Այս օրերին Հայաստանի ցանցացատկի ֆեդերացիայի նախագահ Դավիթ Ֆահրադյանի հրավերով Երեւանում են Ռուսաստանի հավաքականի գլխավոր մարզիչ Ալեքսեյ Ռիժկովը եւ Կրասնոդարի երկրամասի ՄՊՄԴ ավագ մարզիչ Յուրի Ասլանյանը: ՀՑՖ-ն արդեն մի քանի տարի է համագործակցում է ռուս գործընկերների հետ, իսկ մեր մարզիկները միջազգային մրցաշարերի են մասնակցում Կրասնոդարի երկրամասում, որը ՌԴ-ում ցանցացատկի գլխավոր կենտրոններից է: Այս տարի մեր պատանիներն այնտեղ նվաճել են տասը մեդալ:
Հայկական եւ ռուսական կողմերը քննարկել են հետագա հնարավոր համագործակցությունը: Արմատներով Հայաստանից Յուրի Ասլանյանը հաճախ է հայրենիք այցելում եւ մարզական գործընթացում ցուցաբերում է մեծ օգնություն:
«Այստեղ տաղանդավոր երեխաներ կան, որոնք, չնայած որոշ խնդիրներին, հասնում են հաջողությունների: Այսօր արդեն մոտ 200 երեխա Երեւանում զբաղվում է ցանցացատկով: Նրանք հետագայում էլ աճելու մեծ ցանկություն ունեն, այդ պատճառով Հայաստանում մեր մարզաձեւի լավ հեռանկարներ եմ տեսնում»,-ասաց Յուրի Ասլանյանը:
Ալեքսեյ Ռիժկովն առաջին անգամ է Հայաստանում.
«Մարզական գույքի առումով այստեղ անելիքներ կան: Ցանցացատկը բարդ մարզաձեւ է, որը պահանջում է շարժումների լավ կորդինացիա: Գոյություն ունեն մարզումների անվտանգ անցկացման հատուկ պահաջներ: Տեղի ֆեդերացիան այս բացը լրացնելու համար որոշ բան անում է: Առաջին տարին չէ, որ Կրասնոդարում անցկացվող մրցաշարերում տեսնում եմ ձեր մարզիկների արդյունքները: Առաջընթացը տեսանելի է»,- նշեց Ռուսաստանի հավաքականի մարզիչը՝ հույս հայտնելով, որ համատեղ մրցումներ, այդ թվում Հայաստանի տարածքում, ավելի հաճախ կկազմակերպվեն:

В эти дни по приглашению президента Армянской федерации прыжков на батуте (АФПБ) Давида Фаградяна в Ереване находятся наставник сборной России Алексей Рыжков и старший тренер ДЮСШ Краснодарского края Юрий Асланян. АФПБ уже несколько лет сотрудничает с российскими коллегами, а наши спортсмены участвуют в международных соревнованиях в Краснодарском крае, который является одним из главных центров прыжко на батуте в РФ. В этом году наши юные спортсмены завоевали там десять медалей.
Армянская и российская стороны обсудили дальнейшее возможное сотрудничество. Уроженец Армении Юрий Асланян часто приезжает на родину и оказывает большую поддержку в тренировочном процессе.
"Здесь есть талантливые дети. которые, несмотря на некоторые проблемы, достигают успехов. Сегодня уже около 200 детей в Ереване занимаются прыжками на батуте. Они имеют большое желание расти дальше, поэтому я вижу хорошие перспективы развития в Армении нашего вида спорта", - сказал Юрий Асланян.
Алексей Рыжков впервые в Армении.
"Здесь есть трудности со спортивным инвентарем. Прыжки на батуте - сложный вид спорта, требующий хорошей координации движений. Существуют специальные требования безопасности к проведению тренировочных занятий. Местная федерация делает кое-что для восполнения этого пробела. Я уже не первый год вижу ваших ребят в деле на соревнованиях в Краснодаре. Прогресс очевиден", - отметил тренер сборной России выразив надежду, что совместных соревнований станет больше, в том числе на территории Армении.