Միջազգային օլիմպիական կոմիտեի (ՄՕԿ) նախագահ Թոմաս Բախը մեկնաբանել է Ռուսաստանի նկատմամբ խիստ պատժամիջոցները: Դեկտեմբերի 9-ին Համաշխարհային հակադոպինգային գործակալությունը (WADA) հակադոպինգային կանոնադրությունը խախտելու համար Ռուսաստանին չորս տարով զրկել էր բոլոր միջազգային մրցումների մասնակցության իրավունքից (այդ թվում Օլիմպիական խաղերից եւ աշխարհի առաջնություններից):
«Սպեկուլյացիայով չեմ զբաղվի իրադարձությունների զարգացման հարցում, սակայն WADA-ի որոշումը պարտադիր է Միջազգային օլիմպիական կոմիտեի կատարման համար: ՄՕԿ-ն օրենքի գերակայության համախոհ է, այդ պատճառով մենք կկատարենք այդ որոշումը»,- ասել է Թոմաս Բախը:
Հիշեցնենք, որ դոպինգ չօգտագործած ռուս մարզիկները մրցումներին կարող են մասնակցել ՄՕԿ-ի դրոշի ներքո: Ռուսական կողմը 21 օր ունի որոշումը բողոքարկելու համար:

Президент Международного олимпийского комитета (МОК) Томас Бах прокомментировал строгие санкции против России. 9-го декабря Всемирное антидопинговое агентство (WADA) за нарушение антидопингового кодекса на 4 года лишило Россию права участия во всех международных соревнованиях (включая Олимпийские игры и чемпионаты мира).
«Я не буду спекулировать на развитии событий, однако МОК обязан исполнять решение WADA. МОК выступает за верховенство закона, поэтому мы исполним данное решение», - сказал Томас Бах.
Напомним, что неиспользовавшие допинг российские спортсмены могут принять участие в соревнованиях под флагом МОК. У российской стороны есть 21 день для обжалования данного решения.