Ազատ ոճի ըմբշամարտի Հայաստանի հավաքականը Հաբեթնակ Կուրղինյանի գլխավորությամբ հունվարի 20-ից փետրվարի 3-ն ուսումնամարզական հավաք է անցկացնում Ծաղկաձորում:
ՀԱՕԿ լրատվականի հետ զրույցում մարզիչն ասաց, որ սա այս տարվա առաջին հավաքն է, որից հետո ըմբիշները փետրվարի 6-ին Իրանում կմասնակցեն «Թախտիի գավաթին»: Այնուհետեւ ազգային հավաքականն Օլիմպավանում տասնօրյա հավաք կանցկացնի եւ հանդես կգա Կիեւի միջազգային մրցաշարում:
«Այս երկու մրցաշարերից հետո կսկսենք պատրաստվել Եվրոպայի առաջնությանը, որը տեղի կունենա Կասպիյսկում (Դաղստան) ապրիլի 30-ից մայիսի 6-ը: Եթե զգանք, որ որեւէ մեկը մրցաշարային պրակտիկայի պակաս ունի, դեռ տարբերակ ունենք՝ Խարկովի մրցաշարը: Մայրցամաքի առաջնությունից առաջ Վլադիկավկազում վերջին հավաքը կանցկացնենք:
Ծաղկաձորում հավաքականի առաջին համարների հետ մարզվում են նաեւ երիտասարդները՝ ավագ մարզիչ Ավետիք Վարդանյանի գլխավորությամբ: Նրանք հավաքը կավարտեն փետրվարի 1-ին, քանի որ հաջորդ օրը թիմը պետք է մեկնի Մոլդովա՝ միջազգային մրցաշարի:
Հայաստանի հավաքականի անդամներ Գեորգի Կետոեւը եւ Լեւան Բերիանիձեն այս օրերին հանդես են գալիս Հնդկաստանի ակումբային առաջնությունում: Նրանք պայքարում են նույն թիմում եւ բավականին հաջող: Ինչպես գիտեք, նրանք Հայաստանում խնդիրներ ունեն կապված մարզումային մրցակիցների հետ: Ծանր քաշերում դա մեր ավանդական խնդիրն է: Հնդկաստանի մրցաշարն ուժեղ կազմ է հավաքել, եւ մեր մարզիկները լավ պրակտիկա են ձեռք բերում: Նրանք բաց կթողեն Իրանի եւ Ուկրաինայի մրցաշարերը: «Թախտիի գավաթին» կմասնակցի Անդրանիկ Գալստյանը (125 կգ): 97 կգ քաշային կարգում խնդիրն ավելի բարդ է, քանի որ Շամիր Աթյանն այժմ հանդես է գալիս 92 կգ քաշային կարգում»,-ասաց Հաբեթնակ Կուրղինյանը:
Ազատ ոճայինների այսօրվա առավոտյան մարզումը սկսվեց դահուկավազքով, ինչը, մարզչի խոսքով, ֆիզիկական օգտակար ծանրաբեռնվածություն է: Առաջին հավաքի ժամանակ շեշտը դրվում է ընդհանուր ֆիզիկական պատրաստվածության վրա, այնուհետեւ աստիճանաբար կտեղափոխվեն գորգ:

Сборная Армении по вольной борьбе под руководством главного тренера Апетнака Кургиняна с 20 января по 3 февраля проводит учебно-тренировочный сбор в Цахкадзоре.
В беседе с пресс-службой НОКА наставник рассказал, что это первый сбор в новом году. После этого борцы 6 февраля отправятся на турнир "Кубок Тахти" в Иран. Затем национальная сборная проведет десятидневный сбор в Олимпаване, после чего с 23 февраля выступит на международном турнире в Киеве.
"После этих двух соревнований начнем готовиться к чемпионату Европы, который пройдет в Каспийске (Дагестан) с 30 апреля по 6 мая. Если почувствуем, что кому-то нужна турнирная практика, есть еще вариант с турниром в Харькове. Перед первенством континента проведем заключительный сбор во Владикавказе.
В Цахкадзоре сейчас тренируются первые номера сборной, а также молодые борцы вместе со старшим тренером Аветиком Варданяном. Молодежь завершит сбор 1 февраля, поскольку на следующий день команда отправится на международный турнир в Молдову.
Члены сборной Армении Георгий Кетоев и Леван Берианидзе сейчас выступают в клубном чемпионате Индии. Они борются в одной команде, причем достаточно успешно. Как вы знаете, в Армении у них есть проблемы со спарринг-партнерами - это наша традиционная проблема в тяжелых весах. В этом турнире собрался очень сильный состав, и наши спортсмены получают хорошую практику. Соревнования в Иране и Украине они пропустят. На "Кубок Тахти" возьмем Андраника Галстяна (125 кг). С весом 97 кг немного сложнее, поскольку Шамир Атян перешел в новую весовую категорию 92 кг", - заключил Апетнак Кургинян.
Сегодня утренняя тренировка борцов вольного стиля началась с ходьбы на лыжах, что, по словам главного тренера, является очень полезным видом физических упражнений для борцов. Упор на первом сборе делается на общефизическую подготовку, но постепенно борцы будут переходить на ковер.