Մրցաշրջան 2018-ում Հայաստանի ջրացատկի ազգային հավաքականի պաշտոնական առաջին մեկնարկը եղավ Գերմանիայի Ռոստոկ քաղաքում, որտեղ Վարդան Բայանդուրյանը, Լեւ Սարգսյանը եւ Վլադիմիր Հարությունյանը մասնակցեցին «Գրան Պրիի» փուլին:
Հավաքականի գլխավոր մարզիչ Հրաչյա Չանդիրյանն, ընդհանուր առմամբ, դժգոհ չէ տղաների մասնակցությունից՝ հաշվի առնելով, որ մրցաշրջանը նոր է սկսվում, եւ տղաները օբյեկտիվ պատճառներով դեռ պատշաճ մարզավիճակում չեն.
«Անհատական աշտարակացատկում Վարդան Բայանդուրյանn ութերորդ տեղով մտավ առաջին եզրափակիչ, որտեղ նույնպես լավ սկսեց: Սակայն բարդ՝ 4,5 պտույտով ցատկը նրա մոտ այնքան էլ հաջող չստացվեց, որից հետո կորցրածը հետ բերել հնարավոր չեղավ:
Վլադիմիր Հարությունյանն անհատական աշտարակացատկում չկարողացավ հաղթահարել նախնական փուլը:
Սինքրոն աշտարակացատկում Լեւ Սարգսյան-Վլադիմիր Հարությունյան զույգը ցատկերը փորձարկելու ընդամենը մեկ օր ունեցավ, սակայն կարողացավ զբաղեցնել հինգերորդ տեղը՝ զիջելով հաղթող դարձած Չինաստանի անգերազանցելի թիմին, Մեծ Բրիտանիային, Մեքսիկային եւ Գերմանիային: Ընդ որում, այստեղ նույնպես ընդամենը մեկ ցատկի պատճառով միավորների աննշան տարբերությամբ չհաջողվեց զբաղեցնել երրորդ տեղը», - ՀԱՕԿ լրատվականին հայտնեց ազգային հավաքականի գլխավոր մարզիչ Հրաչյա Չանդիրյանը:
Խոսելով առաջիկա ծրագրերի մասին՝ մասնագետն ասաց.
«Տղաներին հնարավորին չափ շատ միջազգային մեկնարկներ են հարկավոր: Ապրիլին հանդես ենք գալու Ուկրաինայի գավաթի խաղարկությունում: Եգիպտոսի բաց առաջնությանը մասնակցելու հրավեր ենք ստացել, որն արտապլանային է: Միջոցներ լինելու դեպքում կմասնակցենք: Դրան կհաջորդի Հայաստանի առաջնությունը, որի ավարտին ուսումնամարզական հավաք ենք պլանավորել Բելառուսում: Այնուհետեւ Չինաստանում կմասնակցենք աշխարհի գավաթին: Եվրոպայի պատանիների առաջնություն կա: Հնարավոր է մասնակցենք մեկ մարզիկով: Մեծահասակները հանդես կգան նաեւ Մադրիդում կայանալիք «Գրան Պրիի» փուլին: Իսկ տարվա պաշտոնական մեկնարկները կեզրափակենք օգոստոսին Անգլիայում անցկացվելիք Եվրոպայի առաջնությունով»:
Հրաչյա Չանդիրյանը նշեց նաեւ, որ մինչեւ տարեվերջ էլի միջազգային մրցումներ կան, սակայն դրանց մասնակցության մասին խոսելը դեռ վաղ է:

Первый официальный старт национальной сборной Армении по прыжкам в воду случился в немецком Ростоке, где Вардан Баяндурян, Лев Саргсян и Владимир Арутюнян приняли участие в этапе "Гран-при".
Главный тренер сборной Грачья Чандирян в общем удовлетворен выступлением ребят, учитывая, что сезон только начинается, и спортсмены в силу объективных причин еще не успели набрать приличную спортивную форму.
"В индивидуальных прыжках с вышки Вардан Баяндурян с восьмого места вышел в первый финал, где также хорошо начал. Однако сложный прыжок с 4,5 оборотами у него получился не так уж удачно, после чего вернуть потерянное не удалось.
Владимир Арутюнян не смог преодолеть предварительный этап.
В синхронных прыжках с вышки дуэт Лев Саргсян – Владимир Арутюнян имел всего день на отработку прыжков, однако ребята сумели занять пятое место, уступив непревзойденным победителям из Китая, а также парам из Великобритании, Мексики и Германии. При этом здесь тоже всего из-за одного прыжка не удалось занять третье место при незначительной разнице очков", - заявил пресс-службе НОКА главный тренер национальной сборной Грачья Чандирян.
Говоря о ближайших планах, специалист сказал:
"Ребятам нужно как можно больше международных стартов. В апреле выступим на розыгрыше Кубка Украины. Получили внеплановое приглашение участвовать в открытом первенстве Египта. В случае наличия средств поедем туда. Затем последует чемпионат Армении, по завершении которого планируем учебно-тренировочный сбор в Беларуси. После этого выступим на Кубке мира в Китае. Есть еще юношеский чемпионат Европы. Возможно, отправим одного спортсмена. Взрослые также выступят на предстоящем в Мадриде этапе "Гран-при". А официальные старты года завершим августовским чемпионатом Европы в Англии".
Грачья Чандирян также отметил, что до конца года есть еще международные соревнования, но говорить об участии в них пока рано.