատեցիք: Մարդիկ, ովքեր հետևողական են մեր ըմբիշների գոտեմարտերին, նկատում են, որ անընդհատ նույն պատմությունն է կրկնվում՝ մեր մարզիկները ակտիվ են, նրանք հարձակվում են, բայց միևնույնն է մեր տղաներին են դնում չորեքթաթ դրություն: Պարզ է, որ հակառակորդը թարմ ուժերով կատարում է հնարքը պարտեր դրությունից, իսկ մեր տղաներին այլևս հնարավորություն չեն տալիս: Սա ռուս մրցավարների և ղեկավարների մշակված տակտիկան է: Ցավոք, դա փաստ է: Այդ պատճառով մենք պետք է այնքան ուժեղ լինենք, որ հնարավորություն չտանք ոչ մրցակիցներին, ոչ մրցավարներին:
-Նույնը կրկնվեց նաև Մաքսիմ Մանուկյանի դեպքում:
-Ցավոք: Եթե նրանք ճիշտ դատեին գոտեմարտը, ապա այն կավարտվեր 8:0 մեր օգտին, արդյունքում 6:11 մենք պարտվեցինք: Մաքսիմը երկու անգամ 4 միավորանոց գցում կատարեց: Իսկ դրանից հետո գոտեմարտն ավարտվում է: Չհաշվեցին և 2 միավոր նվիրեցին ռուս մարզիկին: Սրանք ցավագին փաստեր են: Բայց մեր տղաները չեն հանձնվում, շարունակում են հավատալ իրենց ուժերին: Մի տեղում մեզ խանգարում են, մյուսում՝ հաղթում ենք:
-Պարոն Ջուլֆալակյան, վերջապես Վարշամ Բորանյանին հաջողությունը ժպտաց և նա նվաճեց բաղձալի ոսկին: Նրա ելույթները կմեկնաբանե՞ք:
-Դեռ երիտասարդ տարիքից Վարշամը շատ մոտ էր կանգնած մեդալին, բայց ամեն անգամ նրա մոտ մի բան չէր ստացվում: Անընդհատ մի բան խանգարում էր նրան: Նա դեռ 2014 թվականի աշխարհի առաջնության ժամանակ պետք է առնվազն եզրափակչում լիներ: Ես միշտ հավատացել և սպասել եմ նրա հաղթանակին: Փառք Աստծո, աշխատանքը զուր չանցավ: Շատ լուրջ և գրագետ գոտեմարտեր անցկացրեց և կարողացավ ապացուցել, որ ինքն այդ քաշային կարգի լավագույններից է: Ես շատ ուրախ եմ և հպարտ, որ մենք կարողանում ենք ուրախացնել մարզասերներին, մեր ժողովրդին, մեր ազգին:
-Կարապետ Չալյանի՝ մեծահասակների Եվրոպայի առաջնությունում բրոնզե նորամուտի մասին ի՞նչ կասեք:
-Ես ուրախ եմ, որ Արսեն Ջուլֆալակյանին երիտասարդ և խոստումնալից փոխարինող կա: Ճիշտ է, կան բացեր, որոնց վրա պետք է աշխատել: Ամեն դեպքում ամենակարևորն այն է, որ Չալյանը շատ նպատակասլաց, աշխատասեր, պայքարող, չզիջող և կռիվ տվող ըմբիշ է: Նա մեծ հեռանկարներ ունի, ես հավատում եմ Չալյանին:
-Պարոն Ջուլֆալակյան, Ռոման Ամոյանին շատերն ուղարկել էին  թոշակի: Ինչպե՞ս կմեկնաբանեք նրա արծաթե «վերադարձը»:
- Բոլորս Ռոմանին ճանաչում ենք (ծիծաղում է), որպես աշխարհով մեկ հայտնի հզոր ըմբիշներից մեկը: Բայց բոլորս էլ հասկանում ենք, որ սպորտը տարիքի հետ չի կարող համակերպվել: Չէի ասի վերադարձ: Նրա մոտ մարզական խորամանկություն կա՝ բոլորին հանգստացնում է, որ ինքը չկա, բայց ինքը միշտ կա: Պետք է նրա մարզումներին ճիշտ մոտեցում ցուցաբերել: Սա այդ մոտեցման արդյունքն էր: Տա Աստված, որ կարողանա օլիմպիական տարին լավ եզրափակել:
-Ի՞նչ կասեք, Միհրան Հարությունյանի մասին: Նրանից երկրպագուները ոսկե մդալ էին ակնկալում:
-Միհրան Հարությունյանը պետք է մի քիչ աշխատի իր վրա՝ խնայում է իրեն: Նա շատ տաղանդավոր ըմբիշ է: Նրա նման տաղանդավոր մարզիկներ գրեթե չկան, իր տեսակի մեջ եզակի է: Ցավոք, տաղանդը միայն բավական չէ: Պետք է աշխատասիրություն, ճիշտ աշխատանք: Ես նրա հետ շատ եմ զրուցել այս թեմայով: Ցանկացած մարզիկի համար ես ունեմ հատուկ մոտեցում, յուրաքանչյուրի հաղթանակը՝ իմ հաղթանակն է: Հուսանք, որ այս պարտությունը նրա համար մեծ դաս կլինի:
-Պարոն Ջոլֆալակյան, թիմային հաշվարկով Հայաստանը երկրորդ տեղում է: Դա Ձեզ գոհացնո՞ւմ է:
-Եվրոպայի առաջնությանը մասնակցում էինք 8 մարզիկով և վերադառնում ենք 4 մեդալով: Դա լուրջ արդյունք է: Բոլոր հարկի մեդալներից ունենք: Հուսանք, որ վարկանիշներ ձեռք կբերենք և կմեկնենք Օլիմպիական խաղերին ոչ թե մասնակցելու այլ լավ արդյունքներ ցույց տալու համար:

Левон Джулфалакян. Не вижу ничего страшного в поражении Артура Алексаняна
Главный тренер сборной Армении по греко-римской борьбе Левон Джулфалакян в беседе с пресс-службой НОК Армении подвел итоги чемпионата Европы и прокомментировал выступления армянских спортсменов.
