ՀՀ սպորտի եւ երիտասարդության հարցերի նախարարությունը, Հայաստանի ազգային օլիմպիական կոմիտեն եւ Հայաստանի ծանրամարտի ֆեդերացիան Ծանրամարտի միջազգային ֆեդերացիայի (IWF) գործկոմի որոշումը բողոքարկելու ժամանակ ունեն:
Նշենք, որ IWF-ի գործկոմը սեպտեմբերի 30-ին Բուխարեստում կայացած նիստում որոշել է մեկ տարով դադարեցնել համագործակցությունը Ռուսաստանի, Ադրբեջանի, Թուրքիայի, Չինաստանի, Բելառուսի, Ղազախստանի, Ուկրաինայի, Մոլդովայի եւ Հայաստանի ծանրամարտի ֆեդերացիաների հետ:
IWF-ի գործկոմը այդ որոշումը կայացրել է 2008 եւ 2012 թվականների օլիմպիական խաղերին մասնակցած հայ ծանրորդներ Հռիփսիմե Խուրշուդյանի, Տիգրան Մարտիրոսյանի եւ Նորայր Վարդանյանի դոպինգ թեստերի վերստուգման արդյունքում հայտնաբերված դրական պատասխանների հիման վրա:
Տեղեկացնենք, որ ՀՀ սպորտի եւ երիտասարդության հարցերի նախարարության, Հայաստանի ազգային օլիմպիական կոմիտեի եւ Հայաստանի ծանրամարտի ֆեդերացիայի նախաձեռնած եւ 2013 թվականից համատեղ իրականացվող կադրային եւ ծրագրային փոփոխություններից հետո ՀՀ ծանրամարտի հավաքականների մարզիկների մոտ դոպինգ ստուգման ոչ մի դրական արդյունք չի արձանագրվել:

Министерство спорта и по делам молодежи РА, Национальный олимпийский комитет Армении, Федерация тяжелой атлетики Армении имеют время для опротестования решения исполкома Международной федерации тяжелой атлетики (IWF).
Отметим, что исполком IWF на состоявшемся 30 сентября в Бухаресте заседании решил на один год прекратить сотрудничество с федерациями тяжелой атлетики России, Азербайджана, Турции, Китая, Беларуси, Казахстана, Украины, Молдовы и Армении.
Исполком IWF вынес это решение на основании положительных ответов, выявленных в результате повторных проверок допинговых тестов участвовавших в Олимпийских играх 2008 и 2012 годов армянских тяжелоатлетов Рипсиме Хуршудян, Тиграна Мартиросяна и Норайра Варданяна.
Сообщим, что после кадровых и программных изменений, предпринятых с 2013 года совместно Министерством спорта и по делам молодежи РА, Национальным олимпийским комитетом Армении и Федерацией тяжелой атлетики Армении, допинговые проверки спортсменов сборных РА по тяжелой атлетике каких-либо положительных результатов не зафиксировали.