Հայաստանի դահուկային սպորտի ֆեդերացիայի և Դահուկասպորտի միջազգային ֆեդերացիայի նախաձեռնությամբ Հայաստանում առաջին անգամ կանցկացվի զարգացող ֆեդերացիաների դահուկասահքի գավաթի առաջին խաղարկությունը:
«Զարգացող ֆեդերացիաների դահուկավազքի գավաթի առաջին խաղարկությունը կանցկացվի Հայաստանում: Առաջին գավաթի խաղարկությանը կմասնակցեն 5 պետությունների ներկայացուցիչներ` Իրան, Ռումինիա, Սերբիա, Լիտվիա և Հայաստան: Մասնակիցները կլինեն 50-ը: Այն նաև վարկանիշային է»,-լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասաց Հայաստանի դահուկային սպորտի ֆեդերացիայի գլխավոր քարտուղար Գագիկ Սարգսյանը:
Լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ իր տպավորություններով կիսվեց նաև Նորվեգիայի դահուկային սպորտի ֆեդերացիայի դահուկասահքի զարգացման ղեկավար Բրիտ Բալդիշոլը. «Ուրախ եմ Հայաստանում լինելու համար և հատկապես այն բանի համար, որ Հայաստանի դահուկային ֆեդերացիան առաջարկեց մեզ մասնակցելու այստեղ կազմակերպվող մրցաշարին: Ես կարևորում եմ զարգացող պետությունների առաջին գավաթի խաղարկությունը, քանի որ այն նոր հնարավորությունների կտա դահուկավազքով զբաղվողներին: Հայաստանում կա դահուկասահքի համար ամենակարևոր նախադրյալը` ձյունը: Ձեր երկրում առկա են բնության կողմից տրված հնարավորություններ: Ձեզ մնում է միայն ջանասիրաբար մարզվել: Հայ դահուկորդների շարքում է ես տեսա նաև տաղանդավոր մարզիկների»,-շեշտեց Բալդիշոլը:
Զարգացող ֆեդերացիաների դահուկասահքի գավաթի խաղարկությունը կանցկացվի Ծաղկաձորում հունվարի 19-ից 21-ը: Հունվարի 17-ին Ծաղկաձորում կնշվի նաև ձյան համաշխարհային օրը:

Впервые в Армении пройдет розыгрыш Кубка лыжного спорта развивающихся федераций
По инициативе федерации лыжного спорта Армении и Международной федерации лыжного спорта впервые в Армении пройдет первый розыгрыш Кубка лыжного спорта развивающихся федераций.
«Первый розыгрыш Кубка лыжного спорта развивающихся федераций будет проведен в Армении. В розыгрыше Кубка примут участие представители 5-ти государств: Ирана, Румынии, Сербии, Литвы и Армении. Число участников -50, турнир является рейтинговым»,-отметил генеральный секретарь федерации лыжного спорта Армении Гагик Саркисян на встрече с журналистами.
На встрече с журналистами своими впечатлениями поделилась также руководитель развития федерации лыжного спорта Норвегии Брит Балдишол. «Я рада побывать в Армении и особенно тому, что федерация лыжного спорта Армении предложила нам участвовать в проводимом здесь турнире. Считаю важным первый розыгрыш Кубка развивающихся государств, поскольку он обеспечит новые возможности для лыжников. В Армении есть основная предпосылка для лыжного спорта – снег. В вашей стране есть природные возможности, вам остается только усердно тренироваться. Я увидела талантливых спортсменов в ряду армянских лыжников»,-отметила Балдишол.
Розыгрыш Кубка лыжного спорта развивающихся федераций пройдет с 19-го по 21-е января в Цахкадзоре. 17-го января в Цахкадзоре будет отмечаться также международный день снега.