Կրասնոդարում մայիսի 17-ին տեղի կունենա «Չեմպիոններ գավաթ» ըմբշամարտի մրցաշարը, որը կազմակերպել է հունահռոմեական ըմբշամարտի աշխարհի և Եվրոպայի չեմպիոն Ստեփան Մարյանյանը: Մրցաշարին մասնակցելու են բազամաթիվ հայտնի ըմբիշներ, այդ թվում՝ Օլիմպիական խաղերի փոխչեմպիոն, Եվրոպական խաղերի փոխչեմպիոն Միհրան Հարությունյանը:
ՀԱՕԿ լրատվականի հետ զրույցում նա պատմեց մրցաշարին մասնակցելու դրդապատճառների և առաջիկա ծրագրերի մասին:
-Սոցցանցերում ակտիվ քննարկվում է վերադարձդ: Կարո՞ղ ենք ասել, որ վերադառնում ես պրոֆեսիոնալ ըմբշամարտ:
-Միանշանակ, ես վերադառնում եմ և ցանկանում եմ բոլորին ցույց տալ, որ իմ քաշային կարգում առաջին համարն եմ: Ոչ թե խոսակցություններով, այլ՝ գորգում: Եթե ինչ-որ մեկը ցանկանում է ցույց տալ, որ ինձնից լավն է գորգում, ապա տեղ ու ժամ ասեք՝ ես այնտեղ կլինեմ:
-Ինչու՞ որոշեցիր մասնակցել այս մրցաշարին:
-Ինչ-որ բանից պետք էր սկսել: Առաջարկը եղավ իմ ընկեր Ստեփան Մարյանյանից և ընդունեցի:
-100 տոկոսով հե՞տ ես եկել ըմբշամարտ, թե՞ համատեղելու ես MMA-ի հետ:
-Այս պահին գորգում եմ, բայց կհամատեղեմ, քանի որ մեծ ցանկություն և հավանականություն կա, որ հուլիսի 6-ին Երևանում հանդես կգամ հայ երկրպագուների համար MMA-ի շրջանակում:
- Ռիո-2016-ից հետո բաց ես թողել Հայաստանի բոլոր առաջնությունները և կորցրել տեղդ թիմի կազմում:
-Տեղը հավաքականի կազմում ինձ ոչ մեկ նվեր չի տվել կամ ամրագրել, ես այն նվաճել եմ իմ մրցելույթներով: Այս անգամ էլ ոչ մի նվեր չեմ սպասում: Կապացուցեմ, որ լավագույնն եմ և այդ տեղն իմն է: Եթե, իհարկե, ոչ ոք մութ խաղեր չխաղա:
-Հնարավոր է նոյեմբերին անցկացվի Հայաստանի առաջնություն: Կմասնակցե՞ս, և եթե այո, ապա որ քաշային կարգում:
-Ամեն ինչ կախված է նրանից՝ ինչ կտա ինձ Հայաստանի առաջնությունը, եթե դա կլինի Օլիմպիական խաղերի համար, կմասնակցեմ: Վաղուց նպատակ չունեմ դառնալ Հայաստանի չեմպիոն: Մտածում եմ, որ Հայաստանում վաղուց բոլորին ապացուցել եմ ամեն ինչ, բայց եթե դա Օլիմպիական խաղերի համար անհրաժեշտ կլինի, ապա այնտեղ կլինեմ: Հանդես եմ գալու 67 կգ քաշային կարգում, ոչինչ չի փոխվել:

17-го мая в Краснодаре состоится турнир по борьбе «Кубок чемпионов», организованный чемпионом мира и Европы по греко-римской борьбе Степаном Маряняном. В турнире примут участие множество известных борцов, в том числе вице-чемпион Олимпийских игр, вице-чемпион Европейских игр Мигран Арутюнян.
В беседе с пресс-службой НОК Армении он рассказал о своих мотивах участия в турнире и предстоящих программах.
- Твое возвращение активно обсуждается в социальных сетях. Можно ли сказать, что ты возвращаешься в профессиональную борьбу?
- Однозначно, я возвращаюсь и хочу показать всем, что я являюсь первым номером в своей весовой категории. Не по слухам,, а на ковре. Если кто-то хочет показать, что он лучше меня на ковре, то скажите мне место и время, я буду там.
-Почему ты решил принять участие в этом турнире?
- Надо было с чего-то начаинать. Я получил предложение от моего друга Степана Маряняна и принял его.
-Ты на 100% вернулся в борьбу или будешь совмещать с ММА?
-На данный момент я на ковре, но буду совмещать, так как есть большое желание и вероятность, что 6-го июля я выступлю в Ереване в рамках ММА для армянских болельщиков.
-После Рио-2016 ты пропустил все чемпионаты Армении и потерял свое место в составе команды.
-Место в составе сборной мне никто не дарил, я завоевал его своими выступлениями. На этот раз я также не ожидаю никаких подарков. Я докажу, что я лучший и это место - мое. Если, конечно, никто не будет играть в темные игры.
-Возможно, в ноябре пройдет чемпионат Армении. Ты будешь участвовать и если да, то в какой весовой категории?
- Все зависит от того, что даст мне чемпионат Армении, если это будет для Олимпийских игр, то я буду участвовать. Я уже давно не собираюсь становиться чемпионом Армении. Думаю, что я давно все доказал в Армении, но если это будет необходимо для Олимпийских игр, то я буду там. Я буду выступать в весовой категории 67 кг, ничего не изменилось.