Ծանրամարտի Հայաստանի տղամարդկանց հավաքականը հունվարի 28-ին ավարտում է մրցաշրջան 2018-ում առաջին ուսումնամարզական հավաքը Ծաղկաձորում:
Ծանրամարտի ֆեդերացիայի գլխավոր քարտուղար, ազգային հավաքականի գլխավոր մարզիչ Փաշիկ Ալավերդյանը ՀԱՕԿ լրատվականի հետ զրույցում ասաց.
«Հունվարի 15-ից ենք Ծաղկաձորում: Հավաքին հրավիրվել են ազգային հավաքականի կորիզը եւ երիտասարդները: Վերադառնալով Երեւան՝ մարզումները փետրվարի 5-ից 20-ը կշարունակենք Օլիմպավանում, որից անմիջապես հետո կանցկացնենք Հայաստանի առաջնությունը:
Այս հավաքին հիմնական ուշադրություն դարձնում ենք մարզիկների ֆիզիկական պատրաստվածության եւ ֆունկցիոնալ հնարավորությունների՝ ուժային եւ արագաուժային, բարձրացման վրա: Բայց չենք մոռանում նաեւ դասական վարժությունները: Հավաքը ծառայեց նպատակին: Տղաներ կային, որոնք վիրահատությունների եւ այլ պատճառներով հեռու էին անհրաժեշտ մարզավիճակից եւ այստեղ արդեն հասել են իրենց մարզավիճակի գրեթե 80 տոկոսին: Ես սովորաբար ծանր մարզումներ եմ անցկացնում մրցումներից մեկ-երկու ամիս առաջ, որպեսզի ծանրորդների տեստոստերոնը բարձրանա բնական ճանապարհով, այլ ոչ թե անաբոլիկների», - ասաց մասնագետը:
Ալավերդյանի խոսքով, ինքն այս անգամ մի փոքր շտապել է, քանի որ առջեւում Հայաստանի առաջնությունն է եւ բացառված չէ, որ մեծահասակների հավաքականը նաեւ Եվրոպայի առաջնությունում հանդես գա.
«Եթե չմասնակցենք, հարկադրված կլինենք ուրիշ մրցումների մեկնել, որոնք միջազգային ֆեդերացիայի օրացուցային պլանում չեն: Մեզ դա թույլ տալիս են, որպեսզի մեր ծանրորդներն իրենց ֆիզիկական որակները պահպանեն, մարզավիճակ ձեռք բերեն եւ աշնանը մասնակցեն աշխարհի առաջնությանը, որն այս տարվանից օլիմպիական վարկանիշային կարգավիճակ ունի:
Մենք միջազգային ֆեդերացիայի առջեւ տարվա ընթացքում մեր ծանրորդների 4-6 անգամ դոպինգ անալիզ հանձնելու պարտավորություն ենք վերցրել, հակառակ դեպքում մեզ կարող են թույլ չտալ մասնակցել օլիմպիական խաղերին: Հիմա հարկավոր է շատ ուշադիր լինել: Հավաքականների մարզիչներն ու ֆեդերացիան պետք է տեղյակ լինեն միջազգային ֆեդերացիայի ամեն մի որոշմանը, իմանան ամեն մի նրբության: Տեսնում եք, որ ներկայումս ամեն մի չնչին բանից կառչում են», - ասաց Փաշիկ Ալավերդյանը:

Мужская сборная Армении по тяжелой атлетике 28 января завершает в Цахкадзоре первый учебно-тренировочный сбор сезона-2018.
Генеральный секретарь федерации, главный тренер национальной сборной Пашик Алавердян в беседе с пресс-службой НОКА сказал:
"С 15 января находимся в Цахкадзоре. Пригласили на сбор костяк национальной сборной и молодежь. Вернувшись в Ереван, с 5 по 20 февраля продолжим тренироваться в Олимпаване, сразу после чего проведем чемпионат Армении.
На этом сборе основное внимание обращаем на физическую готовность спортсменов и на увеличение функциональных возможностей - силовых и скоростных. При этом не забываем также о классических упражнениях. Сбор послужил своей цели. Некоторые ребята, которые из-за операции или в силу других причин были далеко от необходимой физической формы, здесь смогли достичь почти 80% желаемого. Обычно я провожу тяжелые тренировки за 1-2 месяца до соревнований, чтобы тестостерон тяжелоатлетов поднимался естественным путем, а не за счет анаболиков", - сказал специалист.
По словам Алавердяна, он на этот раз немного поспешил, поскольку впереди чемпионат Армении и не исключено, что взрослая сборная также выступит на чемпионате Европы.
"В противном случае мы будем вынуждены поехать на другие соревнования, которые не входят в календарь международной федерации. Нам позволено это, чтобы тяжелоатлеты сохранили свои физические качества, набрали спортивную форму и осенью приняли участие в чемпионате мира, который с этого года имеет олимпийский рейтинговый статус.
Мы взяли обязательство перед международной федерацией, чтобы наши атлеты в течение года 4-6 раз сдавали допинговые анализы. В противном случае нам могут не позволить участвовать в Олимпийских играх. Сейчас нужно быть очень внимательным. Тренеры сборных и федерации должны быть в курсе каждого решения международной федерации, знать каждую тонкость. Видите, что сейчас они придираются к любой мелочи", - сказал Пашик Алавердян.