Ազատ ոճի ըմբշամարտի Հայաստանի հավաքականի գլխավոր մարզիչ Հաբեթնակ Կուրղինյանն աշխարհի առաջնության կազմը հայտարարելուց հետո լրագրողների հետ ճեպազրույցում խոսեց սպասելիքների և ըմբիշների մարզավիճակի մասին:
«Թիմում լուրջ վնասվածքներ չկան, հավաքները նորմալ են անցել: Աշխարհի առաջնությանը հիմնականում ամբողջական կազմով չենք մասնակցել: Այս տարին նույնպես բացառություն չէ: Կազմն ընտրել եմ մինչև ԱԱ-ն կայացած Եվրոպայի առաջնությունում, Եվրոպական խաղերում և միջազգային մրցաշարերում ըմբիշների ցույց տված արդյունքներից ելնելով: Ուղղակի մասնակցության համար աշխարհի առաջնության ոչ մի ըմբիշի չենք տանում: Բացի ԱԱ-ից, հաջորդ տարի կունենանք նաև այլ վարկանիշային մրցաշարեր: Ելնելով ԱԱ-ում ցույց տված արդյունքից՝ կպատրաստվենք մյուս վարկանիշային մրցաշարերին»,- նշեց մարզիչը:
Հաբեթնակ Կուրղինյանը վստահ է, որ Եվրոպայի չեմպիոն Արսեն Հարությունյանը պատրաստ է 57 կգ քաշային կարգում աշխարհի առաջնությանը մասնակցելու համար:
«Արսենը վնասվածքից հետո մասնակցեց Ստեփան Սարգսյանի մրցաշարին: Այնտեղ որոշակի չափով վնասվածքը զգալ տվեց, բայց հետո բուժումներ ստացավ և Նուր-Սուլթանում կտեսնենք, թե ինչքանով է պատրաստ: Վստահություն ունեմ, որ Արսենը լավ կմասնակցի»,- ասաց նա:
125 կգ քաշային կարգում Հայաստանը ԱԱ-ում կներկայացնի Լևան Բերիանիձեն, որն այս պահին թիմի հետ չէր մարզվում: «Բերինաձին մեզ հետ չի մարզվում, քանի որ համապատասխան զույգ չունի»,- պարզաբանեց Հաբեթնակ Կուրղինյանը:
65 կգ քաշային կարգում Վազգեն Թևանյանը մատի վնասվածք էր ստացել մեծահասակների Եվրոպայի առաջնության ժամանակ, բայց այժմ ապաքինվել է և պատրաստ է ԱԱ-ին. «Թևանյանը ԵԱ-ից հետո ոչ մի մրցաշարի չէր մասնակցել, երիտասարդների ԱԱ-ում լրացրեց մրցակցային գոտեմարտերի պակասը և ԱԱ-ում լավ մարզավիճակում կլինի»,- խոսքը եզրափակեց Հաբեթնակ Կուրղինյանը:
Հիշեցնենք, որ սեպտեմբերի 14-22-ը Ղազախստանի մայրաքաղաք Նուր-Սուլթանում կայանալիք աշխարհի առաջնությունում ազատ ոճի ըմբշամարտի Հայաստանի հավաքականի կազմում հանդես կգան Արսեն Հարությունյանը (57 կգ), Վազգեն Թևանյանը (65 կգ), Վարուժան Կաջոյանը (74 կգ), Գրիգոր Գրիգորյանը (79 կգ), Հովհաննես Մխիթարյանը (86 կգ) եւ Լևան Բերիանիձեն (125 կգ):

The head coach of the Armenia freestyle wrestling team, Habetnak Kurghinyan, after announcing the lineup going to the World Championship spoke about the expectations and the wrestlers’ physical condition in a briefing with journalists.
“There are no serious injuries in the team. We spent the training camp normally. As a rule we haven’t taken part in the world championships with a full lineup and this year will be no exception. I have chosen the lineup basing on the results the wrestlers showed at the European Championship, European Games and international tournaments held before the World Championship. We don’t take wrestlers to the world championships only for participation. We will have other qualifying tournaments next year before the World Championship. Considering the results showed at the World Championship we will prepare for other qualifying tournaments,” the coach said.
Habetnak Kurghinyan is sure European champion Arsen Harutyunyan is ready to participate in the 57 kg weight class of the world Championship.
“After the injury Arsen took part in Stepan Sargsyan tournament. There the injury somehow impeded him but then he undertook treatments and in Nur-Sultan we’ll see how prepared he is. I’m sure Arsen will perform well,” he said.
At 125 kg Armenia will be represented by Levan Berianidze who hasn’t trained with the team. “Berianidze doesn’t train with us as he hasn’t got a matching pair,” Habetnak Kurghinyan clarified.
65 kg weight class Vazgen Tevanyan got a finger injury during the Adult’s European Championship but now he is recovered and ready for the World Championship. “After the European Championship Tevanyan haven’t joined any tournament . In the Youth Championship he caught up on the missed bouts and will be in good shape at the world Championship,” Habetnak Kurghinyan concluded.
From September 14-22 Kazakhstan’s capital Nur-Sultan will host the World Wrestling Championship where Armenia will be represented by following freestyle wrestlers: Arsen Harutyunyan (57kg), Vazgen Tevanyan (65 kg), Varuzhan Kajoyan (74 kg), Grigor Grigoryan (79 kg), Hovhannes Mkhitaryan (86 kg) and Levan Berianidze (125 kg).