Մայիսի 20-ին տեղի կունենա Սիրողական բռնցքամարտի միջազգային ասոցիացիայի (AIBA) եւ Միջազգային օլիմպիական կոմիտեի (ՄՕԿ) միջեւ բանակցությունների վերջին փուլը բռնցքամարտը Տոկիոյում անցկացվելիք 32-րդ ամառային Օլիմպիական խաղերի ծրագրում պահպանելու վերաբերյալ:
Վերջնական որոշումը, ինչպես նաեւ Տոկիո-2020-ում բռնցքամարտի մրցաշարն անցկացնող կազմակերպությունը հայտնի կդառնան մայիսի 22-ին Լոզանում կայանալիք ՄՕԿ-ի Գործկոմի խորհրդի նիստում:
Առանցքային նշանակություն կտրվի ՄՕԿ-ի կողմից AIBA-ում անցկացված աուդիտի վերաբերյալ զեկույցին: Հենց AIBA-ի ֆինանսական ու կառավարման խնդիրներն են ամենաշատն անհանգստացնում ՄՕԿ-ին: Վատագույն սցենարի դեպքում AIBA-ն կզրկվի ՄՕԿ-ի կողմից ճանաչված լինելուց:
«Ցանկանում ենք բռնցքամարտը պահպանել Տոկիոյի Օլիմպիական խաղերի ծրագրում: Հարց է, թե արդյոք AIBA-ն է անցկացնելու բռնցքամարտի մրցաշարը, թե ստիպված ենք լինելու փնտրել այլ կազմակերպություն: Ամեն դեպքում, մարզական միջոցառման կազմակերպումը հրթիռաշինություն չէ, եւ մենք գլուխ կհանենք»,- ասել է ՄՕԿ նախագահ Թոմաս Բախը:

20-го мая состоится последний раунд переговоров между Международной ассоциацией любительского бокса (AIBA) и Международным олимпийским комитетом (МОК) по вопросу сохранения бокса в программе 32-х летних Олимпийских игр, которые состоятся в Токио.
Окончательное решение, а также организация, которая проведет турнир по боксу на Токио-2020, станут известны 22-го мая на заседании исполкома МОК в Лозанне.
Ключевое значение будет иметь отчет МОК по аудиту, проведенному в AIBA. Именно финансовые и управленческие проблемы AIBA больше всего беспокоят МОК. В худшем случае, AIBA будет лишен признания МОК.
«Мы хотим сохранить бокс в программе Олимпийских игр в Токио. Вопрос в том, проведет ли AIBA турнир по боксу, или мы будем вынуждены искать другую организацию. В любом случае, организация спортивного мероприятия - это не ракетостроение, и мы справимся», - отметил президент МОК Томас Бах.