Ազատ ոճի ըմբշամարտի Հայաստանի հավաքականի գլխավոր մարզիչ Հաբեթնակ Կուրղինյանն աշխարհի առաջնության կազմը հայտարարելուց հետո լրագրողների հետ ճեպազրույցում խոսեց սպասելիքների և ըմբիշների մարզավիճակի մասին:
«Թիմում լուրջ վնասվածքներ չկան, հավաքները նորմալ են անցել: Աշխարհի առաջնությանը հիմնականում ամբողջական կազմով չենք մասնակցել: Այս տարին նույնպես բացառություն չէ: Կազմն ընտրել եմ մինչև ԱԱ-ն կայացած Եվրոպայի առաջնությունում, Եվրոպական խաղերում և միջազգային մրցաշարերում ըմբիշների ցույց տված արդյունքներից ելնելով: Ուղղակի մասնակցության համար աշխարհի առաջնության ոչ մի ըմբիշի չենք տանում: Բացի ԱԱ-ից, հաջորդ տարի կունենանք նաև այլ վարկանիշային մրցաշարեր: Ելնելով ԱԱ-ում ցույց տված արդյունքից՝ կպատրաստվենք մյուս վարկանիշային մրցաշարերին»,- նշեց մարզիչը:
Հաբեթնակ Կուրղինյանը վստահ է, որ Եվրոպայի չեմպիոն Արսեն Հարությունյանը պատրաստ է 57 կգ քաշային կարգում աշխարհի առաջնությանը մասնակցելու համար:
«Արսենը վնասվածքից հետո մասնակցեց Ստեփան Սարգսյանի մրցաշարին: Այնտեղ որոշակի չափով վնասվածքը զգալ տվեց, բայց հետո բուժումներ ստացավ և Նուր-Սուլթանում կտեսնենք, թե ինչքանով է պատրաստ: Վստահություն ունեմ, որ Արսենը լավ կմասնակցի»,- ասաց նա:
125 կգ քաշային կարգում Հայաստանը ԱԱ-ում կներկայացնի Լևան Բերիանիձեն, որն այս պահին թիմի հետ չէր մարզվում: «Բերինաձին մեզ հետ չի մարզվում, քանի որ համապատասխան զույգ չունի»,- պարզաբանեց Հաբեթնակ Կուրղինյանը:
65 կգ քաշային կարգում Վազգեն Թևանյանը մատի վնասվածք էր ստացել մեծահասակների Եվրոպայի առաջնության ժամանակ, բայց այժմ ապաքինվել է և պատրաստ է ԱԱ-ին. «Թևանյանը ԵԱ-ից հետո ոչ մի մրցաշարի չէր մասնակցել, երիտասարդների ԱԱ-ում լրացրեց մրցակցային գոտեմարտերի պակասը և ԱԱ-ում լավ մարզավիճակում կլինի»,- խոսքը եզրափակեց Հաբեթնակ Կուրղինյանը:
Հիշեցնենք, որ սեպտեմբերի 14-22-ը Ղազախստանի մայրաքաղաք Նուր-Սուլթանում կայանալիք աշխարհի առաջնությունում ազատ ոճի ըմբշամարտի Հայաստանի հավաքականի կազմում հանդես կգան Արսեն Հարությունյանը (57 կգ), Վազգեն Թևանյանը (65 կգ), Վարուժան Կաջոյանը (74 կգ), Գրիգոր Գրիգորյանը (79 կգ), Հովհաննես Մխիթարյանը (86 կգ) եւ Լևան Բերիանիձեն (125 կգ):

Главный тренер сборной Армении по вольной борьбе Абетнак Кургинян во время брифинга с журналистами, после объявления состава сборной на чемпионат мира, рассказал об ожиданиях и о спортивной форме борцов.
«В команде нет серьезных травм, сборы прошли нормально. Мы, в основном, не участвуем в чемпионате мира в полном составе. Этот год также не является исключением. Я выбрал состав на основе результатов, показанных борцами на чемпионате Европы, Европейских играх и международных турнирах. Мы не отправляем борцов на чемпионат мира просто для участия. Помимо чемпионата мира, в следующем году у нас будут и другие рейтинговые турниры. По результатам, показанным на чемпионате мира, мы будем готовиться к остальным рейтинговым турнирам», - отметил тренер.
Абетнак Кургинян уверен, что чемпион Европы Арсен Арутюнян готов принять участие в чемпионате мира в весовой категории 57 кг.
«Арсен после травмы принял участие в турнире Степана Саргсяна. Там травма немного давала о себе знать, но затем он прошел лечение, и мы увидим в Нур-Султане, насколько он готов. Я уверен, что Арсен выступит хорошо», - сказал он.
В весовой категории 125 кг Армению представит Леван Берианидзе, который сейчас не тренировался с командой. «Берианидзе не тренируется с нами, потому что у него нет подходящей пары», - объяснил Абетнак Кургинян.
Вазген Теванян (65 кг) получил травму пальца на чемпионате Европы среди взрослых, но сейчас восстановился и готов к ЧМ. «Теванян не участвовал ни в каких турнирах после чемпионата Европы, он восполнил отсутствие соревновательных поединков на молодежном чемпионате мира и будет в хорошей форме на ЧМ», - заключил Абетнак Кургинян.
Напомним, что на чемпионате мира, который состоится с 14-го по 22-е сентября в столице Казахстана Нур-Султане, в составе сборной Армении по вольной борьбе выступят: Арсен Арутюнян (57 кг), Вазген Теванян (65 кг), Варужан Каджоян (74 кг), Григор Григорян (79 кг), Оганес Мхитарян (86 кг) и Леван Берианидзе (125 кг).