Հունահռոմեական ոճի ըմբշամարտի Հայաստանի հավաքականի գլխավոր մարզիչի պաշտոնակատար Էդուարդ Սահակյանը լրագրողների հետ զրույցում ամփոփել է Հունգարիայի մայրաքաղաք Բուդապեշտում անցկացված աշխարհի մինչև 23 տարեկանների առաջնությունը, որտեղ Հայաստանը նվաճել էր մեկ ոսկե և մեկ բրոնզե մեդալ:
«Հնարավորություն կար նվաճել ավելի շատ և ավելի բարձր հարկի մեդալներ, բայց այս պահին ունենք այսքանը, և պետք է բավարարվենք դրանով։ Մեդալ նվաճած մարզիկներից գոհ եմ, բայց հետագա արդյունքների համար այս ամենը քիչ է, պետք է աշխատեն, ավելի բարձրացնեն իրենց մակարդակը»,- նշել է մարզիչը:
Էդուարդ Սահակյանը նաև շնորհակալություն է հայտնել Հայաստանի ազգային օլիմպիական կոմիտեին. «Մենք շնորհակալ ենք ՀԱՕԿ-ին, քանի որ նրանք ցանկացած ստեղծված խնդիր արագ լուծում են: Թիմի անունից ցանկանում եմ շնորհակալություն հայտնել ՀԱՕԿ-ի ղեկավարությանը և բոլոր աշխատակիցներին»։
Հիշեցնենք, որ հունահռոմեական ոճի ըմբշամարտի Հայաստանի Մ-23 հավաքականն ԱԱ-ին մասնակցել էր 9 ըմբիշով: Արմեն Մելիքյանը (60 կգ) նվաճել էր չեմպիոնի տիտղոսը, իսկ Դավիթ Օվասապյանը (130 կգ) դարձել էր բրոնզե մեդալակիր:

Исполняющий обязанности главного тренера сборной Армении по греко-римской борьбе Эдуард Саакян в беседе с журналистами подвел итоги прошедшего в столице Венгрии Будапеште чемпионата мира по греко-римской борьбе до 23-х лет, где Армения завоевала 1 золотую и 1 бронзовую медали.
«Была возможность завоевать больше медалей и более высокого достоинства, но на данный момент имеем столько, и должны довольствоваться этим. Я доволен спортсменами, завоевавшими медали, но этого мало для дальнейших результатов, им надо работать и повышать свой уровень», - отметил тренер.
Эдуард Саакян также выразил благодарность Национальному олимпийскому комитету Армении: «Мы благодарны НОК Армении за быстрое решение любой проблемы. От имени команды хочу выразить благодарность руководству НОК Армении и всем его сотрудникам».
Напомним, что 9 борцов сборной Армении по греко-римской борьбе до 23-х лет принимали участие в ЧМ. Армен Меликян (60 кг) завоевал титул чемпиона, а Давид Овасапян (130 кг) стал бронзовым медалистом.