Ռիո-2016 Օլիմպիական խաղերի փոխչեմպիոն Սիմոն Մարտիրոսյանը Վրաստանի Բաթումի քաղաքում ավարտին մոտեցող ծանրամարտի Եվրոպայի առաջնության 109 կգ քաշային կարգի չեմպիոնի կոչումը նվաճելուց հետո պատմեց տպավորությունների մասին:
Աշխարհի գործող չեմպիոնը երկամարտում գրանցել էր 427 (192+235) կգ արդյունք եւ 16 կգ գերազանցել երկրորդ տեղը գրաված բելառուս Անդրեյ Արամնաուին:
«Եվրոպայի առաջնությունից առաջ դաստակիս վնասվածքը խանգարում էր, սակայն մրցման ժամանակ ամեն բան լավ անցավ, եւ այդ ցավը զգալ չտվեց: Գուցե ադրենալինն ու նպատակասլացությունը թույլ չտվեցին զգալ ցավը: Ավելի բարձր քաշերը թողել ենք աշխարհի առաջնության համար: Պետք է շատ մարզվել:
Աշխարհի առաջնությունում հաղթանակից հետո պետք չէ թերագնահատել Եվրոպայի չեմպիոնի տիտղոսը, քանի որ ամեն ինչն էլ ունի իր տեղը: Զգացողություններն անկրկնելի են: Պետք է շարունակեմ աշխատել:
Մրցակցության մասին կասեմ, որ հաղթանակը հեշտ տրվեց ինձ: Ինքներդ տեսաք, որ կարող էի նույնիսկ չգալ հրում վարժության երկրորդ մոտեցմանը: Կատարեցի երկրորդ մոտեցումը, որպեսզի ապացուցեմ մրցակիցներիս, որ կարող եմ գերազանցել նրանց ցանկացած արդյունք եւ թույլ չտվեցի մտածել, որ կարող են հաղթել ինձ: Միանշանակ, այս հաղթանակն ամբողջ հայ ժողովրդինն է, այն մարդկանցը, ովքեր ունեն ներդրում՝ ծնողներս, մարզիչներս եւ պարոն Գագիկ Ծառուկյանը:
Շնորհավորում եմ բոլոր երկրպագուներին եւ կասեմ, որ սպասեն նորանոր հաղթանակների: Մարզադահլիճում երկրպագուական աջակցությունը շատ է ոգեւորում»,- նշեց Սիմոն Մարտիրոսյանը:
Հիշեցնենք, որ Սիմոն Մարտիրոսյանը փոքր ոսկե մեդալներ էր նվաճել նաեւ պոկում ու հրում վարժություններում: Նախորդ տարվա նոյեմբերին Թուրքմենստանի մայրաքաղաք Աշգաբադում անցկացված ծանրամարտի աշխարհի առաջնությունում Սիմոն Մարտիրոսյանը չեմպիոնի կոչումը նվաճել էր երկամարտի 435 (195+ 240) կգ արդյունքով եւ սահմանել աշխարհի ռեկորդ: Եվրոպայի առաջնությունում սա Հայաստանի չորրորդ մեդալն էր երկամարտում:
Ապրիլի 13-ին Հայաստանի ներկայացուցիչ Սամվել Գասպարյանը (102 կգ) դարձել էր Եվրոպայի փոխչեմպիոն: Ավելի վաղ 89 կգ քաշային կարգում Հակոբ Մկրտչյանը նվաճել էր Եվրոպայի չեմպիոնի կոչումը, իսկ Դավիթ Հովհաննիսյանը դարձել էր բրոնզե մեդալակիր: Եվրոպայի առաջնության վերջին օրը պայքարի մեջ կմտնեն նաեւ Արփինե Դալալյանը (+87 կգ), օլիմպիական փոխչեմպիոն Գոռ Մինասյանն ու Ռուբեն Ալեքսանյանը (+109 կգ):

Вице-чемпион Олимпийских игр Рио-2016 Симон Мартиросян, после завоевания звание чемпиона в весовой категории 109 кг на завершающемся в Батуми чемпионате Европы по тяжелой атлетике, рассказал о своих впечатлениях.
Действующий чемпион мира набрал в сумме двоеборья 427 кг (192+235) и на 16 кг опередил занявшего второе место беларуса Андрея Арямнова.
«Перед чемпионатом Европы мне мешала травма кисти, но во время соревнований все прошло хорошо, и я не чувствовал боли. Возможно, адреналин и целеустремленность не позволили почувствовать боль. Мы оставили более высокий вес для чемпионата мира. Надо много тренироваться. После победы на чемпионате мира не следует недооценивать звание чемпиона Европы, поскольку все имеет свое место. Чувства непередаваемы. Я должен продолжать работать. Что касается конкуренции, то победа далась мне легко. Вы сами видели, что я даже мог не выйти во втором подходе в толчке. Я выполнил второй подход, чтобы доказать своим соперникам, что могу превзойти любой их результат, и не позволил им думать, что они могут победить меня. Однозначно, это победа всего армянского народа, всех тех, кто имел свой вклад, родителей, тренеров и господина Гагика Царукяна. Поздравляю всех болельщиков и пусть ждут новых побед. Поддержка болельщиков в спортзале очень воодушевляет»,-отметил Симон Мартиросян.
Напомним, что Симон Мартиросян завоевал малые золотые медали также в рывке и в толчке. На прошедшем в ноябре прошлого года в туркменском Ашхабаде чемпионате мира по тяжелой атлетике Симон Мартиросян завоевал титул чемпиона мира, набрав в сумме двоеборья 435 кг (195+240), и установил мировой рекорд.
Это четвертая медаль Армении по сумме двоеборья на чемпионате Европы. 13-го апреля представитель Армении Самвел Гаспарян (102 кг) стал вице-чемпионом Европы. Ранее в весовой категории 89 кг Акоп Мкртчян завоевал титул чемпиона Европы, а Давид Оганесян стал бронзовым медалистом. В последний день чемпионата Европы в борьбу вступят также Арпине Далалян (+87 кг), вице-чемпионы Олимпийских игр Гор Минасян и Рубен Алексанян (+109 кг).