Իրինա Ռոդնինայի անվան գեղասահքի մարզադպրոցում մայիսի 3-4-ը կայացած գեղասահքի Հայաստանի բաց առաջնության պատվավոր հյուրն էր գեղասահքի աշխարհահռչակ մարզիչ Ռաֆայել Հարությունյանը: Հայ մասնագետը տարբեր տարիների աշխատել է այնպիսի աստղերի հետ, ինչպիսիք են Միշել Կվանը, Մաո Ասադան, Ջեֆրի Բաթլը, Էշլի Վագները: 1 ամիս առաջ Հարությունյանի սան, ԱՄՆ-ի ներկայացուցիչ Նեյթան Չենը Սայթամայում տեղի ունեցած աշխարհի առաջնությունում չեմպիոնի կոչումը նվաճեց աշխարհի ռեկորդով:
Ռաֆայել Հարությունյանը խոսեց իր սաների ու աշխատելաոճի մասին՝ պատասխանելով ՀԱՕԿ լրատվականի թղթակցի հարցերին:
Գեղասահքի աշխարհում դուք ճգնաժամային մենեջերի համբավ ունեք: Եթե հենց այդ աչքերով նայենք հայկական գեղասահքին, ինչ քայլերի ու լուծումների կարիք եք տեսնում:
Առհասարակ, ցանկացած խնդիր լուծելու համար անհրաժեշտ է հրավիրել լավագույն մասնագետների: Դա վերաբերում է ցանկացած ոլորտի՝ սկսած ճգնաժամային մենեջերից եւ վերջացրած սառույցի մասնագետներով: Այդ դեպքում միայն ճգնաժամից կարելի է արագ ու արդյունավետ դուրս գալ: Իսկ դրա համար ֆինանսավորում է պետք, պետության աջակցությունն ու վերջապես՝ ժողովրդի աջակցությունը:
Ապրիլին Կալիֆորնիայում պետք է բացվեր ձեր սահադաշտը...
Այն արդեն բացվել է: Ես նշանակվել եմ գլխավոր մարզիչ: Արդեն 2 ամիս է՝ աշխատում ենք: Ունեմ ակադեմիա բացելու հույս: Ակնկալում եմ մարզիչներին այնտեղ հրավիրել իրենց մարզիկների հետ միասին, վարպետության դասեր տալ: Սահադաշտի հետ կապված մեծ ծրագրեր ունեմ:
Ժամանակին շատ էր խոսվում գեղասահքի խորհրդային, ապա՝ ռուսական ու ամերիկյան դպրոցների տարբերությունների մասին: Արդյոք գլոբալիզացված աշխարհում այդ թեման այժմ արդիական է, ու ձեր աշակերտներն ԱՄՆ-ում, ամեն դեպքում, ո՞ր դպրոցի ներկայացուցիչ կարող են համարվել:
Կարծում եմ, որ այժմ այդ ամենն առհասարակ ակտուալ չէ: Ամեն ինչ վաղուց խառնվել է իրար, ռուսները վաղուց աշխատում են ԱՄՆ-ում, ամերիկյան սահադաշտերում ու իրենց ազգային առաջնություններում ավելի ու ավելի շատ է հնչում ռուսերեն խոսքը: Նույն ամերիկացիներն էլ աշխատում են որտեղ ասես: Այնպես որ, այսօր սխալ կլինի խոսել ազգային դպրոցների ու ոճերի մասին: Կարող ենք խոսել այն մարդու ոճի մասին, ով մարզիկներ ունի ու արդյունքներ է տալիս: Իսկ թե դա ռուսական է, ֆրանսիական կամ այլ՝ էական չէ:
Ձեր սան, աշխարհի չեմպիոն Նեյթան Չենը 2018/19թթ. մրցաշրջանն անցկացրեց ձեզանից 3000 մղոն հեռավորության վրա՝ Skype-ով ձեր վերահսկողության ներքո: Մարզման այդ տարբերակն արդյո՞ք արդյունավետ կլինի Պեկին-2022-ին նախապատրաստվելիս:
Չենը սովորում է Յելի համալսարանում, այդ պատճառով մեր աշխատանքը ստիպված եղանք կազմակերպել հենց Skype-ի միջոցով: Ամեն դեպքում, այս տարի մենք կփորձենք ամեն ինչ վերածրագրել այնպես, որ Օլիմպիական խաղերին լիարժեք նախապատրաստվենք: Հրաշալի կլինի, եթե նա կարողանա ակադեմիական արձակուրդ վերցնել հունվարին: Դա կլինի իդեալական տարբերակ: Եթե ոչ՝ գոնե առաջիկա մրցաշրջանի վերջում:
Իսկ նախապատրաստման այս տարբերակն իրեն արդարացրե՞ց:
Այս տարբերակը շատ ծանր ու անհարմար է, բայց այն է՝ ինչ կա: Ինչ վերաբերում է արդարացնել-չարդարացնելուն, ապա մի բան հստակ է՝ եթե մարդը սովորելուն զուգահեռ մարզվում է եւ դառնում աշխարհի չեմպիոն, ուրեմն արդարացվել է: Դա այսպես կոչված հաջողություն է:
Որքան տեղյակ եմ, մարզիկների հետ պայմանագրերը ձեզ մոտ նախատեսված են նվազագույնը 2 տարով, քանի որ դա համարում եք այն օպտիմալ ժամանակահատվածը, որում գեղասահորդը կկարողանա բացահայտվել: Ինչո՞վ է պայմանավորված այդ 2 տարին:
Մարզիկի հետ նոր-նոր աշխատելիս պիտի «փոխես» ոչ այնքան մարմինը, որքան՝ գլուխը: Կան որոշակի սովորություններ, որոնք պետք է փոխել: Այդ ամենի համար էլ պահանջվում է հենց 2 տարի: «Փոխվում» է գլուխը, նաեւ մարմինը: Ու 2 տարի հետո մարզիկը սկսում է անել այն, ինչ քեզ է պետք, այն, ինչ դու ես ցանկանում ստանալ:
Այդ դեպքում նույն Եվգենիա Մեդվեդեւայի պարագայում Օրսերի հետ աշխատանքի միայն երկրորդ տարում կարո՞ղ ենք իրական արդյունքն ակնկալել:
Ես կարծում եմ, որ այս մրցաշրջանում էլ Մեդվեդեւան հաջող ելույթներ է ունեցել, եւ նրանից պետք է ակնկալել՝ լինել այն նույն աստղը, ինչպիսին նա կա: Հարցն այն չէ, թե ինչ սպասել նրանից: Աստղն այն մարդն է, ով մշտապես ապացուցում է, որ սպորտի էլիտայում է: Մեդվեդեւան այս տարի ապացուցեց դա:

