72 կգ քաշային ըմբիշ, երիտասարդների Եվրոպայի և աշխարհի չեմպիոն Մալխաս Ամոյանը ՀԱՕԿ լրատվականի հետ զրույցում ամփոփեց իր ելույթները Նուր-Սուլթանում ընթացող աշխարհի առաջնությունում։
«Ինձ հնարավորություն տրվեց մասնակցել մեծահասակների ԱԱ-ին։ Չկարողացա արադարացնել մարզիչներիս հույսերը։ Անցկացրի 4 գոտեմարտ՝ 2-ում հաղթեցի, 2-ում պարտվեցի։ Ինչ-որ տեղ թերացել եմ մարզումներիս մեջ։ Կաշխատեմ ավելի շատ մարզվել և շտկել սխալներս, որպեսզի ավելի գրագետ գոտեմարտեր անցկացնեմ։ Փորձի պակասն էլ դեր ուներ, բայց ես ինքս իմ սխալների պատճառով պարտվեցի։ Չեմ ցանկանում որևէ մեկին մեղադրել պարտություններիս մեջ։ Մարզիչներիս հետ կգտնենք թերությունները և կաշխատենք դրանց վրա, որպեսզի հետագայում ավելի լավ արդյունքներ ցույց տամ»,- ասաց ըմբիշը։
Հիշեցնենք, որ սա Ամոյանի առաջին ԱԱ-ն էր մեծահասակների հավաքականում։ Նա պայքարը սկսել էր որակավորման փուլից, որտեղ 8։0 հաշվով առավելության էր հասել սերբ Ալեկսա Երսկիի նկատմամբ։ 1/8 եզրափակչում Ամոյանի մրցակիցը Լուսիան Բերնատեկն էր՝ Լեհաստան, որին Մալխասը հաղթել էր 7։0 հաշվով։ Քառորդ եզրափաչում նա 0։4 հաշվով զիջեց Եվրոպայի գործող չեմպիոն Աբույազիդ Մանցիգովին։ Սփոփիչ գոտեմարտում էլ 4։7 հաշվով զիջեց կորեացի ըմբիշին։

Чемпион мира и Европы среди молодежи Малхас Амоян (72 кг) в беседе с пресс-службой НОК Армении подвел итоги своих выступлений на проходящем в Нур-Султане чемпионате мира.
«Мне была предоставлена возможность принять участие в ЧМ среди взрослых. Я не смог оправдать надежды тренеров. Провел 4 поединка: в двух - одержал победу, в двух - потерпел поражение. Я, в какой-то мере, плохо тренировался. Постараюсь больше тренироваться и исправить свои ошибки, чтобы проводить более грамотные поединки. Сказался еще недостаток опыта, но я потерпел поражение из-за собственных ошибок. Не хочу никого винить в своих поражениях. Мы вместе с тренерами найдем недостатки и будем работать над ними, чтобы в будущем достичь еще лучших результатов»,- сказал борец.
Напомним, что это первый ЧМ Амояна в составе взрослой сборной. Он начал борьбу с квалификационного раунда, где добился преимущества над сербом Алексом Эрски со счетом 8:0. В 1/8 финала соперником Амояна был поляк Лучиан Бернатек, над которым Малхас одержал победу со счетом 7:0. В четвертьфинале Малхас Амоян уступил действующему чемпиону Европы, россиянину Абуязиду Манцигову - 0:4. В утешительном поединке он уступил корейскому борцу со счетом 4:7.