Մայիսի 23-ին Օլիմպավանում ՀԱՕԿ-ի նախաձեռնությամբ մեկնարկել է բասկետբոլի մարզչական միջազգային սեմինար: Հայ մարզիչներին վերապատրաստում է ՖԻԲԱ-ի բարձր արտոնագիր ունեցող սերբ մարզիչ Վեսելին Մատիչը: Հայաստանի բասկետբոլի ֆեդերացիայի փոխնախագահ Վահագն Հարությունյանը ՀԱՕԿ լրատվականի հետ զրույցում հայտնեց, որ սեմինարից հետո մեր մարզիչները հնարավորություն կունենան ձեռք բերել միջազգային կարգի արտոնագիր:
«Սեմինարին մասնակցում է 25 մարզիչ: Ընտրել ենք Հայաստանի տարբեր տարիքային առաջնությունների թիմերի մարզիչներին: Սեմինարի ավարտից հետո նրանք հնարավորություն կունենան ստանալ միջազգային կարգի արտոնագիր: Դրա համար պետք է քննություն հանձնեն:
Վեսելին Մատիչը բարձր կարգի մարզիչ է: Նրա կարեւոր ձեռքբերումներից է Լեհաստանի հավաքականը գլխավորելը: Նա սեմինարն անցկացնում է խաղադաշտում: Միաժամանակ աշխատում ենք ե´ւ գործնականի, ե´ւ տեսականի վրա:
ՖԻԲԱ-ում տեխնիկական փոփոխություններ են կատարվել, որի մասին մեր մարզիչներից միայն մի քանիսը գիտեն: Այժմ Մատիչը մեզ սովորեցնում է նաեւ այդ ամենը: Հիանալի կլինի, եթե կարողանանք կիրառել նրա փոխանցածը: Մենք կունենանք որակյալ բասկետբոլ»,- նշեց ֆեդերացիայի փոխնախագահը:
Վահագն Հարությունյանի խոսքով, այս լիցենզավորման շնորհիվ ֆեդերացիան կկարողանա ավելի արդյունավետ օգտագործել մարզիչների ներուժը եւ ըստ տարիքային խմբերի նրանց ճիշտ բաշխել.
«Միջազգային կարգի արտոնագիր ունեցող մոտ տասը մարզիչ ունենք: Նրանք աշխատում են հավաքականների հետ: Իհարկե, շատ կցանկանայի, որ այս սեմինարից հետո 25 մարզիչն էլ արտոնագիր ստանան, սակայն չեմ կարծում, որ բոլորին կհաջողվի: Միգուցե ՖԻԲԱ-ն մեր մարզիչներին ավելի մեղմ վերաբերվի, որպես նոր զարգացող երկիր: Բայց մենք կտեսնենք նրանց հնարավորությունները վերապատրաստումից հետո, ու այդ սկզբունքով կսկսենք նրանց հետ աշխատել»,- ասաց Վահագն Հարությունյանը:

23 мая в Олимпаване по инициативе НОКА стартовал международный баскетбольный тренерский семинар. Переподготовку армянских тренеров проводит обладатель высшей лицензии ФИБА сербский тренер Веселин Матич. В беседе с пресс-службой НОКА вице-президент Федерации баскетбола Армении Ваагн Арутюнян сообщил, что после семинара наши тренеры получат возможность приобрести лицензию международной категории.
"В семинаре участвуют 25 тренеров. Мы выбрали тренеров команд различных возрастных групп чемпионата Армении. После завершения семинара у них будет возможность получить лицензию международной категории. Для этого нужно сдать экзамен.
Веселин Матич – тренер высокой категории. Одним из его важных достижений является работа со сборной Польши. Он проводит семинар на игровой площадке. Одновременно работаем над практикой и теорией.
В ФИБА произошли технические изменения, о которых знают лишь несколько наших тренеров. Сейчас Матич обучает нас также всему этому. Будет здорово, если сможем применить узнанное. У нас будет качественный баскетбол", - отметил вице-президент федерации.
По словам Ваагна Арутюняна, благодаря этому лицензированию федерация сможет более эффективно использовать потенциал тренеров и правильно распределить их по возрастным группам:
"У нас есть примерно 10 тренеров, имеющих лицензию международной категории. Они работают со сборными. Конечно, очень бы хотелось, чтобы после этого семинара все 25 тренеров получили бы лицензии, однако не думаю, что это удастся. Может быть, ФИБА отнесется к нам более мягко, как к развивающейся стране. Но мы увидим возможности тренеров после переподготовки, и по этому принципу начнем с ними работать", - сказал Ваагн Арутюнян.