Ծանրամարտի տղամարդկանց Հայաստանի հավաքականի գլխավոր մարզիչ Փաշիկ Ալավերդյանը ՀԱՕԿ լրատվականի հետ զրույցում ամփոփեց Ռաֆիկ Հարությունյանի ելույթը Վրաստանի Բաթումի քաղաքում ընթացող Եվրոպայի առաջնության 81 կգ քաշային կարգում:
18-ամյա ծանրորդը երկամարտի 344 կգ (150+194) արդյունքով գրավել էր 8-րդ տեղը եւ նորամուտը նշել մեծահասակների պայքարում: Հրում վարժությունում Հարությունյանը 194 կգ արդյունքով չորրորդն էր եւ սահմանեց Եվրոպայի երիտասարդական (Մ-20) ռեկորդ:
«Ռաֆիկ Հարությունյանը գերազանց մասնակցեց: Այսպիսի խոշոր մրցաշարում սա նորություն էր նրա համար: 40-45 օրից նա հանդես կգա աշխարհի երիտասարդական առաջնությունում, եւ հուսով ենք, որ կվերադառնա մեդալներով»,- նշեց Փաշիկ Ալավերդյանը:
Հայաստանի հավաքականի գլխավոր մարզիչն անդրադարձավ նաեւ Եվրոպայի 2016թ. չեմպիոն, 2015թ. աշխարհի ու Եվրոպայի առաջնությունների բրոնզե մեդալակիր Անդրանիկ Կարապետյանին, որը եւս պետք է հանդես գար 81 կգ քաշային կարգում, սակայն չկարողացավ քաշ գցել եւ զրկվեց մրցմանը մասնակցելու իրավունքից:
«Անդրանիկ Կարապետյանի առաջին կշեռքից հետո տեսանք, որ քաշն ավելի է, եւ նա ուղեւորվեց շոգեբաղնիք՝ քաշ գցելու: Երկրորդ կշեռքի ժամանակ Իսրայելը ներկայացնող մրցավարն ասաց «Ok», ինչից հետո Անդրանիկը կարծեց, թե ամեն բան նորմալ է եւ ջուր խմեց. դա ավելացրեց նրա քաշը: Երբ ես սկսեցի գրել պոկում եւ հրում վարժությունների հայտերը, այդ մրցավարն ասաց, որ կա քաշի հետ կապված խնդիր, բայց Անդրանիկն արդեն 500 գրամ ջուր էր խմել: Դրանից հետո արդեն շոգեբաղինքն էլ չօգնեց մեզ, եւ նրա քաշը 200 գ ավելի էր»,- ասաց Փաշիկ Ալավերդյանը:
Հիշեցնենք, որ Եվրոպայի առաջնությունում Հայաստանի ներկայացուցիչներից պայքարն ավարտել են նաեւ Իզաբելլա Յայլյանը (59 կգ) եւ Արմեն Գրիգորյանը (73 կգ): Պոկում վարժությունում Յայլյանը նվաճել էր փոքր արծաթե մեդալ եւ 5-րդ տեղը գրավել երկամարտում, իսկ Արմեն Գրիգորյանը զբաղեցրել էր 9-րդ տեղը:
Հայաստանի հավաքականի կազմում Բաթումի են մեկնել նաեւ Լիաննա Գյուրջյանը (81 կգ), Տաթեւ Հակոբյանը (87 կգ), Արփինե Դալալյանը (+87 կգ), Հակոբ Մկրտչյանը եւ Դավիթ Հովհաննիսյանը (89 կգ), Արսեն Մարտիրոսյանը եւ Սամվել Գասպարյանը (102 կգ), աշխարհի չեմպիոն, օլիմպիական փոխչեմպիոն Սիմոն Մարտիրոսյանը (109 կգ), օլիմպիական փոխչեմպիոն Գոռ Մինասյանն ու Ռուբեն Ալեքսանյանը (+109 կգ):

Главный тренер мужской сборной Армении по тяжелой атлетике Пашик Алавердян в беседе с пресс-службой НОК Армении подвел итоги выступления Рафика Арутюняна в весовой категории 81 кг на проходящем в Батуми чемпионате Европы.
18-летний тяжелоатлет занял 8-е место, набрав в сумме двоеборья 344 кг (150 + 194) и впервые принял участие в борьбе среди взрослых. С результатом 194 кг в толчке Арутюнян занял 4-е место и установил молодежный (до 20-и лет) рекорд Европы.
«Рафик Арутюнян отлично выступил. Для него это был первый опыт участия на таком крупном турнире. Через 40-45 дней Рафик выступит на молодежном чемпионате мира, и мы надеемся, что он вернется оттуда с медалями», - отметил Пашик Алавердян.
Главный тренер сборной Армении также коснулся вопроса чемпиона Европы 2016-го года, бронзового медалиста чемпионатов мира и Европы 2015-го года Андраника Карапетяна, который также должен был выступить в весовой категории 81 кг, но не смог сбросить вес и лишился права участия в соревнованиях.
«После первого взвешивания Андраника Карапетяна мы увидели, что у него лишний вес, и его направили в сауну сбросить вес. Во время второго взвешивания судья из Израиля сказал: «Ок», после чего Андраник подумал, что все нормально, и выпил воды, что прибавило ему вес. Когда я начал писать заявки на упражнения по рывку и толчку, судья сказал, что есть проблема с весом, но Андраник уже выпил около 500 гр воды. После этого сауна нам уже не помогла, и его вес оказался выше на 200 гр», - отметил Пашик Алавердян.