На открытом чемпионате Армении по фигурному катанию, который состоялся с 3-го по 4-е мая в школе фигурного катания имени Ирины Родниной, почетным гостем был всемирно известный тренер по фигурному катанию Рафаэль Арутюнян. Армянский специалист в разные годы работал с такими звездами, как Мишель Кван, Мао Асад, Джеффри Баттл, Эшли Вагнер. Месяц назад ученик Арутюняна, представитель США Нейтан Чен завоевал титул чемпиона на чемпионате мира в Сайтаме, установив мировой рекорд.
Рафаэль Арутюнян, в беседе с корреспондентом пресс-службы НОК Армении, рассказал о своих учениках и о своем стиле работы.
- Вы имеете репутацию кризисного менеджера в мире фигурного катания. Если посмотреть на армянское фигурное катание с этой точки зрения, какие шаги и решения необходимы?
- Вообще, для решения любой проблемы необходимо пригласить лучших специалистов. Это относится к любой области, начиная от кризисного менеджера и заканчивая специалистами по льду. Только в этом случае можно быстро и эффективно выйти из кризиса. А это требует финансирования, государственной поддержки и, наконец, поддержки народа.
-В апреле в Калифорнии должен открыться ваш каток ...
- Он уже открыт. Я назначен главным тренером. Мы работаем уже 2 месяца. Я надеюсь открыть академию. Планирую пригласить туда тренеров с их спортсменами для проведения мастер-классов. У меня большие планы, связанные с катком.
- Одно время было много разговоров о различиях между советскими, а затем российскими и американскими школами фигурного катания. Актуальна ли эта тема сейчас, в глобализированном мире, и представителями какой школы могут считаться ваши ученики в США?
-Я думаю, что сейчас это совсем не актуально. Все давно смешалось, русские давно работают в США, на американских катках, и на их национальных чемпионатах все чаще звучит русская речь. Те же американцы работают повсюду. Так что, сегодня было бы неправильно говорить о национальных школах и стилях. Мы можем говорить о стиле того человека, который имеет спортсменов и дает результаты. А русский это, французский или другой, неважно.
- Ваш ученик, чемпион мира Нейтан Чен провел сезон 2018-2019 в 3000-и милях от вас, под вашим контролем по скайпу. Будет ли эффективен этот вариант тренировки при подготовке к Пекин-2022?
- Чен учится в Йельском университете, поэтому мы вынуждены работать по скайпу. В любом случае, в этом году мы постараемся все организовать так, чтобы полноценно подготовиться к Олимпийским играм. Было бы здорово, если бы он смог взять академический отпуск в январе. Это был бы идеальный вариант. Если нет, то хотя бы в конце сезона.
- А этот вариант подготовки оправдал себя?
- Эта вариант очень сложный и неудобный, но это то, что есть. Что касается оправдал-не оправдал, то очевидно одно: если человек, параллельно занимаясь учебой и тренировками, становится чемпионом мира, то значит оправдал. Это, так называемый, успех.
- Насколько мне известно, Вы заключаете контракты со спортсменами минимум на 2 года, поскольку считаете, что это оптимальный период, в течение которого фигурист сможет раскрыться. Чем обусловлены эти 2 года?
- В начале работы со спортсменом надо «менять» не столько тело, сколько голову. Есть определенные привычки, которые необходимо изменить. Для всего этого требуется именно два года. «Меняется» голова, а также тело. И через два года спортсмен начинает делать то, что нужно вам, то, что вы хотите получить.
- В таком случае, в работе Евгении Медведевой с Орсером, мы можем ожидать реального результата только на втором году работы?
- Я думаю, что и в этом сезоне у Медведевой были удачные выступления, и мы должны ожидать от нее, что она будет такой же звездой, какая есть. Вопрос не в том, чего от нее ждать. Звезда - это тот человек, который всегда доказывает, что находится в спортивной элите. Медведева, в этом году, доказала это.