Համաշխարհային հակադոպինգային կազմակերպությունը (WADA) խախտումներ է գրանցել ԱՄՆ-ի Հյուսթոն քաղաքում կայացած ծանրամարտի աշխարհի առաջնությունում:
Վերջինիս կողմից կատարված դոպինգ-թեստերի արդյունքում, 24 ծանրորդի թեստերը դրական արդյունք է ցույց տվել:
Նրանց թվում են եղել ծանրամարտի 2015 թվականի չեմպիոն, աշխարհի ռեկորդակիր, ռուս գերծանր Ալեքսեյ Լյովչևը և 77 կգ քաշային կարգի փոխչեմպիոն, Հյուսիսային Կորեան ներկայացնող Կիմ Կվանգ Սոնգը:
Հայ ծանրորդներ գերծանր Գոռ Մինասյանը և 77 կգ քաշային Անդրանիկ Կարապետյանը հավակնում են երկամարտի արդյունքում ստանալ բրոնզե մեդալներ:

The World Anti-Doping agency (WADA) has registered breaches in the World Championship held in Houston, USA. As a result of the doping tests, 24 weightlifter tests showed positive results.
Among them were 2015 weightlifting world champion, record holder Russia’s Aleksey Lyovchev and silver medalist North Korea’s Kim Kvang Song (77kg). The Armenian weightlifters, super heavyweight Gor Minasyan and Andranik Karapetyan (77kg) claim bronze medals in the double-event. After another doping test with positive results the athletes will be disqualified.