-Господин Джулфалакян, пожалуйста, прокомментируйте поражение Артура Алексаняна. Это было неприятным сюрпризом для болельщиков.
- Не вижу абсолютно ничего страшного в поражении Артура Алексаняна.Это обычное явление. В профессиональном спорте бывают и победы, и поражения. Артур на чемпионате Европы был в средней спортивной форме. Мы сами не захотели, чтоб он находился в отличной спортивной форме. Были ошибки, над которыми надо поработать. Кроме того, и болельщики знают, что когда мы боремся с русскими, мы должны быть на голову выше них. В случае равных сил наши возможности уменьшаются. До Олимпийских игр мы должны подготовиться так, чтобы быть не на одну, а на целых две головы сильнее, и не дать никакой возможности судьям. Эта поражение должна послужить новым импульсом для Артура, чтоб он еще больше стремился к победе. Уверен, что все будет хорошо.
-Кажется, что противостояние Мельников-Алексанян напоминает противостояние Власов-Джулфалакян?
-Вы очень правильно заметили. Те, кто постоянно следят за поединками наших борцов, замечают, что наши спортсмены активны, нападают, но их все равно ставят на четвереньки. Ясно, что соперники выполняют прием со свежими силами из положения партер, и уже не дают возможности нашим ребятам. Это тактика, разработанная русскими судьями и руководством. К сожалению, это факт. Поэтому мы должны быть настолько сильны, чтоб ни дать возможности ни соперникам, ни судьям.
-Тоже самое повторилось и в случае с Максимом Манукяном?
-К сожалению. Если бы они справедливо судили поединок, то он завершился бы со счетом 8:0 в нашу пользу, но мы проиграли со счетом 6:11. Максим дважды исполнил 4-очковые броски, и после этого поединок завершился. Нам не засчитали, и 2 очка подарили русскому спортсмену. Это обидные факты. Но наши ребята не сдаются, продолжают верить в свои силы. В одном месте нам мешают, в другом мы побеждаем.
-Господин Джулфалакян, наконец-то Варшаму Бораняну улыбнулась удача и он завоевал желанное золото. Прокомментируйте его выступление.
-Еще с молодых лет Варшам был очень близок к медали, но каждый раз что-то не получалось, что-то мешало. Он еще на чемпионате мира 2014-го года должен был быть как минимум в финале. Я всегда верил в него и ждал его победы. Слава богу, работа не прошла зря. Он провел очень серьезные и грамотные поединки и смог доказать, что он один из лучших в этой весовой категории. Я очень рад и горд, что мы можем радовать болельщиков, наш народ, нашу нацию.
-Что скажете о бронзовом дебюте Карапета Чаляна на чемпионате Европы среди взрослых?
Я рад, что есть молодая и перспективная замена Арсену Джулфалакяну. Правда есть упущения, над которыми надо поработать. Самое главное, что Чалян – очень целеустремленный, трудолюбивый, борящийся и не сдающийся борец. У него большие перспективы, я верю в Чаляна.
-Господин Джулфалакян, Романа Амояна многие отправляли на пенсию. Как прокомментируете его серебряное «возвращение»?
-Мы все знаем Романа (смеется), как одного из сильнейших борцов мира. Но мы все понимаем, что в спорте существуюы возрастные ограничения. Я бы не сказал, что это возвращение. У него есть спортивная хитрость, он всех успокаивает, что его нет, но он всегда есть. Нужен правильный подход к его тренировкам, это результат такого подхода. Дай бог, чтоб он смог хорошо завершить олимпийский год.
-Что скажете о Мигране Арутюняне? Болельщики ожидали от него золотой медали.
-Мигран Арутюнян должен поработать над собой, не жалея сил. Он очень талантливый борец, уникальный в своем роде. К сожалению, только таланта недостаточно, необходимо трудолюбие, правильная работа. Мы с ним много говорили об этом. У меня особое отношение к каждому спортсмену, победа каждого из них – моя победа. Надеюсь, это поражение послужит ему уроком.
-Господин Джулфалакян, Армения на втором месте в командном зачете. Вы довольны этим?
-Мы участвовали в чемпионате Европы с 8-ю спортсменами и возвращаемся с 4-мя медалями. Это серьезный результат. У нас есть все виды медалей. Надеюсь, что заработаем рейтинги и отправимся на Олимпийские игры не только участвовать, но и показывать хорошие результаты.