Եվրոպական Օլիմպիական կոմիտեները սկսել են Պետեր Նուրովոսկու 9-րդ ամենամյա մրցանակաբաշխության համար հայտեր ընդունել:
Այն տրվում է ամառային մարզաձևեր ներկայացնող լավագույն մարզիկին: Մասնակիցների վերջնական հայտացուցակը կհրպարակվի սեպտեմբերի 9-ից հետո, երբ Եվրոպայի բոլոր ազգային Օլիմպիական կոմիտեները կուղարկեն իրենց մասնակիցների հայտերը:
Մինչև 2016 թվականը Եվրոպայի լավագույն երիտասարդ մարզիկի ընտրությունն արվում էր ամառային և ձմեռային մարզաձևեր ներկայացնողների միջև, իսկ վերջին 3 տարում՝ արդեն առանձին:
2018 թվականին լավագույնն է ճանաչվել ավստրիացի հեծանվորդ Լաուրե Շտիգերը, իսկ ձմեռային մարզաձևերում՝ գեղասահորդուհի Ալեքսանդրա Տուրսովան:
Եզրափակիչ անցած բոլոր մասնակցիները կստանան դրամական պարգևներ, որոնք կարող են օգտագործել միայն ուսումնական նպատակով:
Հաղթողի անունը հայտնի կդառնա հոկտեմբերի 26-ին Վարշավայում կայանալիք ԵՕԿ-ի գլխավոր ասամբլեայի ժամանակ:
Մրցանակը տրվում Լեհաստանի Օիմպիական կոմիտեի նախագահ Պետեր Նուրովսկու պատվին, որը 2010 թվականին մահացել է ավիավթարից:

Европейские олимпийские комитеты начали принимать заявки на 9-й ежегодный приз имени Петра Нуровского.
Он вручается лучшему спортсмену, представляющему летние виды спорта. Окончательная заявка участников будет опубликована после 9-го сентября, когда все национальные Олимпийские комитеты Европы отправят заявки своих участников.
До 2016-го года выбор лучшего молодого спортсмена Европы проводился между представителями летних и зимних видов спорта, а последние три года - уже отдельно.
В 2018-м году лучшей была признана австрийская велосипедистка Лаура Штайгер, а в зимних видах спорта - фигуристка Александра Турсова.
Все финалисты получат денежные вознаграждения, которые могут быть использованы только в образовательных целях.
Имя победителя будет объявлено 26-го октября на Генеральной Ассамблее ЕОК в Варшаве.
Приз вручается в честь президента Олимпийского комитета Польши Петра Нуровского, погибшего в авиакатастрофе в 2010-м году.