Հայաստանի ազգային օլիմպիական կոմիտեն սեպտեմբերի 28-ից 30 տոնելու է ՀԱՕԿ հիմնադրման 25-ամյակը: Այդ առիթով ՀԱՕԿ գլխավոր քարտուղար Հրաչյա Ռոստոմյանը լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ներկայացրեց առաջիկ միջոցառումները և ներկաներին պատմեց «Օլիմպավան»-ի շահագործման և հնարավորությունների մասին:
Պարոն Ռոստոմյան դուք նշել էիք, որ ՀԱՕԿ 25-ամյակի միջոցառումներին ներկա է լինելու նաև ՄՕԿ-ի նախագահը, ի՞նչն է պատճառը, որ Բախը չի ժամանելու Հայաստան:
Այդ օրերին ՄԱԿ-ի վեհաժողովն է լինելու Նյու Յորքում, որտեղ քննարկվելու են սպորտի հետ կապված հարցեր և Թոմաս Բախը պետք է ներկա գտնի այդ վեհաժողովին, քանի որ ՄԱԿ-ը կոնվենցիա պետք է ընդունի սպորտի վերաբերյալ:
Ռեգիոնալ ֆորումի օրակարգն արդեն հայտնի՞ է:
Քննարկվելու են Ռիո-2016-ի վերաբերվող հարցեր, որտեղ ներկա կլինի նաև Հայաստանի հանրապետությունում Բրազիլիայի դեսպանը, ով կներկայացնի, թե այժմ ինչ իրավիճակ է տիրում Ռիոյում: Կներկայացվեն Ռիոյում ընթացող նախապատրաստական աշխատանքները: Տարբեր ազգային օլիմպիական կոմիտեներ կներկայացնեն իրենց աշխատանքերը, իսկ ՀԱՕԿ-ի կողմից ելույթ կունենա հակադոպինգային հանձնաժողովի նախագահ Արեգ Հովհաննիսյանը, ով կներկայացնի, թե ինչ աշխատանք ենք մենք տանում արգելված խթանիչներ դեմ պայքարում: Մեծ ելույթով հանդես կգան նաև Ռուսաստանի օլիմպիական միջազգային համալսարանի ներկայացուցիչները, իսկ պատվիրակությունը կղեկավարի գլխավոր տնօրեն, պրոֆեսոր Լև Բելոուսովը: Մենք շատ հյուրեր կունենանք, ընդհանուր առմամբ մոտ 70 հյուրերի ենք սպասում:
Բացի «Օլիմավան»-ի բացման արարողությունից, ՀԱՕԿ-ը ուրիշ ի՞նչ միջոցառումներ է նախատեսում:
Մենք պետք չմոռանանք, որ այս տարի լրանում է Հայոց ցեղասպանության անմեղ զոհերի 100-րդ տարելիցը: Փորձեցինք զերծ մնալ շռայլ տոնակարություններից, կլինեն միայն մարզական միջոցառումներ: Հասկանալի պատճառներով ավելի զուսպ ենք լինելու՝ փորձելու ենք արտացոլել մեր 25 տարվա աշխատանքը: Օպերային և բալետի ազգային ակադեմիական թատրոնի բակում նախատեսում ենք 8 մարզաձևերի ցուցադրական ելույթներ:
Ի՞նչ կարգով են շահագործման հանձնվելու օլիմպիական ավանը:
Շահագործման կարգը շատ պարզ է: Բնականար մենք այն կտրամադրենք ազգային հավաքականներին, որ մարզվեն հենց այդ դահլիճներում: Այնտեղ կլինի նաև օլիմպիական հերթափոխի համալիր մարզադպրոց: Այն կլինի սկսնակ երեխաների համար: Բացի ուսումնամարզական հավաքներից ամեն ինչ անվճար է լինելու մարզիկների և մարզիչների համար:
Իսկ բյուջե՞ն:
Հիմա ես չեմ կարող հստակ թիվ ասել, երբ բոլոր կառույցների շինարարությունն ավարտենք այդ ժամանակ պարզ կլինի: Դրա համար էլ ստույգ թիվ չունենք: Բայց պետության կողմից սպորտին տրամադրվող գումարը վաղուց գերազանցել ենք մի քանի անգամ:

Национальный олимпийский комитет Армении с 28 по 30 сентября будет отмечать 25-летие создания Национального олимпийского комитета. В связи с этим, генеральный секретарь НОК Грачья Ростомян во время пресс-конференции представил предстоящие события и рассказал собравшимся об эксплуатации и возможностях «Олимпиавана».
Г-н Ростомян, вы отметили, что на мероприятиях организованных в честь 25-летия НОКА будет также присутствовать президент МОК. Почему Г-н Бах не приедет в Армению?
В эти дни должна состояться Ассамблея Организации Объединенных Наций в Нью Йорке, во время которой будут обсуждены вопросы, связанные со спортом и Томас Бах должен присутствовать на этой ассамблее так как ООН собирается принять конвенцию относительно спорта.
Известна ли уже повестка Регионального форума?
На встрече будут обсуждены вопросы, связанные с Рио 2016 и посол Бразилии в Армении представит ситуацию в Рио. Будут представлены подготовительные работы, которые ведутся на данный момент в Рио. Различные национальные олимпийские комитеты представят свои работы, а со стороны НОК Армении выступит президент антидопинговой комиссии Арег Ованнисян, который представит осуществленные работы по борьбе с допингом. С речью выступят также представители Российского международного олимпийского университета во главе с генеральным директором, профессором Львом Белоусовым. Мы примем много гостей, в общей сложности, 70 человек.
Какие другие мероприятия планирует НОК Армении, кроме церемонии открытия «Олимпиавана»?
Мы не должны забывать, что в этом году исполняется 100-летие невинных жертв Геноцида армян. Мы постарались избежать пышных торжеств, будут осуществлены только спортивные мероприятия. По понятным причинам, мы в настоящее время более сдержанны и попробуем отразить нашу 25 летную работу. Мы планируем показать спортивные выступления в 8 видах спорта во дворе Национального академического оперного театра.
В каком порядке будет сдан в эксплуатацию «Олимпаван»?
Порядок эксплуатации очень простой. Естественно, он будет предоставлен национальным командам для тренировок. Там также будет олимпийская сменная комплексная спортшкола. Она предусмотрена для новичков. Кроме учебно-подготовительных сборов все будет бесплатно для спортсменов и тренеров.
А бюджет?
На данный момент я не могу сказать точную цифру, только, когда все здания будут закончены. Вот почему у нас нет точной цифры. Но расходы, сделанные на строительство, в несколько раз превышают сумму предоставленную государством на расходы спорта.