72 կգ քաշային ըմբիշ, երիտասարդների Եվրոպայի և աշխարհի չեմպիոն Մալխաս Ամոյանը ՀԱՕԿ լրատվականի հետ զրույցում ամփոփեց իր ելույթները Նուր-Սուլթանում ընթացող աշխարհի առաջնությունում։
«Ինձ հնարավորություն տրվեց մասնակցել մեծահասակների ԱԱ-ին։ Չկարողացա արադարացնել մարզիչներիս հույսերը։ Անցկացրի 4 գոտեմարտ՝ 2-ում հաղթեցի, 2-ում պարտվեցի։ Ինչ-որ տեղ թերացել եմ մարզումներիս մեջ։ Կաշխատեմ ավելի շատ մարզվել և շտկել սխալներս, որպեսզի ավելի գրագետ գոտեմարտեր անցկացնեմ։ Փորձի պակասն էլ դեր ուներ, բայց ես ինքս իմ սխալների պատճառով պարտվեցի։ Չեմ ցանկանում որևէ մեկին մեղադրել պարտություններիս մեջ։ Մարզիչներիս հետ կգտնենք թերությունները և կաշխատենք դրանց վրա, որպեսզի հետագայում ավելի լավ արդյունքներ ցույց տամ»,- ասաց ըմբիշը։
Հիշեցնենք, որ սա Ամոյանի առաջին ԱԱ-ն էր մեծահասակների հավաքականում։ Նա պայքարը սկսել էր որակավորման փուլից, որտեղ 8։0 հաշվով առավելության էր հասել սերբ Ալեկսա Երսկիի նկատմամբ։ 1/8 եզրափակչում Ամոյանի մրցակիցը Լուսիան Բերնատեկն էր՝ Լեհաստան, որին Մալխասը հաղթել էր 7։0 հաշվով։ Քառորդ եզրափաչում նա 0։4 հաշվով զիջեց Եվրոպայի գործող չեմպիոն Աբույազիդ Մանցիգովին։ Սփոփիչ գոտեմարտում էլ 4։7 հաշվով զիջեց կորեացի ըմբիշին։

European and world youth champion, wrestler Malkhas Amoyan at 72 kg summed up his performances in the World Championship ongoing in Nur-Sultan in a conversation with the ANOC press service.
“I was given a chance to take part in the World Senior Championship. I couldn’t live up my coaches’ expectations. I spent four bouts; I won two bouts and lost the other two. I had gaps in my trainings I’ll try to train more and correct my mistakes in order to spend bouts more accurately. The lack of experience also played its role but I lost because of my mistakes. I don’t want to blame anybody for my losses. We will find my mistakes with the coaches and will work on them so that I can show better results in the future,” the wrestler said.
It was Amoyan’s first world championship in the senior team. He had started the struggle from the qualification round where had defeated 8:0 Serb Aleksa Erski. In the 1/8 finals Amoyan’s rival was Poland’s Lucjan Bernatek whom Malkhas had won 7:0. In the quarterfinal he had conceded 0:4 to European current champion Abuiazid Mantsigov. And in the repechage match he had lost 4:7 to a Korean wrestler.